Son Dakika

İşkence Haberleri, Güncel İşkence haberleri ve İşkence gelişmeleri

 • 17 yıllık Adnan Oktar davasında karar!

  Gündem, 19 Eylül 2018

  17 yıllık Adnan Oktar davasında karar!

  1999 yılında Adnan Oktar grubuna yönelik operasyon sonrası açılan işkence davası zaman aşımından düştü

 • Gizemli kadın mahalleyi ayağa kaldırdı

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Gizemli kadın mahalleyi ayağa kaldırdı

  İstanbul'da bir kadının sokak kedilerini file yardımıyla toplayıp, aracına götürdüğünü gören mahalle sakinleri ayağa kalktı. Olaya müdahale edip 'Kedilere ne yapıyorsun' diye soran mahalleliye kadının verdiği cevap dehşete düşürdü: 'Döner yapıp, satıyorum... Sana hesap mı vereceğim...' O anlar kameralara da yansıdı.

 • Genç kadına 9 saat işkence!

  Gündem, 13 Eylül 2018

  Genç kadına 9 saat işkence!

  Sultangazi'de 2 çocuk annesi 28 yaşındaki E.G., kayınpederinden 12 senedir şiddet gördüğünü ve son olarak 9 saat boyunca darp edildiğini iddia etti. Vücudu morluklarla dolu olan E.G., darp raporuyla birlikte polise başvurduğunu, ancak kayınpederinin ifade verip serbest kaldığını söyledi. Genç kadın yardım çağrısında bulunarak, "Öldükten sonra mı bize yardım edecekler? İlla ölelim mi? O adamın içeri girmesi için illa ölmem mi lazım?" dedi.

 • 17 yıl süren işkence davasında mütalaa verildi

  Gündem, 12 Eylül 2018

  17 yıl süren işkence davasında mütalaa verildi

  Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen aralarında dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu 11 sanığın 17 yıldır yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Saçan'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın "İşkence" suçundan zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep ederken bir sanığın ise "Yalan tanıklık" suçundan 4 yıla kadar hapsini istedi.

 • Namık Kemal Zeybek: "Solcu kızları ezdiklerinde dayanamayıp şiir yazdım"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Namık Kemal Zeybek: "Solcu kızları ezdiklerinde dayanamayıp şiir yazdım"

  14 Ocak 1944’te Bayburt’un Kitre köyünde doğdu Namık Kemal Zeybek. Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin dört çocuğundan ilkiydi. Köy okulunun başöğretmeni olan babası ona da öğretmenlik yaptı. İlkokulun ardından ailesi, onun eğitimi için Ankara’nın Elmadağ ilçesine taşındı. Orta 1 ve 2. sınıfı Elmadağ’da okudu. Orta 3 eğitimini Yıldırım Bayezid Lisesi’nde alan Zeybek, eğitimine Gazi Lisesi’nde devam etti. Ardındansa 1961 yılında Lise’yi bitirip Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Zeybek ile Ankara’da konuştuk.

 • İbrahim Ünal: "İkimiz de bu ülkenin evladıydık"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  İbrahim Ünal: "İkimiz de bu ülkenin evladıydık"

  Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Üreyil köyünde, 25 Ekim 1950’de doğdu İbrahim Ünal. Beş kardeştiler ve ekonomik durumu iyi olmayan bir ailenin ikinci çocuğuydu. İlkokulu eğitimini köyünde alan Ünal, ortaokulu Beypazarı ilçesinde paralı yatılı okudu. 1965 yılında Ankara’nın Bahçelievler semtindeki parasız yatılı öğretmen okuluna girdi. 1969 yılında öğretmen oldu ve dört yıl öğretmenlik yaptı. 1973 yılında ise İstanbul Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’ne kayıt yaptırdı. Ünal ile İstanbul’da, Taksim’de konuştuk.

 • Mustafa Yalçıner: "Bizi sadece öldürmediler"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Mustafa Yalçıner: "Bizi sadece öldürmediler"

  13 Şubat 1950’de İzmir’de dünyaya geldi Mustafa Yalçıner. Şu an hayatta olmayan iki ablasının ardından, evin üçüncü çocuğu oldu. Annesi ev hanımı, babası torna ustasıydı. İlk ve orta öğretimi Amerikan Koleji’nde alan Yalçıner, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde, üniversiteyi ise ODTÜ’de okudu. 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın, yakın arkadaşı olan Mustafa Yalçıner ile İstanbul Taksim’de biraraya geldik.

