Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Yoksa siz de FOMO musunuz?

    Lütfi ERDOĞAN / HT GAZETE

    Sigara, alkol ve uyuşturucu ile mücadele eden Yeşilay, teknoloji bağımlılığına da el attı. Teknoloji bağımlılığının “FOMO” adında yeni bir fobiyi ortaya çıkardığı belirtildi. FOMO, sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu olarak açıklandı. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin de üzerinde çalıştığı “Fear of Missing Out (FOMO)” ile ilgili yapılan araştırmadan çarpıcı rakamlar paylaşıldı. Bin 200 kişiye uygulanan araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcıların yüzde 40’ı, bir şeyleri kaçırdığını düşünerek sürekli sosyal medyayı kullanma ihtiyacı hissediyor.

    BAĞIMLILIK YAPAN SOSYAL MEDYA UYGULAMALARI

    Yeşilay, FOMO ile ilgili incelemelere başladı. Türkçe’si “gelişmeleri kaçırma korkusu” olan FOMO, insanların sosyal medyada sürekli kalmasına yol açıyor. Teknoloji bağımlılığının fobisi olarak adlandırılan FOMO, insanlara “Online değilken bir şey kaçırırsam” korkusunu yaşatıyor. Yeşilay, en çok bağımlılık yapan sosyal medya uygulamalarını şöyle açıklıyor: “Twitter, Facebook, WhatsApp, Youtube, Google Maps, Foursquare, Instagram, Pandora, Vine, Candy Crash, Flipboard.”

    ‘BELİRLİ SÜRE TELEFONA BAKMAYIN’

    Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzmanı Zeynep Zat: “Örneğin cuma akşamı evdesiniz ama arkadaşlarınız da dışarı çıkmışlar. Facebook’a, Instagram’a fotoğraf koyuyorlar. Sizin de ‘Onlarla ilgili bir şey kaçırıyorum’ gibi bir korku sarıyor içinizi. ‘Ben evde çok mutsuz oluyorum’ gibi sözler söylüyorsunuz. Özellikle bu yeni nesilde daha çok oluyor. Korunma yolları olarak en azından belirli süreler telefona bakmamalı. Elimizden geldiği kadar telefona bakmama süresini uzatabilmeliyiz. Dışarıda olan arkadaşlarımızı arayabiliriz.”

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