Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam HT Cumartesi Pera’da çifte sergi!

    Sema EREREN

    Pera Müzesi sergiden sergiye koşuyor. Müze şimdi de resimde metafizik akımının öncüsü, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico’nun eserlerini İstanbul’a getirdi. Serginin adı da pek manidar “Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi”... Gerçeküstücülüğe de esin kaynağı olan ikonik sanatçı Chirico’nun sergisinin küratörlüğünü Fabio Benzi yapıyor.

    Resimleriyle René Magritte, Paul Delvaux, Man Ray, Pierre Roy, Salvador Dali, Yves Tanguy gibi sürrealistleri etkileyen Chirico’nun bu sergisinde yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykel bulunuyor. Üstelik bu serginin manevi bir yanı da var; sanatçı ilk kez babası Evaristo de Chirico’nun doğduğu kent olan İstanbul’a eserleriyle geldi... 1909’teki erken dönem eserinden 1970’lerin ortalarındaki son dönem yapıtlarını kapsayan bu panoramayı kaçırmayın!

    İKİ KUŞAĞIN KOLEKSİYONU

    Sanat disiplinlerinde koleksiyonlerlik sürekli tartışılır, ne olup olmadığı üzerine yorumlar yapılır. Müzedeki diğer sergi “Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki”de, Kabakcı’ya babası Nahit Kabakcı’dan kalan eserler yer alıyor. Böylece iki farklı jenerasyonun sanat koleksiyonerliğine bakış açısı gözler önüne seriliyor. Küratörlüğünü Huma Kabakçı ve Esra Aliçavuşoğlu’nun yaptığı sergi “Hafıza”, “Formları Şekillendirmek”, “Akışkan Kimlikler”, “Modernite” ve “Yüz Yüze” bölümlerinden oluşuyor. Sergide işlerini görebileceğiniz 45 sanatçı arasında Aliye Berger, Heinz Mack, Damien Hirst, Etel Adnan, David Bailey gibi isimler var.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