Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, Adana’da başladı

    Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'yla başladı.

    Bu yıl, 16 şehirde gerçekleştirilecek olan Türkiye Kültür Yolu Festivali, 8 ay sürerken

    yaklaşık 7 bin etkinlik gerçekleştirilecek.

    "FESTİVALLERİ GERÇEKLEŞTİRİRKEN KÜLTÜR VE SANATI DESTEKLEMİŞ OLUYORUZ"

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sergi alanlarını gezerken, Adanalılardan büyük ilgi gördü. Ersoy, öncelikli amaçlarının, her yaş grubundan ve kesimden vatandaşın sanatın türlerine rahat erişimini sağlayacak festivaller gerçekleştirmek olduğunu dile getirerek "Festivalin gerçekleştirdiği şehrin, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada bilinirliğini artırmak, markalaşmasını sağlamak da ikinci hedefimiz. Festivalleri gerçekleştirirken kültür ve sanatı desteklemiş oluyoruz. Dolayısıyla da sanatçılarımıza destek oluyoruz ama en önemlisi, şehirlerimizin uluslararası anlamda markalaşması yönünde çok önemli bir adım atmış oluyoruz. Kültür Yolu Festivalleri'ni gerçekleştirirken özellikle şehirlerin mevcut devam eden festivalleriyle de etkileşim içinde olmaya özen gösteriyoruz. Onları da Kültür Yolu Festivali'nin bir parçası haline getiriyoruz. Yine kendi isimleriyle daha zengin, etkili bir şekilde gelişimlerini, devamlılığını sağlamaya özellikle dikkat ediyoruz" dedi.

    REKLAM

    Mehmet Nuri Ersoy, Adana Müze Kompleksi'ndeki sergileri gezdikten sonra ‘Metin Şentürk ile Engelsiz Sinema’ etkinliğine katıldı. Ersoy, etkinlikte Cumhuriyet'in ilanının bir gün öncesinde Çankaya Köşkü'nde verilen akşam yemeğini konu edinen ‘Son Akşam Yemeği’nin izlemesine katıldı. Mehmet Nuri Ersoy, filmi gösterimine salondaki görme engelli olmayan kişilerle birlikte göz bandıyla katıldı.

    "VATANDAŞLARIMIZLA KUCAKLAŞTIK"

    Bakan Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin ilk gününde duygu ve görüşlerini şöyle dile getirdi; "Türkiye’nin en büyük festivali olan Türkiye Kültür Festivalimiz'in Adana durağı olan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’nda sergiler, atölyeler ve konserlerle harika bir gün geçirdik. Festivalimizin sımsıcak atmosferinde kültür ve sanatın tüm renklerini hep birlikte karşıladık. Vatandaşlarımızla kucaklaştık."

     "8 ayda yaklaşık 7 bin etkinlik"
    "8 ayda yaklaşık 7 bin etkinlik" Haberi Görüntüle
    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