Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tuba BALÇIKLI / GAZETE HABERTÜRK

Game of Thrones dizisi nisan ayında yeni bölümleriyle ekranlara gelecek. Londra’da doğup büyüyen Kıbrıs Türk’ü Tamer Hassan da dizi kadrosuna yeni katılan oyunculardan biri. Sibel Kekilli’den sonra dizide rol alacak ikinci Türk oyuncu olan Hassan, kariyerini ve ideallerini Habertürk’e anlattı. Önceleri oyuncu olmak gibi bir niyetinin bulunmadığını söyleyen Hassan, “Bir gün, şu an menajerim olan Camilla’nın yapım şirketini satın almak için görüşmelere gittiğimde Camilla bende star ışığı gördüğünü söyledi. Onun yönlendirmesiyle oyunculuğa başladım ve zamanla büyük projelerde yer aldım. 18 yıldır Hollywood filmlerinde oynuyorum” dedi.

‘DOTHRAKİ DİLİ HATA KABUL ETMİYOR’

Dizide Dothraki liderini canlandıracak olan Tamer Hassan, dilbilimci David J. Peterson tarafından oluşturulmuş olan bu “yapay” dili öğrenmek için büyük çaba harcamış. Hassan, daha önce rol gereği öğrendiği Rusça, Arapça ve İspanyolca gibi farklı dilleri zorlanmadan konuştuğunu, ancak Dothraki’nin çok zor bir dil olduğunu söyledi ve “Yeryüzünde kaç tane dil varsa hepsini yan yana koyun, işte Dothraki öyle bir dil. Oldukça karışık ve asla hata kabul etmiyor. Çünkü seyirci en ufak bir yanlışlığı bile fark ediyor” dedi.

Yeşilçam filmlerine büyük ilgi duyduğunu söyleyen Hassan, şöyle konuştu: “Çocukluğumuzda Londra’da her pazar Türk filmleri gösteren bir sinema vardı. Biz de her hafta oraya gider, Yeşilçam filmleri seyrederdik. Özellikle Kadir İnanır’ı ve Kemal Sunal’ın canlandırdığı Şaban karakterini çok seviyorum. Londra’da düzenlenen Türk Film Festivali’nde Kadir İnanır’la tanıştık. Beni İstanbul’a davet etti, aynı şekilde kendisi de Londra’ya geldi. Çocukluktan beri bildiğiniz, birlikte büyüdüğünüz bir karakter... İnsan gerçekten çok mutlu oluyor. Hayallerim gerçekleşmiş gibi hissediyorum.”

‘GERÇEK BATMAN OLMAK İSTİYORUM’

Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen Tamer Hassan, Türkiye’de fazla tanınmasa da bir Türk olarak yurtdışında ve özellikle de Hollywood’da başarılı çalışmalara imza atmaktan gurur duyduğunu söyledi. Daha önce “NCIS”, “Dracula”, “Batman Başlıyor” ve “Titanların Savaşı” gibi pek çok dizi ve filmde oynayan Hassan, Türkiye’de de büyük yapımlarda rol almak istediğini belirtti. Hassan özellikle “Muhteşem Yüzyıl”, “Diriliş Ertuğrul” gibi tarihi dizilerin tam kendisine göre olduğunu söyledi. Hassan, esas rüyasının ise Batman karakterini canlandırmak olduğunu “Daha önce ‘Batman Başlıyor’ filminde rol aldım, ama ben gerçek Batman olmak istiyorum” sözleriyle belirtti. Futbol ve boks tutkunu olan Tamer Hassan, daha önce Greenwich Borough futbol kulübünün sahibi ve takım koçuydu. Evli ve 2 çocuk babası olan Tamer Hassan’ın kızı, babasının izinden giderek oyunculuğa adım attı. Oğlu Taşer Hassan ise daha önce 2 yıl Giresunspor’da top koşturmuştu.

Game of Thrones'un 6. sezonuyla ilgili üç teaser birden yayınlandı