 • Muhsin Yazıcıoğlu: "Gök ekinler gibi biçildik..."

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Muhsin Yazıcıoğlu: "Gök ekinler gibi biçildik..."

  31 Aralık 1954’te Sivas’ın Şarkışla ilçesi Elmalı köyünde dünyaya geldi Muhsin Yazıcıoğlu. Geçimini buğday, nohut, arpa, pancar, ılgın ekimiyle sağlayan çiftçi bir ailenin çocuğuydu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Şarkışla’da okudu. Ortaokul ve liseyi okuyabilmek için her gün 7.5 kilometre yol kat etti. Ekonomik durumu çok iyi olmayan bir ailede büyüdü. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne kaydoldu. 12 Eylül’ün ardından 7.5 yıl cezaevinde yattı. Yazıcıoğlu’nu, Ankara’da Tuna Caddesi üzerindeki Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi’nde dinledim.

 • Yaşar Okuyan: "Merhum Türkeş'i tanımasam, Deniz'in önünde koşardım"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Yaşar Okuyan: "Merhum Türkeş'i tanımasam, Deniz'in önünde koşardım"

  Nüfus cüzdanında 3.5.1949 yazsa da Yaşar Okuyan, 28 Ağustos 1950’de İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Babası Rize’nin Çayeli ilçesinden işsizlik nedeniyle ekmek parasını kazanmak için İstanbul’a gelip yerleşmişti. Öğrenim hayatı İstanbul ile Yalova arasında geçti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırdığı gün saldırıya uğradı. Kaydını aldırmak zorunda kaldı. 1968 yılıydı. Daha sonra Gazetecilik Meslek Yüksekokulu’na kaydoldu ve 24 yıl gazetecilik yaptı. Okuyan, bugün de aktif siyasetin içinde. Okuyan ile Ankara Çankaya’da görüştük.

 • Veysel Uçum: "Hücremde intihar etmek için cam, teneke, demir aradım"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Veysel Uçum: "Hücremde intihar etmek için cam, teneke, demir aradım"

  Veysel Uçum, Kars’ın Susuz ilçesi Kayalık köyünde 12 Mayıs 1959’da dünyaya geldi. İlkokul yılları, belediyede çalışan ve evin geçimini sağlayan babasının bütçesine katkı sağlamak için gazoz satılan yıllar oldu. Kâzım Karabekir İlkokulu’nun ardından, öğretmen olmak için bu sefer, Kars’ın Susuz ilçesindeki Kâzım Karabekir İlköğretim Okulu’nun yatılı bölümüne kayıt yaptırdı. 1974 yılında Milli Eğitim Şurası’nın ilköğretim okullarını kapatmasının ardından aldığı bu eğitim lise eğitimi olarak kabul edildi. Darbenin ardından hukuk eğitimi alan Uçum, bugün avukatlık yapıyor. Uçum’dan darbe günlerini İstanbul Gürpınar’da dinledim.

 • Gökalp Eren: "12 Eylül için beklediler"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Gökalp Eren: "12 Eylül için beklediler"

  Gökalp Eren, 10 Haziran 1949’da Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. Eğitimci bir ailenin çocuğuydu. Lise öğrenimini Şebinkarahisar’da aldı. 1965 yılında birçok üniversitenin sınavına girdikten sonra, İTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü’nde bir yıl okudu. Bir sonraki yıl, inşaattan Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü’ne geçti. Mahkûmiyeti beş yıl süren Eren ile İstanbul Kadıköy’de biraraya geldik.

