KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İtalya

İtalya, Avrupa'nın güneyinde büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde konumlanan, Sicilya ve Sardinya'ya da sahip olan ülkedir. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır.

19. yüzyılın başlarında Birinci Napolyon tarafından işgal edilen İtalya, Fransız etkisi altına girmiştir. Viyana Kongresi, İtalya'nın Fransız işgalinden önce yöneten hanedana verilmesini istiyordu. Bununla birlikte Papalık Devleti, Sardinya-Piemonte Krallığı, Toskana Grandüklüğü, Modena Düklüğü ve Lombardiya-Venedik Krallığı yeniden kuruldu.

Fakat Carbonari adında gizli dernekler, İtalya'nın birleşmesi için çalışmalar sürdürdüler. Birleşme hareketinin liderleri arasında yer alan Giuseppe Mazzini ve Giuseppe Garibaldi, öncü konumundaydı.

İtalya'yı birleştirme konusunda Fransa'nın desteğini alan İtalya, 1859'da Fransa ile birlikte Avusturya'yı mağlup etti ve 11 Kasım 1859'da Avusturya ile Piyemonte arasında Zürih'te barış antlaşması yapıldı. Buna göre; Avusturya, Lombardiya'yı Piyemonte'ye verdi. Venedik dâhil olmak üzere diğer İtalyan Devletleri arasında bir konfederasyon oluşturulması ve konfederasyonun fahri başkanının papa, fiilî başkanının Piyemonte olması kabul edildi.

Günümüzde İtalya, yönetim biçimi demokrasi olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir

İtalya, 1957 yılında başkent Roma'da imzalanan Roma Antlaşması'yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri'nin, NATO'nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün, Avrupa Konseyi'nin, Batı Avrupa Birliği'nin ve Schengen Antlaşması'nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

İtalya Haberleri

 • İtalya'nın ilk kadın başbakanı olacak Meloni kimdir?

  Dünya, 26 Eylül 2022

  İtalya'nın ilk kadın başbakanı olacak Meloni kimdir?

  İtalya'daki genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) birinci parti çıktı. Sonuçlara göre aşırı sağcı FdI'ın lideri Giorgia Meloni, ülkenin ilk kadın başbakanı olacak. Peki geçmişte Mussolini açıklamaları ile tepki çeken Meloni kimdir?

 • İtalya'da yeni dönem: 2. Dünya Savaşı sonrası milliyetçilik

  Dünya, 26 Eylül 2022

  İtalya'da yeni dönem: 2. Dünya Savaşı sonrası milliyetçilik

  İtalya'da dün yapılan seçimlerde sandıktan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni birinci çıktı. Bloomberg, İtalya'daki yeni dönemi, "Meloni 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en sağcı hükümetin ilk kadın başbakanı olmaya hazırlanıyor" sözleriyle aktardı

 • İtalya'daki seçimlerde aşırı sağcı parti önde

  Dünya, 26 Eylül 2022

  İtalya'daki seçimlerde aşırı sağcı parti önde

  Son dakika haberi... İtalya'daki seçimden, sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) birinci olarak çıktı. Kesin olmayan sonuçlara göre seçimleri kazanan FdI lideri Giorgia Meloni, sonuçların İtalyan halkının, FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret olduğunu söyledi

  İtalya sandık başında

  Dünya, 25 Eylül 2022

  İtalya sandık başında

  İtalya'da seçmenler, erken genel seçimde oy kullanmak için sandık başına gitti.

  İtalya halkı yarın sandık başına gidiyor

  Dünya, 24 Eylül 2022

  İtalya halkı yarın sandık başına gidiyor

  İtalya'da halk, genel seçim için yarın sandık başına gidecek.

 • İtalya'daki sel felaketinde ölenlerin sayısı artıyor

  Dünya, 17 Eylül 2022

  İtalya'daki sel felaketinde ölenlerin sayısı artıyor

  İtalya'nın doğusundaki Ancona kenti civarında meydana gelen sellerde ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

 • İtalya'da sel: 10 kişi öldü!

  Dünya, 16 Eylül 2022

  İtalya'da sel: 10 kişi öldü!

  İtalya'nın Marche bölgesinde etkili olan şiddetli yağış ve fırtınada can kaybı sayısı 10'a yükseldi.

 • Kırmızı halıdan böyle geçtiler

  Yaşam, 02 Eylül 2022

  Kırmızı halıdan böyle geçtiler

  İtalya'da bu yıl 79'uncusu düzenlenen Uluslararası Venedik Film Festivali kapsamında Tar filminin gösterimi yapıldı. Gösterim öncesi düzenlenen kırmızı halı törenine pek çok ünlü isim katıldı

  Zelenskiy villasını Ruslara mı kiraladı?

