Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Kültür-Sanat Müzik Gümüşlük Müzik Festivali'nde 3 tema

    Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Gümüşlük Müzik Festivali, dünyaca ünlü konuklarla kapılarını tekrar açıyor. Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında 10 Temmuz – 9 Eylül tarihleri arasında “Taşta”, “Kumda” ve “Suda” temalarıyla gerçekleştirilecek festivale bu yıl ülkemizin yanı sıra Macaristan, Portekiz, Fransa, ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Norveç, Bosna Hersek/İspanya ve Hollanda’dan gelecek müzisyenler konuk olacak.Bosfor Turizm sponsonrluğunda 8 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 3’ü masterclass konseri olmak üzere 20 konser Bodrumlu müzikseverle buluşacak.

    Gülsin Onay-Erkin Onay
    Gülsin Onay-Erkin Onay

    “Taşta” klasik müzik tınıları

    Gümüşlük Müzik Festivali’nin etkileyici mekânı tarihi Taş Ocağı’nda bu yıl “Taşta” başlığı ile 9 muhteşem konser gerçekleşecek. Festivalin açılış konserinde Macar kemancı Kristóf Baráti, genç Türk piyanist Tuna Bilgin’le 25 asırlık tarihi mekânda bir araya gelecek. İlerleyen günlerde Fransız piyanist Caroline Sageman sahnede yerini alacak. Ardından viyolonsel ustası Poyraz Baltacıgil ve Piyanist Cem Esen, Antik Taş Ocağı’nda izleyici karşısına çıkacak. Tarihi mekândaki konserler, Rus viyolonselci Pavel Gomziakov ve Portekizli piyanist Adriano Jordão; Fransız piyanist Olivier Moulin; festivalin önceki konuklarından Rus piyano virtüözü Ilya Itin; İtalyan piyanist Lorenzo Di Bella ve genç Türk piyanist İlyun Bürkev ile Kemancı Elvin Hoxha’nın verecekleri konserlerle devam edecek. Taş Ocağı’ndaki son konserde Devlet Sanatçısı, Piyanist Gülsin Onay, keman sanatçısı oğlu Erkin Onay’la izleyici karşısında olacak ve festivalin kapanış konserini birlikte gerçekleştirecekler.

    Caroline Sageman
    Caroline Sageman

    Masterclass konserleri “Kumda”

    Gümüşlük Festival Akademisi’nde (GFA) bu yıl iki ayrı dalda üç ustalık sınıfı düzenlenecek. 10 - 16 Temmuz tarihleri arasında ‘Keman’; 21 - 30 Temmuz tarihleri arasında 1. Dönem Piyano ve 5 - 14 Ağustos tarihleri arasında 2. Dönem Piyano Masterclassları genç müzisyenleri bir araya getirecek. Ustalık sınıflarının ardından, sertifika almaya hak kazanan genç müzisyenler, verecekleri konserlerle becerilerini sergileyecekler. 16 Temmuz akşamı GFA Keman masterclass; 30 Temmuz akşamı GFA Piyano masterclass I. dönem ve 13 Ağustos akşamı GFA Piyano masterclass II. dönem öğrenci konseri, Gümüşlük festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşecek. Keman masterclassı Kristóf Baráti ve Erkin Onay’ın önderliğinde gerçekleşirken; I. dönem piyano masterclassı Caroline Sageman, Michael Bulychev-Okser ve Gülsin Onay tarafından; II. dönem piyano masterclassı Ilya Itin, Olivier Moulin, Lorenzo Di Bella ve Gülsin Onay tarafından verilecek.

    Miron Quartet
    Miron Quartet

    “Suda” konserleri yine ilgi çekecek

    Müziğin birçok disiplinine yer veren Gümüşlük Müzik Festivali, her yıl Gümüşlük sahilinde denize sıfır kurulan sahnesine Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden birbirinden ilgi çekici müzisyenlerini davet ediyor. Caz’dan etnik müziğe, deneysel performasyonlardan tekno müziğe kadar geniş bir yelpaze ile daha çok gençleri Gümüşlük sahiline çeken festivalin “Suda” konserlerinin bu yılki programında yine ilginç misafirler var. Gümüşlük’te deniz kenarında yıldızların altında izleyiciyle buluşacak ilk konuk Norveç’ten Mats Eilertsen Trio olacak. Gümüşlük Festival Merkezi’ndeki “Suda” konserleri Çağıl Kaya Sextet’in performansı ile devam edecek. Sonraki konuklar ise Bosna Hersek/İspanya kökenli Miron Rafajlovic; Hollandalı Tineke Postma Aria Group olacak. Bir sonraki gün yine Saksafoncu Tineke Postma bu defa Gitarist Cenk Erdoğan ile festival sahnesinde olacak. Festivalin son günleri yaklaşırken “Suda” konserleri İtalyan piyanist Stefano Battaglia ve Türk saksafoncu Tamer Temel konseriyle son bulacak.