 • Kadir Mahir Damatlar: "İdamlar çıkmadan, idamları yendik"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Kadir Mahir Damatlar: "İdamlar çıkmadan, idamları yendik"

  Kadir Mahir Damatlar, 30 Mayıs 1954’te Yozgat’ta dünyaya geldi. Önce pilotluk daha sonra PTT’de teknikerlik yapan devlet memuru bir babanın yedi çocuğundan beşincisiydi. Ortaokul 1. sınıfa kadar Yozgat’ta okudu. Ailesi 1965 yılında Ankara’ya yerleşti. Mustafa Kemal, Demetevler, Keçiören Lisesi’nin ardından Ankara Eğitim Enstitüsü’ne girdi. Ülkücü hareketle 1965 yılında 11 yaşında tanıştı. 12 Eylül işkencelerinde ifade vermeyen ülkücülere, "Mahirleşme!" denmesinin nedeninin, o olduğu anlatılageldi. Damatlar'ın gördüğü işkenceler, sadece darbe döneminde değil "demokrasi"ye geçilen ANAP’lı yıllarda da devam etti. Altı yıl cezaevinde kaldı. O günleri kişisel bir hazine olarak gören Damatlar ile Ankara’da, Kızılay’da biraraya geldik.

 • Yılma Durak: "Aspirin ile kireci karıştırıp içtim"

  Gündem, 12 Eylül 2018

  Yılma Durak: "Aspirin ile kireci karıştırıp içtim"

  1940 yılının Temmuz ayında Giresun’da dünyaya geldi; ancak nüfus cüzdanında doğum tarihi 1.1.1940 olarak yer aldı. Sekiz yaşına kadar Giresun’da yaşadı. 1948 yılında ailesi Erzurum’a yerleşti.  1962 yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne kayıt yaptırmak isteyen Yılma Durak’ın askerliği tecil edilmedi ve lise mezunu olmasına rağmen Amasya 6. Er Eğitim Tugayı’na yoklama kaçağı olarak götürüldü. İki yıl süren askerliğin ardındansa, üniversite eğitimi için Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Türkoloji Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Buradan 1968 yılında mezun oldu. Durak’tan 12 Eylül’ünü Ankara Öveçler’de dinledim.

 • Vicdansızlığın böylesi görülmedi

  Gündem, 05 Eylül 2018

  Vicdansızlığın böylesi görülmedi

  Antalya’da sıcaktan bunalan develerini serinlemesi için yaylaya çıkartan Kazım Akbaş, geriye döndüğünde develerinin kanlar içerisinde görünce şoke uğradı. 3 devesinin arka bacakları ile sırt kısmının kesildiğini belirten Akbaş, "Yaylada develerime huzur vermek istedim ama vicdansızlar kesmişler. Gözüm gibi bakıyordum onlara ama şu anda acı çekiyorlar" diyerek, bu caniliği yapan şahısların bulunmasını istedi.

 • İşkencelerine ilişkin korkunç detaylar ortaya çıktı!

  Dünya, 11 Ağustos 2018

  İşkencelerine ilişkin korkunç detaylar ortaya çıktı!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın desteğini alan, adı 'işkencelerle' anılan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in 2002'de bir esire yaptığı işkenceleri CIA merkezine bildirdiği 11 telgraf üzerindeki gizlilik, Enformasyon Özgürlüğü Yasası uyarınca kalktı

 • Yaşadıkları işkence sonrası o eşeklere ne oldu?

  Gündem, 29 Temmuz 2018

  Yaşadıkları işkence sonrası o eşeklere ne oldu?

  Kars'ın Arpaçay ilçesinde çobanların işkencesine maruz kalan eşeklerden biri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından korumaya alındı. Eşeğini vermek istemeyen Gökhan Aydın ise bakımından sorumlu olduğuna dair belgeyi imzalayarak eşeğini kendi koruması altında tuttu. Aydın, "Eşeğim bana 4 yıldır alışkın ve sadece benim yanımda uysal duruyor. Çok mazlum bir hayvan. Hayvanlara nasıl işkence ederler anlamış değilim" dedi

 • Böyle koca dehşeti görülmedi!

  Gündem, 25 Temmuz 2018

  Böyle koca dehşeti görülmedi!

  Ev hapsi, işkence, darp… Tüm bunlar Başkent’te yaşandı. 35 yaşında ve üç çocuk annesi kadına dehşet dolu günler yaşatan 39 yaşındaki eski koca tutuklandı. Cani kocanın mahkemedeki savunması ise hayrete düşürdü. 'Ben yapmadım' diyen kocanın o ifadeleri şöyle; "Evdeki maşayı ocakta kızdırdım ve bu maşa ile kendisini cezalandırmasını istedim. O da kızgın haldeki maşa ile kendisini yaktı. Serbest bırakılmayı talep ederim ”

 • 4 çocuğu 10 gün boyunca aç ve susuz bırakıp, işkence yaptı

  Gündem, 29 Haziran 2018

  4 çocuğu 10 gün boyunca aç ve susuz bırakıp, işkence yaptı

  Mardin'e Suriye'den gelen M. Elşibli, yaşları 7 ila 11 arasında değişen 4 üvey çocuğuna işkence yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. M. Elşibli'nin, 10 gün boyunca aç ve susuz bıraktığı çocuklara fiziki işkence yaptığı belirlendi. Çocukların hastanede tedaviye alındığı bildirildi.

