ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
15 Mayıs 2017 Pazartesi, 09:36:38 Güncelleme:09:39:05

DİZİLER OUT YARIŞMALAR IN

 

Son dönemde dizi tutturmak oldukça zorlaştı.

Aslında hep öyleydi ama artık daha zahmetli, daha maliyetli ve daha riskli hale geldi.

Hal böyle olunca kanallar da dümeni daha az maliyetli, daha az zahmetli ve daha az riskli yarışmalara kırmaya başladı.

Halihazırda şu an ‘Survivor’, ‘Kim Milyoner Olmak İster?’, ‘Bir Sorun mu Var?’, ‘Altın Petek’, ‘Sıradaki Gelsin’, ‘Çocuktan Al Haberi’, ‘Karavan’, ‘Ana Kuzusu’, ‘Gelin Evi’ ve yeniden sahalara dönen ‘Kelime Oyunu’ izleyiciyle buluşuyor.

Hepsi de hatırı sayılır izlenme oranlarına imza atıyor. Yapımcılar da kanallar da memnun.

Ortaya böyle bir fotoğraf çıkınca, ramazan da hesaba katılarak, yaz projelerinde prototiplerde yarışma sayısı artırıldı.

EKRAN KARŞISINDAKİ HERKES KAZANACAK!

Yeni sezonda Selçuk Yöntem’le bir bilgi yarışması için anlaşan Fox TV, Karga Seven Pictures’ın Türkiye’deki ilk projesi ‘Gönder Gitsin’le yaz ekranında reyting arayacak. Soruların cevapları dört şıklı fotoğraflardan oluşan yarışmayı Timur Acar sunacak. Tanıtımlardan aldığım elektrik pozitif.

Kanalın bir diğer silahı da İlker Ayrık. ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’le yıldızlaşan, ardından imza attığı formatlarda yüzü gülmeyen Ayrık, sürpriz bir format üzerinde çalışıyor.

Merakla bekliyoruz.

Star TV’nin yarışma kozu Mehmet Ali Erbil’li ‘Çarkıfelek’.

Sürekli olarak ısıtılıp önümüze getirilen yorgun bir format ama yine de alıcısı çıkıyor her zaman. Yine çıkacaktır.

Yaz ekranının sürpriz işi ise canlı olarak izleyiciyle buluşacak ‘Herkes Kazanır’. Teknolojiyle bilgiyi birleştiren yarışma Hakan Bilgin’in sunumuyla Show TV’de ekrana gelecek.

Stüdyodaki beş yarışmacıyla birlikte, Herkes Kazanır adlı mobil uygulamayı indiren herkes hem yarışma hem de ödül heyecanına ortak olacak.

Kâğıt üstünde heyecan uyandıran bir iş. Ekrana yansımasının nasıl olacağını ise yakında izleyip göreceğiz.

YAZ SEZONUNUN YILDIZI ‘DÜNYA GÜZELLERİM’ OLUR

Hazır yaz ekranından bahsetmişken ‘Dünya Güzellerim’ ve ‘Türk Malı Aile Komedisi’nden bahsetmemek olmaz.

Bülent Ersoy, Banu Alkan, Safiye Soyman ve Burcu Esmersoy’u bir araya getiren ‘Dünya Güzellerim’in bu yazın işi olacağını söylemek için TV eleştirmeni olmaya gerek yok! Çok eğleneceğiz çok.

Şafak Sezer ve Mehmet Ali Erbil’i aynı projede izlemek çok keyifli olacak. ‘Avrupa Yakası’ ve ‘Yalan Dünya’ gibi işlerin altında imzası olan Jale Atabey’in yönetmen koltuğunda oturması diziden beklentimi yükseltiyor.

Burada asıl iş senarist Tayfun Güneyer’e düşüyor. Dizinin kaderini onun kaleminin kıvraklığı ve mizah dili belirleyecek. 2010’da Türk Malı’nı hem yazmış hem yöneterek zor bir işe soyunmuş, sonunda bocalamıştı. Bu kez yönetmen koltuğunu Atabey’e bırakıp sadece senaryoya odaklanması yerinde bir karar.

 

Netflix’in yerlisi Taylan Biraderler’e emanet

NETFLIX Türkiye’den merakla beklediğimiz haber perşembe günü #BirBölümDaha isimli etkinlikte geldi.

Sektörden birçok ismin katıldığı gecede, gelecek yıl tüm dünyada 190’dan fazla ülkede izlenebilecek olan ilk orijinal Türk yapımı için anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

BluTV’nin ‘Masum’unun ve Puhu’nun ‘Fi’sinin gördüğü ilginin platformun yöneticilerinin iştahını kabarttığı bir gerçek.

Aslında geç bile kaldılar. Şimdi önlerinde, yaptıkları işle kıyaslanacak çok başarılı iki örnek var. Artık bu iki işin üzerine çıkacak bir proje yapmaktan başka şansları yok.

Kendilerinden beklentimiz çok yüksek.

Yerli dizi projesinde ‘Vatanım Sensin’in de yapımcısı olan O3 ile çalışacaklar.

Ortadoğu’nun en büyük yayıncılarından MBC Group’un ortak olduğu O3’ün dümeninde Saner Ayer ve Onur Güvenatam var. Her iki isim de sektörü çok iyi biliyor. Beklentinin yüksek olduğunun da farkındalar.

Duyduğuma göre, projeyi en güvendikleri isimlere, Yağmur- Durul Taylan kardeşlere emanet etmişler. ‘Vatanım Sensin’i Burak Arlıel ile birlikte yöneten Taylan Biraderler bir yandan da bu tarafa kafa yoruyormuş.

Bu ölçekte bir proje için onlardan daha doğru bir isim olduğunu düşünmüyorum.

Ses getirecek bir işe imza atacaklarından şüphe yok.

Şimdilik öğrenebildiğim bu kadar. Detaylar yakında...

HAVA DURUMU
Pazartesi17 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı