KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İtalya

İtalya, Avrupa'nın güneyinde büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde konumlanan, Sicilya ve Sardinya'ya da sahip olan ülkedir. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır.

19. yüzyılın başlarında Birinci Napolyon tarafından işgal edilen İtalya, Fransız etkisi altına girmiştir. Viyana Kongresi, İtalya'nın Fransız işgalinden önce yöneten hanedana verilmesini istiyordu. Bununla birlikte Papalık Devleti, Sardinya-Piemonte Krallığı, Toskana Grandüklüğü, Modena Düklüğü ve Lombardiya-Venedik Krallığı yeniden kuruldu.

Fakat Carbonari adında gizli dernekler, İtalya'nın birleşmesi için çalışmalar sürdürdüler. Birleşme hareketinin liderleri arasında yer alan Giuseppe Mazzini ve Giuseppe Garibaldi, öncü konumundaydı.

İtalya'yı birleştirme konusunda Fransa'nın desteğini alan İtalya, 1859'da Fransa ile birlikte Avusturya'yı mağlup etti ve 11 Kasım 1859'da Avusturya ile Piyemonte arasında Zürih'te barış antlaşması yapıldı. Buna göre; Avusturya, Lombardiya'yı Piyemonte'ye verdi. Venedik dâhil olmak üzere diğer İtalyan Devletleri arasında bir konfederasyon oluşturulması ve konfederasyonun fahri başkanının papa, fiilî başkanının Piyemonte olması kabul edildi.

Günümüzde İtalya, yönetim biçimi demokrasi olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir

İtalya, 1957 yılında başkent Roma'da imzalanan Roma Antlaşması'yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri'nin, NATO'nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün, Avrupa Konseyi'nin, Batı Avrupa Birliği'nin ve Schengen Antlaşması'nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

İtalya Haberleri

 • İtalya'nın Paris Büyükelçisi, Fransa Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

  Gündem, 21 Ocak 2019

  İtalya'nın Paris Büyükelçisi, Fransa Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

  İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun Fransa'yı Afrika politikasından dolayı "sömürgeci" olarak suçlayan sözlerinin ardından İtalya'nın Paris Büyükelçisi Fransa Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

 • İtalya'da öldü, naaşı 15 yıl sonra ülkesine teslim edildi

  Dünya, 18 Ocak 2019

  İtalya'da öldü, naaşı 15 yıl sonra ülkesine teslim edildi

  Mısır, İtalya'da vefat eden bir vatandaşının naaşını 15 yıl sonra teslim aldı. Piacenza kentinde kaybolan şahsın kemik parçalarına geçen yıl metruk bir binanın yıkımı esnasında rastlandığı ve yapılan DNA testi sonucu kimliğinin tespit edildiği belirtilmişti

 • İtalya'nın ünlü 'Aşk Çeşmesi'ndeki paralar tartışma yarattı!

  Dünya, 15 Ocak 2019

  İtalya'nın ünlü 'Aşk Çeşmesi'ndeki paralar tartışma yarattı!

  İtalya'nın başkenti Roma'daki filmlere konu olan Aşk Çeşmesi'ne atılan bozuk paralar, belediye ile Katolik Kilisesi'ne ait bir yardım kuruluşunu karşı karşıya getirdi.

  Trabzon, Kucka'yı açıkladı! İşte rakamlar

  Futbol, 15 Ocak 2019

  Trabzon, Kucka'yı açıkladı! İşte rakamlar

  Trabzonspor, Juraj Kucka'nın transferi konusunda Parma ile anlaşmaya varıldığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi. İtalyan ekibin bordo mavili kulübe sözleşme fesih bedeli olarak 4 milyon 998 bin Euro ödeyeceği açıklandı.

  39 yıldır aranıyordu! Bolivya'da yakalandı

  Dünya, 13 Ocak 2019

  39 yıldır aranıyordu! Bolivya'da yakalandı

  Eski komünist militan İtalyan Cesare Battisti'nin Bolivya'da yakalandığı bildirildi.

 • İtalya ile Fransa arasında kriz: Macron bize cüzzamlı dedi!

  Dünya, 09 Ocak 2019

  İtalya ile Fransa arasında kriz: Macron bize cüzzamlı dedi!

  İtalya'da koalisyon hükümetinin iki ortağının liderlerinin sarı yeleklileri destekleyen açıklamaları ve Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Nathalie Loiseau'dan gelen tepki iki ülke arasında krize neden oldu.

 • İtalya'dan Sarı Yeleklilere destek

  Dünya, 07 Ocak 2019

  İtalya'dan Sarı Yeleklilere destek

  Hükümet ortağı partilerin liderleri, Fransa'daki Sarı Yelekliler hareketine destek veren açıklamalar yaptı. 5 Yıldız Hareketinin (M5S) lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio yaptığı açıklamada, "Sizinki, bizim 5 Yıldız Hareketini ve 4 Ekim 2009'dan itibaren milyonlarca İtalyanı canlandıran aynı ruh. Yeni bir Avrupa doğuyor. Sarı Yeleklilerin, hareketlerin, direkt demokrasinin Avrupası" ifadelerini kullandı. Öte yandan Aşırı sağ görüşlü Lig Partisinin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise, "Halkına rağmen ülkeyi yöneten bir cumhurbaşkanına karşı vatandaşların gösterilerini destekliyorum ama hiçbir şeye yaramayan her türlü şiddeti kesinlikle tamamen ve kalıcı bir şekilde kınıyorum" şeklinde konuştu

 • İtalya'nın tartışmalı bütçesi mecliste kabul edildi

  Dünya, 31 Aralık 2018

  İtalya'nın tartışmalı bütçesi mecliste kabul edildi

  İtalya'daki koalisyon hükümetinin AB'de tartışmalara neden olan bütçesi mecliste kabul edildi.