    Miriam Davis
    Miriam Davis

    Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde iki konser

    Festivalin destekçileri arasında yer alan Aktur A.Ş, bu yıl müzikseverleri yine Bitez’in engin maviliklerini izlerken müzik dinlemeye davet ediyor. Bu yıl Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konserlerin ilkinde Portekizli ikili António Silva & Tiago Nunes, izleyiciye unutulmaz bir “Dört El” piyano ziyafeti sunacak. Zefirya’daki ikinci konserde ABD’li piyanist Michael Okser Bulychev, İngiliz kemancı Miriam Davis ve piyano virtüözümüz Gülsin Onay, festival sahnesinde izleyici karşısına çıkacaklar.

    Çağıl Cansu Şanlıdağ
    Çağıl Cansu Şanlıdağ

    Çocuk Atölyeleri yine dopdolu

    Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde,Festival Sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil'in katılımıyla ve ayrıca yine Festival Sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha'nın katılımıyla müzik temalı iki ayrı atölye düzenlenecek. Daha sonra bu defa Gamze Daban yönetiminde ve Festival Sanatçısı Miron Rafajlovic'in katılımıyla düzenlenecek müzik temalı atölye yine çocukların ilgisini çekecek. Festival merkezindeki çocuk atölyeleri, Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde gerçekleşecek çevre bilinci temalı 3 çocuk atölyesi ile daha renklenecek.

    Tineke Postma
    Tineke Postma

    Avrupa’nın en seçkin festivalleri arasına girdi

    Gümüşlük Müzik Festivali, Avrupa’nın en seçkin festivalleri arasında yer almayı sürdürüyor. Festival, bu yıl da Avrupa’nın en seçkin festivalleri, “Remarkable Arts Festival” EFFE 2024 - 2025 etiketiyle onurlandırıldı. Festivaldeki etkinliklerin biletler Biletix'te, festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

    Antik Taş Ocağı’ndaki “Taşta” konserleri ve Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki konserler 21.00; Gümüşlük festival merkezindeki “Suda” konserleri 20.30; Gümüşlük festival merkezindeki “Kumda”-Toprak Ev konserleri 20.30’de başlayacak.

    2024 Gümüşlük Müzik Festivali Konser Programı

    10 Temmuz: Kristóf Baráti (Keman) Macaristan & Tuna Bilgin (Piyano) Türkiye - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    14 Temmuz: António Silva & Tiago Nunes (Piyano) Portekiz - Zefirya Kültür Merkezi Aktur - Bitez (21.00)

    16 Temmuz: Kumda Keman – GFA Keman Masterclass Öğrenci Konseri - Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

    22 Temmuz: Caroline Sageman (Fransa) Piyano - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    25 Temmuz: Michael Okser Bulychev (ABD) Piyano & Miriam Davis - (İngiltere) Keman & Gülsin Onay, (Türkiye) Piyano – Zefirya Kültür Merkezi Aktur, Bitez (21.00)

    28 Temmuz: Poyraz Baltacıgil - (Türkiye) Viyolonsel & Cem Esen - (Türkiye) Piyano- Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    30 Temmuz: Kumda Piyano I – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri - Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

    31 Temmuz: Pavel Gomziakov (Rusya) Viyolonsel & Adriano Jordão- (Portekiz) Piyano - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    Çağıl Kaya
    Çağıl Kaya

    05 Ağustos: Olivier Moulin (Fransa) Piyano - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    07 Ağustos: Ilya Itin (Rusya) Piyano - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    10 Ağustos: Lorenzo Di Bella (İtalya) Piyano - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    13 Ağustos: Kumda Piyano II – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri - Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi (20.30)

    14 Ağustos: Mats Eilertsen Trio– (Norveç) - Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

    15 Ağustos: İlyun Bürkev (Türkiye) Piyano & Elvin Hoxha - (Türkiye) Keman - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    REKLAM

    18 Ağustos: Çağıl Kaya Sextet (Türkiye) - Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

    25 Ağustos: Miron Rafajlovic (Bosna Hersek/İspanya) - Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

    29 Ağustos: Tineke Postma Aria Group (Hollanda) - Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20.30)

    31 Ağustos: Tineke Postma(Hollanda) Saksafon&Cenk Erdoğan (Türkiye) Gitar-Gümüşlük Festival Merkezi–SUDA (20.30)

    07 Eylül: Stefano Battaglia (İtalya) Piyano & Tamer Temel (Türkiye) Saksafon - Gümüşlük Festival Merkezi–SUDA (20.30)

    09 Eylül: Gülsin Onay (Türkiye) Piyano & Erkin Onay (Türkiye) Keman - Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21.00)

    Çocuk Atölyeleri

    27 Temmuz: Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, Festival Sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil'in katılımıyla müzik temalı atölye.

    REKLAM

    5 Ağustos: Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, Festival Sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha'nın katılımıyla müzik temalı atölye.

    25 Ağustos: Gamze Daban yönetiminde, Festival Sanatçısı Miron Rafajlovic'in katılımıyla müzik temalı atölye.

    03-10 Eylül: – Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde çevre bilinci temalı 3 çocuk atölyesi.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