  Dünya, 01 Eylül 2022

  Zelenskiy villasını Ruslara mı kiraladı?

  İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nın Toskana'daki lüks villasını ağustos ayı için Ruslara kiraladığı öne sürüldü.

  İtalya, Rus gazına bağımlılıktan 2024'te kurtulacak

  Dünya, 24 Ağustos 2022

  İtalya, Rus gazına bağımlılıktan 2024'te kurtulacak

  Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından birçok alanda Rusya'ya yaptırım getiren Avrupa, özellikle enerji konusunda Rusya ile olan bağını kesmek istiyor. Birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesi alternatif enerji tedariki üzerinde çalışırken İtalya, birçok ülkeyle anlaşmalar yaptıklarını ve 2024 yılında Rusya'ya olan enerji bağımlılıklarını tamamen sonlandıracaklarını duyurdu.

 • İtalya'da 40 metrelik lüks yat battı

  Dünya, 23 Ağustos 2022

  İtalya'da 40 metrelik lüks yat battı

  İtalya'nın Catanzaro sahili açıklarında su almaya başlayan 40 metre uzunluğundaki lüks yat battı. Yatın batma anı anbean kaydedildi.

 • İtalya'daki şiddetli fırtına dönme dolabı kontrolden çıkardı

  Dünya, 19 Ağustos 2022

  İtalya'daki şiddetli fırtına dönme dolabı kontrolden çıkardı

  İtalya'nın kuzeyini etkisi altına alan olumsuz hava koşulları halka büyük zorluklar yaşatıyor. İtalya'nın Toskana bölgesindeki Piombino'da şiddetli fırtına lunaparktaki dönme dolabı da etkiledi. O anlar kameralara böyle yansıdı.

 • İtalya'nın ünlü Pantelleria adasında orman yangını

  Dünya, 18 Ağustos 2022

  İtalya'nın ünlü Pantelleria adasında orman yangını

  İtalya'nın, Sicilya ile Tunus arasında bulunan Akdeniz'deki adası Pantelleria'da dün öğleden sonra yangın çıktı. Adadaki yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Dünyaca ünlü modacı Giorgio Armani, yangın nedeniyle adadaki evini boşalttı

  İtalya'da kadın cinayetleri artış gösterdi

  Dünya, 16 Ağustos 2022

  İtalya'da kadın cinayetleri artış gösterdi

  Guardian'ın aktardığı habere göre, İtalya'da geçen yıla oranla kadın cinayetlerinde büyük bir artış kaydedildi.

  İtalya'da kuraklık alarmı

  Dünya, 15 Ağustos 2022

  İtalya'da kuraklık alarmı

  İtalya'nın en büyük gölü olan Garda'da su seviyesi en düşük oranlara ulaştı. Karayip Denizi'ndeki sıcaklıkların artmasıyla çekilen sular, yer altı kayalarını açığa çıkardı.

 • Tarihi kalede düğün yaptılar!

  Magazin, 14 Ağustos 2022

  Tarihi kalede düğün yaptılar!

  Geçtiğimiz ay nikah masasına oturan oyuncu Özge Gürel ve Serkan Çayoğlu, İtalya'nın Verona eyaletindeki tarihi bir kalede düğün yaptı. Kutlamaya çiftin yakın arkadaşları Pelin Karahan ve Aybüke Pusat katılırken Gürel ve Çayoğlu'nun fotoğrafları, sosyal medyada yoğun ilgi gördü

 • İtalya'da 9. kez erken seçim yapılacak

  Dünya, 29 Temmuz 2022

  İtalya'da 9. kez erken seçim yapılacak

  İtalya'da Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümetinin çökmesinin ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın parlamentoyu feshetmesiyle seçimler, ülke tarihinde 9. kez zamanından önce yapılacak.

 • Buzul eridi, İsviçre-İtalya sınırı kaydı

  Dünya, 27 Temmuz 2022

  Buzul eridi, İsviçre-İtalya sınırı kaydı

  Alp Dağları'nda İtalya ile İsviçre sınırını oluşturan buzulun erimesi iki ülke arasındaki sınırı kaydırdı. Sınırda bulunan İtalyan konaklama tesisi ise tartışmalara yol açtı. Taraflar sorunu diplomatik yollarla çözerken, anlaşmanın içeriği gizli tutuldu.

  Hırsız sahte olduğunu anladığı saati sahibine verdi

  Dünya, 23 Temmuz 2022

  Hırsız sahte olduğunu anladığı saati sahibine verdi

  İtalya’nın Napoli kentinde başına silah dayadığı turistin saatini çalan hırsız, saatin sahte olduğunu anlayınca sahibine iade etti.