  Küresel ekonomide yüzde 2,7 büyüme beklentisi

  İş-Yaşam, 31 Aralık 2018

  Küresel ekonomide yüzde 2,7 büyüme beklentisi

  Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, küresel ekonominin 2019 yılında yüzde 2,7 büyüme kaydedeceğini bildirdi

  Bu kente giriş artık ücretli olacak

  Dünya, 30 Aralık 2018

  Bu kente giriş artık ücretli olacak

  İtalyan Meclisinde kabul edilen 2019 bütçesine göre, Venedik'e giden turistlerden 2,5 ile 10 avro arasında giriş ücreti alınacak

 • İtalya: Bedeli ne olursa olsun gerçek ortaya çıkmalı

  Dünya, 28 Aralık 2018

  İtalya: Bedeli ne olursa olsun gerçek ortaya çıkmalı

  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "Kaşıkçı cinayetinde bedeli ne olursa olsun gerçeği ortaya çıkarmalıyız." dedi.

 • Etna Yanardağı depreme neden oldu: Yaralılar var!

  Dünya, 26 Aralık 2018

  Etna Yanardağı depreme neden oldu: Yaralılar var!

  İtalya'nın güneyindeki Sicilya Adası'nda aktif durumda olan Etna Yanardağı çevresinde gece meydana gelen ve 4,8 büyüklüğüne kadar çıkan depremler nedeniyle bazı evler zarar gördü, 10 kişi yaralandı.

 • İtalya'da bir yanardağ daha faaliyete geçti

  Dünya, 26 Aralık 2018

  İtalya'da bir yanardağ daha faaliyete geçti

  İtalya'da Etna Yanardağı'nın aktif durumuna geçmesinden sonra aynı bölgedeki Stromboli Yanardağı da lav püskürtmeye başladı

  Artık Antalya'dan da yapılacak

  İş-Yaşam, 25 Aralık 2018

  Artık Antalya'dan da yapılacak

  Konteyner, genel ve dökme kargo, proje kargo ve kruvaziyer gemilerine hizmet veren Antalya Limanı'nda, 2019 yılı başından itibaren Ro-Ro (kara yolu araçlarının deniz yolu ile bir yerden başka bir yere varışını sağlayan gemi) seferleri başlayacak. Port Akdeniz Antalya Liman işletmesi ile bir Ro-Ro firması arasında yapılan mutabakat neticesinde Mersin-Antalya-Trieste (İtalya) limanları arasında başlayacak seferlerin, ilk etapta hafta bir gerçekleşmesi planlanıyor. Düzenli Ro-Ro seferleri ile 56 saat gibi bir sürede Avrupa'ya ulaşım sağlanacağı, bunun da önemli bir maliyet ve zaman avantajı oluşturacağı belirtiliyor.

  İtalya görmezden geldi, İspanya sahip çıktı

  Dünya, 25 Aralık 2018

  İtalya görmezden geldi, İspanya sahip çıktı

  Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz'de mahsur kalan 313 mülteciyi taşıyan yardım gemisi, İtalya ve diğer Akdeniz ülkeleri tarafından reddedilirken, İspanya ise gemiye sahip çıktı.

 • Etna yeniden uyandı!

  Dünya, 24 Aralık 2018

  Etna yeniden uyandı!

  İtalya'daki Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti. Pazartesi günü yanardağda gerçekleşen patlamayla birlikte 3 saat içinde 130'u aşkın 4 şiddetinden büyük deprem kaydedildi

 • 'Acı Fındık' operasyonu: 2 yıl sonra yakalandılar!

  BBC, 23 Aralık 2018

  'Acı Fındık' operasyonu: 2 yıl sonra yakalandılar!

  İtalya'nın ünlü kakaolu fındık kreması Nutella, organize bir soyguna konu oldu. 500 bin Euro değerindeki 5 tır dolusu Nutella'yı çalan bir çete yaklaşık 2 yıl sonra yakalandı.

 • AB ve İtalya bütçede anlaştı

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2018

  AB ve İtalya bütçede anlaştı

  Avrupa Birliği (AB) ile İtalya arasında 2019 yılı bütçesine ilişkin yaşanan anlaşmazlık sona erdi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, İtalya ile 2019 bütçesine ilişkin yaşanan anlaşmazlığın giderildiğini söyledi.

  İtalya'da yolsuzluklara karşı yeni yasa

  Dünya, 18 Aralık 2018

  İtalya'da yolsuzluklara karşı yeni yasa

  İtalya'da yolsuzlukla mücadele yasası mecliste kabul edilerek yasalaştı