 • Danimarkalı askerler 'seyirci kalmaktan' suçlu bulundu!

  Dünya, 16 Haziran 2018

  Danimarkalı askerler 'seyirci kalmaktan' suçlu bulundu!

  Danimarka'da mahkeme, Danimarka Savunma Bakanlığının, Irak'taki bir bölgede gözaltına alınarak kötü muameleye maruz kalan sivillere tazminat ödemesine karar verdi

 • 11 üniversiteliden 'işkence' şikayeti

  Gündem, 22 Mayıs 2015

  11 üniversiteliden 'işkence' şikayeti

  İstanbul Üniversitesi'nde İbrahim Kaypakkaya'nın ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan anma esnasında gözaltına alınan 11 öğrenci, polislerin kendilerine işkence uyguladıkları gerekçesiyle savcılığa şikayette bulundu

 • Artık işkence yapamayacaklar!

  Dünya, 15 Haziran 2015

  Artık işkence yapamayacaklar!

  Amerikan Kongresi’nin ‘işkence gören’ tek üyesi Senatör John McCain, CIA’nın uyguladığı işkence taktiklerini tarihe gömmek için kolları sıvadı

 • Çete lideri işkence yaparken sevgilisi...

  Gündem, 22 Ağustos 2015

  Çete lideri işkence yaparken sevgilisi...

  İstanbul Fatih’in tarihi surlarındaki gizli evde Suriyeli Ali H.’ye işkence yapan ve eşi Hulud H.’ye tecavüz eden uyuşturucu çetesi lideri Suat Ş.’nin yeni işkence görüntüleri ortaya çıktı

 • Oğlunun borcu için işkence edilip öldürüldü

  Gündem, 03 Ekim 2015

  Oğlunun borcu için işkence edilip öldürüldü

  Bursa'da üzerinde yüklü parayla evden çıkıp, bir hafta sonra Adana'da işkence yapıldıktan sokakta yargı baygın halde bulunan 65 yaşındaki Kemal Ülgen, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

 • Özür dileten işkence

  Gündem, 28 Şubat 2016

  Özür dileten işkence

  Hırsızlık şüphesiyle gözaltına alındı, işkence gördüğünü raporla belgeledi... Biri Asayiş Şube Büro Amiri 4 polis için 12 yıla kadar hapis isteniyor

 • Evi terk eden oğluna sinirlendi, diğer oğluna işkence etti!

  Gündem, 17 Nisan 2016

  Evi terk eden oğluna sinirlendi, diğer oğluna işkence etti!

  Adana'da yaşayan Suriyeli sığınmacı baba, büyük oğlu evden kaçınca evdeki diğer çocuklarına işkence yaptı, görüntüleri cep telefonuna kaydettirdi

 • CIA işkence raporu "yanlışlıkla" silindi

  Dünya, 16 Mayıs 2016

  CIA işkence raporu "yanlışlıkla" silindi

  ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) işkence yöntemleri hakkında hazırlanan toplam 6 bin 700 sayfalık raporun CIA müfettişindeki nüshasının "yanlışlıkla" silindiği bildirildi

 • CIA işkence raporları 'yanlışlıkla' silinmiş!

  Dünya, 18 Mayıs 2016

  CIA işkence raporları 'yanlışlıkla' silinmiş!

  ABD'de merkezi istihbarat teşkilatı CIA'in 6 bin 700 sayfalık işkence raporları silindi. CIA raporların yanlışlıkla silindiğini öne sürdü

 • 'Hipnozla işkence' raporuna gözaltı

  Gündem, 26 Temmuz 2016

  'Hipnozla işkence' raporuna gözaltı

  Ahmet Zeki Üçok'un, FETÖ ile ilgili soruşturmada 3 astsubaya hipnozla işkence yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, rapor veren dönemin İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesi'nin 5 üyesi gözaltına alındı

 • 10 yıl önce, günlerce işkence edilerek öldürülmüştü!

