KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İtalya

İtalya, Avrupa'nın güneyinde büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde konumlanan, Sicilya ve Sardinya'ya da sahip olan ülkedir. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır.

19. yüzyılın başlarında Birinci Napolyon tarafından işgal edilen İtalya, Fransız etkisi altına girmiştir. Viyana Kongresi, İtalya'nın Fransız işgalinden önce yöneten hanedana verilmesini istiyordu. Bununla birlikte Papalık Devleti, Sardinya-Piemonte Krallığı, Toskana Grandüklüğü, Modena Düklüğü ve Lombardiya-Venedik Krallığı yeniden kuruldu.

Fakat Carbonari adında gizli dernekler, İtalya'nın birleşmesi için çalışmalar sürdürdüler. Birleşme hareketinin liderleri arasında yer alan Giuseppe Mazzini ve Giuseppe Garibaldi, öncü konumundaydı.

İtalya'yı birleştirme konusunda Fransa'nın desteğini alan İtalya, 1859'da Fransa ile birlikte Avusturya'yı mağlup etti ve 11 Kasım 1859'da Avusturya ile Piyemonte arasında Zürih'te barış antlaşması yapıldı. Buna göre; Avusturya, Lombardiya'yı Piyemonte'ye verdi. Venedik dâhil olmak üzere diğer İtalyan Devletleri arasında bir konfederasyon oluşturulması ve konfederasyonun fahri başkanının papa, fiilî başkanının Piyemonte olması kabul edildi.

Günümüzde İtalya, yönetim biçimi demokrasi olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir

İtalya, 1957 yılında başkent Roma'da imzalanan Roma Antlaşması'yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri'nin, NATO'nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün, Avrupa Konseyi'nin, Batı Avrupa Birliği'nin ve Schengen Antlaşması'nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

İtalya Haberleri

 • Kızgın at Floransa'nın ünlü meydanını birbirine kattı

  Dünya, 22 Haziran 2021

  Kızgın at Floransa'nın ünlü meydanını birbirine kattı

  İtalya'da Floransa kentinin tarihi Signoria Meydanı'nda turistik fayton çeken bir at kontrolden çıktı ve İçişleri Bakanı konvoyuna ait araçlara da zarar vererek meydanı birbirine kattı.

 • Merkel ve Draghi'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 22 Haziran 2021

  Merkel ve Draghi'den Türkiye açıklaması

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB ile Türkiye arasında yapılan göç mutabakatının yenilenmesini talep ettiler. Türkiye'nin çok sayıda mülteciyi barındırdığını ifade eden Merkel, "İkimiz de Türkiye ile iş birliği olmadan ilerleyemeyeceğimizi düşünüyoruz." dedi

 • İtalya'da açık alanda maske zorunluluğu kalkıyor

  Dünya, 22 Haziran 2021

  İtalya'da açık alanda maske zorunluluğu kalkıyor

  İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, ülke genelinde 28 Haziran Pazartesi gününden itibaren açık alanda maske kullanılması zorunluluğunu kaldıracaklarını bildirdi

  İki Hint balıkçının öldürülmesine ilişkin dava kapatıldı

  Dünya, 15 Haziran 2021

  İki Hint balıkçının öldürülmesine ilişkin dava kapatıldı

  Hindistan Yüksek Mahkemesi, Şubat 2012'de iki Hint balıkçıyı vurarak öldürmekle suçlanan iki İtalyan deniz piyadesi aleyhindeki yargı sürecini kapattı.

  Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti!

  Dünya, 14 Haziran 2021

  Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti!

  İtalya'nın güneyindeki aktif yanardağlardan Etna, bir kez daha lav ve kül püskürttü.

 • Burak'tan rekor, 8 isimden bir ilk

  Futbol, 12 Haziran 2021

  Burak'tan rekor, 8 isimden bir ilk

  Euro 2020'nin açılış maçında İtalya'ya 3-0 kaybeden A Milli Takımımız'ın ilk 11'inde sahaya çıkan 8 isim bir ilk yaşadı. Kaptan Burak Yılmaz ise Rüştü Reçber'in rekorunu kırdı.

 • Millilerin ilk maç fobisi

  Futbol, 12 Haziran 2021

  Millilerin ilk maç fobisi

  2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış maçında A Milli Takım, İtalya'ya 3-0 yenilirken, Ay Yıldızlılar'ın kötü başlangıç fobisi devam etti.

 • İtalya’da iklim eylemcileri hükûmete dava açtı

  Dünya, 05 Haziran 2021

  İtalya’da iklim eylemcileri hükûmete dava açtı

  İtalya’da çevreci gruplar ve iklim aktivistleri, İtalya’da yetkililerin iklim değişimiyle mücadelede sınıfta kalması nedeniyle hükûmete dava açıyor.

  İtalya'da 'insan kasabı' lakaplı mafya üyesi tahliyesine tepki!

