Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Bir zamanlar siyasiler de dahil tanınmış birçok ismin mahkûm olarak ikamet ettiği Ankara’daki Ulucanlar Cezaevi’nin müze haline getirilmesinden sonra, ziyaretçilerin içeride unutulduğu peş peşe iki olay yaşandı. İlkinde, itfaiyeye cep telefonuyla ulaşan bir ziyaretçi ‘özgürlüğüne’ kavuştu, ikincisinde ise 8 kişilik grubun imdadına güvenlikçiler yetişti.

Saliha ÇOLAK/ANKARA

Zindanlar, tabutluk olarak bilinen hücreler, mahkûmların kaldığı koğuşlar, insanların yanarak öldüğü hayata dönüş operasyonunun gerçekleştiği koğuşlar ve idam cezalarının infaz edildiği darağacı da dahil Ulucanlar Cezaevi’nin ağır ortamını yansıtan müzede, geçtiğimiz günlerde iki farklı zamanda ziyaretçi grupları ‘içeride’ unutuldu. İlk olayda içeride kalan grubun bağrışmalarını duyan güvenlikçiler, ikinci olayda ise itfaiye imdada yetişip müze cezaevinde kapalı kalan ziyaretçileri kurtardı.

8 KİŞİ UNUTULDU
Açık kaldığı 81 yıllık sürede aralarında İskilipli Atif Hoca, Deniz Gezmiş, Necdet Adalı, Hüseyin İnan ve Mehmet Pehlivanoğlu’nun da bulunduğu 19 kişinin idam edildiği, birçok siyasetçi ile sanatçıya yıllarca “ev sahipliği” yapan, kapatıldıktan sonra mumyadan mahkûmların da yerleştirilmesiyle aslına uygun bir cezaevi ortamıyla müze haline dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi’nde geçtiğimiz günlerde art arda ilginç olaylar yaşandı. Yaklaşık 25 gün önce 8 kişilik bir grup içeride unutuldu. Müzenin kapanış saatini kaçıran ekip, havalandırma alanları ve zindanlar arasında geniş bir alandan oluşan müze içinde kapalı kaldı. Grup güçlükle sesini güvenlikçilere duyurmayı başardı ve müzeden çıkarıldı. Yaşadıkları olaydan etkilenen grup şikâyetçi olmak istedi ancak yetkililere ulaşamadı. Daha sonra bu kez de yine müzeyi gezmek için gelen Hüseyin Kayalar adlı bir vatandaş içeride unutuldu. Kayalar kimseye sesini duyuramayınca cep telefonundan itfaiyeyi arayarak yardım istedi. İtfaiyenin yardımıyla koğuşlar arasındaki havalandırma alanından kurtarılan Kayalar başından geçen korku dolu dakikaları müzenin hatıra defterine yazdı. Ancak bu sayfa ortadan kaldırıldı.

GÖREVLİLER UYARILDI
Her iki olaydan sonra güvenlik görevlilerinin uyarıldığı, ancak müze yönetimindeki boşluklar nedeniyle sistematik bir ziyaret sistemi geliştirilemediği öğrenildi. Müzenin cezaevinin karmaşık koridorları zindanları ve havalandırma bahçeleri nedeniyle içerde birilerinin kalıp kalmadığı kolayla tespit edilemediğinden bu tür kazalar yaşandığı belirtildi. Müzeye giriş yapan ziyaretçilerin çıkış yapanlarla karşılaştırılmasını sağlayacak elektronik bir düzenek bulunmamasının da bu tür kazalarda etkili olduğu belirtiliyor.

GAZETE HABERTÜRK