KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kazakistan

Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa'da yer alan yedi bağımsız Türk devletinden birisidir. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Başkenti Astana'dır.

Türk tarihi boyunca önemli devletlerden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı ve Altın Ordu gibi devletlerin merkez konumu ve Oğuz, Karluk ve Kıpçak gibi boyların beşiği olmuştur.

1989 yılından 1999'a kadar devam eden Slav ve Alman göçünün ardından nüfus yaklaşık 3 milyon azalmış, 2010'da ise nüfus 16 buçuk milyona kadar dayanmıştır.

Günümüzdeki son verilere göre dünyanın nüfus kalabalığı olarak en büyük 60. ülkesidir. Ülkenin genel anlamda ekonomisi petrol, uranyum, demir, altın ve kurşun rezervleerinden; doğal kaynakları, mineralli topraklar ve hammadde yataklarından sağlanmaktadır.

Kazakistan Haberleri

 • Kazakistan'dan 'Donetsk ve Luhansk' açıklaması

  Dünya, 17 Haziran 2022

  Kazakistan'dan 'Donetsk ve Luhansk' açıklaması

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını söyledi.

 • Kazakistan ile transit geçiş belge kotası arttı

  İş-Yaşam, 11 Mayıs 2022

  Kazakistan ile transit geçiş belge kotası arttı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazakistan ile 2 bin olan transit geçiş belgesi kotasının 15 bine çıkarılması konusunda mutabakat sağlandığını bildirdi. Karaismailoğlu, "İlave belgeler mayıs ayı sonuna kadar teati edilecek" dedi

 • Türkiye ile Kazakistan arasında 15 anlaşma imzalandı

  Dünya, 10 Mayıs 2022

  Türkiye ile Kazakistan arasında 15 anlaşma imzalandı

  Türkiye ile Kazakistan arasında ulaşım, savunma sanayii, askeri istihbarat, bilişim teknolojileri, kültür, tarım, taşımacılık, ticaret, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, iletişim ve arşiv alanında 15 anlaşma imzalandı. Her iki lider daha sonra gazetecilerin karşısına çıkarak ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada. "Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi, geçtiğimiz sene bir önceki yıla oranla yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aştı. Böylece 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefimizi kısa sürede geride bırakmış olduk. Şimdi inşallah birlikte atacağımız adımlarla, aynı hızla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız" konuştu.

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Türkiye'ye geliyor

  Dünya, 10 Mayıs 2022

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Türkiye'ye geliyor

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle 10-11 Mayıs tarihlerinde Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak. Ziyarette, ikili ve çok taraflı düzeyde iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak

  Nursultan Nazarbayev'in siyasi yetkileri kaldırıldı

  Dünya, 07 Şubat 2022

  Nursultan Nazarbayev'in siyasi yetkileri kaldırıldı

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in siyasi yetkilerini kaldıran kanunu imzaladı

 • Tokayev, iktidar partisi başkanlığına yeniden seçildi

  Dünya, 28 Ocak 2022

  Tokayev, iktidar partisi başkanlığına yeniden seçildi

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, iktidar partisi Nur Otan’ın liderliğini geçtiğimiz yıl devralmasının ardından bugün yeniden seçildi.

 • Kazakistan'daki KGAÖ barış gücü tamamen çekildi

  Dünya, 19 Ocak 2022

  Kazakistan'daki KGAÖ barış gücü tamamen çekildi

  Kazakistan’da protestolar nedeniyle istikrarı sağlamak amacıyla ülkeye gönderilen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücüne bağlı son Rus askeri birliğinin de ülkeden ayrılmasıyla barış gücünün ülkedeki görevi sona erdi.

 • Nazarbayev, protestoların ardından ilk kez halka seslendi

  Dünya, 18 Ocak 2022

  Nazarbayev, protestoların ardından ilk kez halka seslendi

  Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazabayev ülkede 225 kişinin hayatını kaybettiği protestoların ardından ilk kez halka seslendi. Nazarbayev, "Bu isyan ve saldırılar, ülkenin bütünlüğü ile devletin temel ilkelerini yok etmek için yapılan bir organizasyondur." dedi.

  Bakan Çavuşoğlu: Kazakistan'ın yanındayız

  Dünya, 11 Ocak 2022

  Bakan Çavuşoğlu: Kazakistan'ın yanındayız

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Tüm imkanlarımızla Kazakistan'ın yanındayız, tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız" dedi.

  Kazakistan'da Nazarbayev'in yeğeni görevden alındı

  Dünya, 17 Ocak 2022

  Kazakistan'da Nazarbayev'in yeğeni görevden alındı

  Kazakistan'da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 3 damadının istifa ettiği ve yeğeninin görevinden alındığı bildirildi.

 • Rus barış güçleri Kazakistan'dan ayrıldı

  Dünya, 17 Ocak 2022

  Rus barış güçleri Kazakistan'dan ayrıldı

  Kazakistan'da başlayan protestoların ardından ülkeye gelen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün Rus barış güçleri Kazakistan'dan ayrıldı.

 • Kazakistan'daki olaylarda 225 kişi hayatını kaybetti

  Dünya, 16 Ocak 2022

  Kazakistan'daki olaylarda 225 kişi hayatını kaybetti

  Kazakistan'da akaryakıta gelen zamla başlayan ve şiddetli protestolara dönüşen olaylarda 225 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 353 kişi ise yaralandı. Ayrıca ülkede davalar kapsamında 446 kişinin tutuklu yargılandığı belirtildi

 • Kazakistan'da OHAL 4 bölgede daha kaldırıldı

  Dünya, 15 Ocak 2022

  Kazakistan'da OHAL 4 bölgede daha kaldırıldı

  Kazakistan'da şiddet olaylarına karşı 5 Ocak'ta ilan edilen OHAL, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan kararnameyle 4 bölgede daha kaldırıldı.

  Kazakistan'da OHAL kaldırıldı

  Dünya, 13 Ocak 2022

  Kazakistan'da OHAL kaldırıldı

  Kazakistan'da akaryakıt zammına karşı başlayan protestoların ardından 6 Ocak'ta ülkeye gelen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü barış gücünün ülkeden çekilme süreci başladı. Ayrıca hayatın normale dönmeye başladığı Kazakistan’da 5 Ocak’ta ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kaldırılıyor.

  Putin'den Kazakistan açıklaması

  Dünya, 10 Ocak 2022

  Putin'den Kazakistan açıklaması

  Kazakistan'daki protestolara ilişkin açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus askerlerin Kazakistan'ın isteği üzerine orada olduğunu söyledi

 • Kırgızistan'dan Kazakistan'a nota

  Dünya, 09 Ocak 2022

  Kırgızistan'dan Kazakistan'a nota

  Kırgızistan, basında yer alan protestolara Kırgızistan vatandaşlarının katıldığı haberleri üzerine Kazakistan’a nota verdi

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması

  Dünya, 09 Ocak 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz." dedi.

 • Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov

  Dünya, 11 Ocak 2022

  Kazakistan’ın yeni başbakanı Alihan Smailov

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan Meclisi genel toplantısında, başbakanlık görevine Alihan Smailov’un adaylığını sundu. Kazakistan'da yeni hükümetin üyeleri de belli oldu

  Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan'a destek mesajı

  Dünya, 11 Ocak 2022

  Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan'a destek mesajı

  Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), yaşanan olaylar nedeniyle Kazakistan yönetimine ve halkına destek mesajını yineledi.