Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK TV

Numan Kutulmuş "Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlı" sözleri hakkında "104. madde çok açık. Devletin bütün kurumlarının başı. Kaldı ki; zaten yargı organlarının atamalarına baktığınız zaman da Cumhurbaşkanı Anayasa mahkemesi üyelerinin tamamını atıyor. En nihayetinde bütün organların Cumhurbaşkanı ile bir ilgisi vardır. Bunu maalesef yargı bağımsızlığının karşısında bir söz söylemişim şeklinde algılamışlar. Cumhurbaşkanı ile aynı yerde durmaları ne onların Cumhurbaşkanı'nın emrine girdiğini gösterir, ne de Cumhurbaşkanı'nın yargıya müdahale ettiğini" dedi.

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile biraraya geldi.

Kurtulmuş'a başkanlık sistemi ve partili Cumhurbaşkanı tartışmaları da soruldu.

Kurtulmuş "Nihai hedef başkanlık" diyerek "AK Parti'nin Anayasa teklifine son şekli verilmiş değil, epey mesafe alındı. Metnimizi hem son şekline getireceğiz, hem de bunun uygun bir zamanlamasını yapmaya çalışacağız. Eğer burada böyle bir süreç olmayacağı görülürse belki o zaman Partili Cumhurbaşkanlığı gündeme gelebilir." ifadelerini kullandı.

MHP'DE KONGRE SÜRECİ

Kurtulmuş, MHP kongresini AK Partiyle ilişkilendiren yorumlara da değindi. "MHP'deki gelişmeler, AK Parti'nin konuyu takvimlendirmesiyle uzaktan yakından ilişkili değildir" dedi.

ERKEN SEÇİM İDDİALARI

Erken seçim iddiaları için ise "parlamento nabzıyla halkın nabzı farklı atarsa olabilir ama şimdi gündeme getirmeyi doğru bulmayız" ifadesini kullandı.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Kurtulmuş, İsrail ile süren müzakerelerin son aşamaya geldiğini söyledi. Gazze'ye yönelik ablukanın kalkması için Türkiye'nin ısrarının sürdüğünü vurguladı.