Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Kadın Asil Özbay motosikletle dünya turunda
    1

    Motosiklet tutkunu 32 yaşındaki Asil Özbay, kadın özgürlüklerine ve bir kadının tek başına neler başarabileceğine dikkat çekmek için 2015 yılından beri motosiklet üzerinde dünyayı dolaşıyor.

    2

    Gazete Habertürk'ten Uzay Kesmen'in haberine göre son 3 yılda Avrupa, Afrika ve Asya olmak üzere 3 kıta, 16 ülke gezen ve toplam 80 bin kilometre kateden İstanbul Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi Özbay, son seyahatini İstanbul’dan Moğolistan’a yaptı.

    3

    Kendini, sınırlarını aşan bir kadın olarak tanımlayan Özbay, gençlere ve kadınlara ilham olmak ve cesaret vermek için teker üstünde günlerini geçiriyor.

    4

    Dünyanın en zorlu 10 yolu arasında gösterilen Fas’taki T zi n’Tichka dağ geçidini de aşan Asil Özbay, 38 gün süren 13 bin kilometrelik son İstanbul-Moğolistan seyahatini HABERTÜRK’e anlattı.

    5

    “Kadınlar için bir rol model olmak istiyorum” diyen Asil Özbay, “İnsanlarla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. Zaten Moğolistan dünyanın en saf en vicdanlı insanlarının olduğu yer bence” diyor.

    6

    Seyahatten sonra çok fazla geri dönüş aldığını söyleyen Özbay, “Bana ulaşan bazı kadınların, hayatlarında erteledikleri, atmak istedikleri bir adımı benim turumu takip ettikten sonra yaptıklarını öğrendim" dedi.

    7

    Özbay, "Birilerine ilham olmak ve cesaret vermek beni çok mutlu ediyor. Kadınlara ne yaparsa yapsın özgürlük yakışıyor. Amacım kadın özgürlükleri, sınırlarını aşan bir kadın ve bunun görünürlüğü” diye konuştu.

    8

    "CEZAEVİNDE YOLDA OLMA HAYALİ KURUYORLAR"

    Özbay, bir kadın olarak motosikletle tek başına dünya yolculuğuna çıkma fikrinin nasıl doğduğunu anlattı.

    9

    “5 ay boyunca cezaevinde çalıştım. Sosyal sorumluluk projesi olarak, Aliağa’da Kadın Cezaevi’nde 5 ay boyunca kadın mahkûmlara satranç dersleri vermiştim. Kadınlara, ‘Özgür kaldığı- nızda ne yapmak istersiniz?’ diye sormuştum."

    22
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