BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!

HT Cumarteside Sema EREREN, Rona Yırcalı ve Güher-Süher Pekinel ile röportaj yaptı.

Sağımda solumda heyecandan yerinde duramayan ve gözleri parlayan öğrenciler. Haliyle beni de bir heyecan sarıyor. Okulun talebeleri yani ev sahipleriyle beraber, çiçeği burnunda sanat merkezini açılışı öncesinde geziyoruz. Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı ama maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) 50. kuruluş yıldönümünde, üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’ndeki (TEVİTÖL) kültür ve sanat merkezinden söz ediyorum. Piyanodan obuaya, flütten klarnete, çellodan kemana sayısız enstrümanın öğrenciler için hazır bulunduğu TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi, 5 bin metrekare kapalı alana, 300 metrekare fuaye alanına, 500 kişilik oditoryuma, 9 müzik etüt odasına ve solfej odasına sahip. Bu arada TEV bağışçısı piyanist sanatçı Ferdi Özbeğen’in beyaz piyanosu da merkezde yer alıyor.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı “TEVİTÖL’ün yeri özel. Türkiye’nin her yanından gelmiş, özel yetenekli çocukların toplandığı bir okul. Çocukların özel yeteneklerine uygun çalışma alanları var. Mezun olan öğrencilerimiz ABD’de, İngiltere’de hatta Singapur’da, Hong Kong’da üniversitelere tam ya da yarım bursla kabul ediliyor” diyor.

Türkiye’de kültür ve sanat alanındaki gelişmenin mimarının Atatürkçü çağdaşlaşma ve onun ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk olduğunun inkâr edilemeyeceğini vurgulayan Yırcalı, “Sanat, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de yaratıcılığı ifade etmede en köklü araç ve gençlere yol gösteren en güçlü kılavuz olacak. Nevin–Mehmet Bilginer Kültür Sanat Merkezi, kültür ve sanatın öğrencilerimizin faaliyetleriyle hayat bulacağı, onların hayal dünyalarına açılacak yeni bir kapı olacak. Aydınlanmak için sanatın ışığına destek duyduğumuz bugünlerde iyiye, güzele, doğruya inançla, coşkuyla, sabırla yanan bir meşale olacaktır" diyor.

86 BURSİYER DAHA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK!


Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından 1969’dan bu yana verilen Yurtdışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas Bursu’ndan yararlanacak yeni bursiyerler de açıklandı. 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci daha yurtdışındaki eğitimleri süresince TEV tarafından desteklenecek. TEV Mütevelli Heyeti Baş- kanı Ömer M. Koç, “86 bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde ülkemizi temsil edecek ve hiç şüphesiz bizleri gururlandıracaklar” dedi.

‘BİZİM İÇİN ONUR KAYNAĞI..."

TEV Yönetim Kurulu Başkanvekili-TEVİTÖL Kurucu Temsilcisi Adnan A. İğnebekçili “Akademik mükemmeliyetçiliği ararken çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmeleri için de güç sarf ediyoruz. Onların resim, tiyatro gibi alanlarda yeteneklerini keşfetmeleri için fırsat yaratıyoruz. TEVİTÖL bugünlere bireyi, özgürlüğü, sorgulamayı, üretmeyi temele yerleştiren bir zihniyetle, kendini aşarak geldi. Sonsuza dek bu felsefeyle yaşayacak” diyor ve ekliyor: “Çocuklar okulumuza ham maden gibi geliyor. Mühendis de olsalar doktor da sanatla, bilimle iç içe gidiyorlar. Hayatında müzik aleti görmemiş öğrencilerimiz bile yarı konservatuvar seviyesinde müzik eğitimi alıyor. Bizim için onur kaynağı...”

”PEKİNEL KARDEŞLER: ÇOK MUTLUYUZ!"

Merkezin açılışında öğrenciler uluslararası başarılara sahip piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel’in önderliğinde konser verdi. Konser öncesinde bir araya geldiğim Pekinel Kardeşler heyecanlıydı: “TEVİTÖL’de 11’inci yılımız. Müzik bölümümüzün böyle bir ortama ihtiyacı vardı. Merkezimizde her türlü sistem var. Öğrenciler kendi kayıtlarını bile yapabilecekler. Çok mutluyuz!”

661

TEVİTÖL’de bugüne dek 661 üstün ve özel yetenekli öğrenci yetiştirildi. Şu an okulda 41 ilden 268 öğrenci var.

YORUM YAP 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
300