  Gündem, 17 Eylül 2016

  10 yıl önce, günlerce işkence edilerek öldürülmüştü!

  Adana'da 10 yıl önce kaybolan kuaförün, kız arkadaşının ağabeyleri ve arkadaşları tarafından 4 gün boyunca işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili 1 kişi daha yakalandı

 • CHP ve HDP'den 'işkence iddiaları araştırılsın' çağrısı

  Gündem, 04 Ekim 2016

  CHP ve HDP'den 'işkence iddiaları araştırılsın' çağrısı

  CHP'li milletvekilleri cezaevlerindeki işkence iddialarının incelenmesi çağrısında bulundu. Çağrıya HDP'li komisyon üyeleri de destek verdi

 • "Cezaevinde domuz bağıyla işkence yapıldı" iddiasına yanıt

  Gündem, 01 Aralık 2016

  "Cezaevinde domuz bağıyla işkence yapıldı" iddiasına yanıt

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden, Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bir hükümlüye, domuz bağı veya herhangi bir usül ile işkence yapılmasının söz konusu olmadığı bildirildi

 • Adalet Bakanlığı'ndan işkence iddialarına yanıt

  Gündem, 07 Aralık 2016

  Adalet Bakanlığı'ndan işkence iddialarına yanıt

  Adalet Bakanlığı, cezaevlerindeki terör örgütü üyelerine işkence yapıldığı iddialarına yanıt verdi

 • Adalet ve İçişleri Bakanlığından işkence iddialarına yanıt

  Gündem, 17 Aralık 2016

  Adalet ve İçişleri Bakanlığından işkence iddialarına yanıt

  Adalet ve İçişleri Bakanlığı ortak açıklama yaparak işkence iddialarına yanıt verdi

 • 12 gün boyunca işkence edip videoyu ailelerine yolladılar!

  Gündem, 25 Aralık 2016

  12 gün boyunca işkence edip videoyu ailelerine yolladılar!

  İstanbul'da 3 Pakistanlıyı kaçırıp işkence videolarını ailelerine göndererek fidye isteyen şüpheliler tutuklandı

 • Düzce'deki işkence iddiasında yeni gelişme

  Gündem, 02 Mart 2017

  Düzce'deki işkence iddiasında yeni gelişme

  Evli bir kadını sosyal medyadan taciz ettiği ile sürülen kişiyi kadının 7 yakını ormana götürüp işkence yaptı. Olayla ilgili gözaltına alınan 7 kişiden 3'ü tutuklandı

 • Kediye işkence AYM'ye gidiyor: "Sahipsiz hayvanlara ilişkin mevzuatımızın yetersiz"

  Gündem, 04 Aralık 2017

  Kediye işkence AYM'ye gidiyor: "Sahipsiz hayvanlara ilişkin mevzuatımızın yetersiz"

  Erzincan kent merkezindeki bir subay orduevinde kediye işkence yaparken görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından adliyeye sevk edilen asker serbest bırakıldı. Erzincan Valiliği'nden yapılan açıklamada, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının Anayasa'ya aykırı olduğu belirtilerek AYM'ye bu konuda gidileceği ifadesi de yer aldı

 • Trump'ın CIA Direktörü adayı Haspel'den "işkence" sözü

  Dünya, 09 Mayıs 2018

  Trump'ın CIA Direktörü adayı Haspel'den "işkence" sözü

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğüne aday gösterdiği ve daha önce CIA'in işkence tekniklerini uygulamakla suçlanan Gina Haspel (61), bu tür yöntemlere karşı olduğunu ve kendi başkanlığı altında bu yöntemlere izin vermeyeceğini söyledi

 • İşkence gören köpeğin gerçek sahibi ortaya çıktı

  Gündem, 28 Temmuz 2018

  İşkence gören köpeğin gerçek sahibi ortaya çıktı

  Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bir köpeği otomobilin arkasına iple bağlayıp sürükleyerek işkence eden R.D’nin, köpeği kaçırdığı iddia edildi. Köpeğin gerçek sahibi olduğunu ileri süren Can Şenkal, videoları izlemesiyle köpeğin kendine ait olduğunu anladığını belirtti