  BBC, 01 Haziran 2021

  İtalya'da 'insan kasabı' lakaplı mafya üyesi tahliyesine tepki!

  İtalya'da mafyayla mücadele savcısı Giovanni Falcone'ye suikast düzenleyen, 14 yaşındaki bir çocuğu asitle yok eden, 150 cinayette parmağı olduğunu itiraf eden mafya üyesi Giovanni Brusca 25 yıl hapis cezasının ardından tahliye edildi. Brusca'nın serbest bırakılması ülkede tepki dalgasına yol açtı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Etna yeniden faaliyete geçti: Büyüleyen görüntü!

  Dünya, 30 Mayıs 2021

  Etna yeniden faaliyete geçti: Büyüleyen görüntü!

  16 Şubat'tan bu yana aktif olan İtalya'nın güneyindeki Etna Yanardağı, bir kez daha lav ve kül püskürttü. 28 Mayıs gecesi gerçekleşen patlamada Etna bir kez daha lavlarıyla geceyi aydınlattı.

 • Görünmüyor ama 155 bin liraya satıldı!

  Kültür-Sanat, 28 Mayıs 2021

  Görünmüyor ama 155 bin liraya satıldı!

  İtalyan heykeltraş Salvatore Garau'nun 'Io sono' (Benim) adlı görünmeyen eseri açık artırmada 15 bin euroya (155 bin 760 TL) alıcı buldu

 • Etna lavlarıyla geceyi aydınlattı!

  Dünya, 27 Mayıs 2021

  Etna lavlarıyla geceyi aydınlattı!

  İtalya'nın güneyindeki Etna Yanardağı 16 Şubat'tan bu yana devam eden hareketliliğine bir yenisi ekledi. Etna, lavlarıyla bir kez daha geceyi aydınlattı.

 • İtalya'da teleferik faciası: 14 ölü!

  Dünya, 23 Mayıs 2021

  İtalya'da teleferik faciası: 14 ölü!

  İtalya'da teleferik faciası yaşandı. Ülkenin kuzeyinde Stresa-Mottarone teleferik hattındaki kabinin seyir halindeyken düşmesi sonucunda 13 kişi hayatını kaybetti. Yaralı kurtulan iki çocuktan biri olan 9 yaşındaki çocuğun hayatını kaybetmesi ile can kaybı 14’e yükseldi

  İtalya'da 'ölüm ambulansı' skandalı!

  BBC, 22 Mayıs 2021

  İtalya'da 'ölüm ambulansı' skandalı!

  Sicilya adasında bir ilk yardım görevlisi, cenaze işlerinden para kazanmak için hastaları ambulansta öldürmekten suçlu bulundu. Mafyayla iş birliği içinde hareket ettiği belirlenen ambulans görevlisi Davide Garofalo ömür boyu hapse mahkum edildi.

  İtalya’dan Avrupa Birliği'ne teklif!

  Dünya, 11 Mayıs 2021

  İtalya’dan Avrupa Birliği'ne teklif!

  İtalya, Libya’dan gelen sığınmacıların kıyılarını terk etmesi için Avrupa Birliği’nden Libya’ya ödeme yapmasını istiyor.

 • İtalya'ya son 18 saatte 1400'ü aşkın sığınmacı ulaştı

  Dünya, 09 Mayıs 2021

  İtalya'ya son 18 saatte 1400'ü aşkın sığınmacı ulaştı

  İtalya'nın Lampedusa Adası'na, son 18 saatte Akdeniz'i geçmeyi başaran 1400'den fazla sığınmacı geldi.

 • İtalya'da ilk "Kovid'siz ada"

  Sağlık, 04 Mayıs 2021

  İtalya'da ilk "Kovid'siz ada"

  İtalya'nın Procida Adası'nda ikamet eden herkese yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldı. Aşılama kapsamının yüksek düzeye ulaşmasının adada virüsün yayılma riskinin düşürülmesine katkı yapacağı kaydedildi

 • Pandeminin merkeziydi: 6 hafta sonra açıldı!

  Dünya, 27 Nisan 2021

  Pandeminin merkeziydi: 6 hafta sonra açıldı!

  Bir dönem koronavirüs salgının Avrupa'daki merkezi üssüne haline gelen İtalya'da önlemler büyük ölçüde gevşetildi. 6 haftadır sert tedbirlerin uygulandığı ülkenin büyük bir bölümünde restoran-kafe gibi işletmeler açık havada servis yapmaya başlarken, sinema ve tiyatrolar sınırlı kapasiteyle yeniden açıldı, tüm okullarda yüz yüze eğitime geçildi.

  İtalya’dan Hindistan’a uçuş yasağı

  Dünya, 25 Nisan 2021

  İtalya’dan Hindistan’a uçuş yasağı

  Hindistan'a uçuş yasağını duyuran İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, son 14 gün içinde Hindistan'da bulunan kişiler için ülkeye giriş yasağı getirdi.