KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Renault

KURULUŞ HİKAYESİ

Louis Renault 1877 Paris doğumlu bir beyzadedir. Babası iyi kazanan bir yün taciridir, çocuklarını hoşça tutar. Onlara diğer babalar gibi Latince, Yunanca ve gramer dayatmaz. Meslek seçimini kendilerine bırakır, istediklerini önlerine koyar. Louis makine hastasıdır, düşünün henüz 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için İstasyona koşar. Buhar kazanını, pistonları, bacaları, çözmeye kalkar. 15 yaşında bir öğrenciyken motorlu vesaitlere merak salar, hatta harçlığından artırdığı paralarla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka bir araba alır, sağını solunu sökmeye başlar.

De Dion Bouton

Kont Albert De Dion ve ortağı Çilingir Georges Bouton’un imal ettiği bu arabalar faytondan bozma “yamalı bohça”dırlar. Adı geçen ikili otomobilleri mümkün mertebe ucuza mal edip amelesinden senatörüne kadar herkese satmayı planlar. Ancak bu hayalleri hakikat olmaz, umduklarını bulamazlar. Genç Louis’in henüz araba imal etmek gibi bir fikri yoktur, otomobilini Paris yakınlarında (Billancourt’daki) eski bir garaja atar. Kardeşleriyle baş başa verir, amatör heyecanlarla “bunu nasıl geliştirmeli” diye kafa yorarlar.

Louis bu arabayı adeta yeniden imal eder, bir sürü ilaveler yapar. Ve Renault’un ilk minik otomobili “Voiturette” ortaya çıkar. Bu araç 3 ileri ve 1 geri vitesli mekanik dişlisiyle yeni bir çığır açar. Üstelik motordaki gücü kayış ve zincirle değil sabit bir mil (şaft) aracılığı ile doğrudan doğruya arka dingile aktarırlar. Araç daha verimli olur ve sessizliği ile dikkat toplar. 24 Aralık 1898’de sokakları harmanlamaya başlayan Voiturette hemcinsleri gibi sadece düzde gitmez, % 13 eğimli yokuşları rahatlıkla çıkar.

Louis daha güçlü ve daha devirli motorlar için uğraştığı günlerde jeneratör sistemlerine de el atar, getirdiği yeniliklerle adeta devrim yapar. Düşünün henüz 21 yaşında iken (1898) kardeşleri Fernand ve Marcel’i peşine takar, “Renault Freres” şirketini kurar.

1899 yılında Paris-Trouville arasında bir yarış düzenlenir ki mesafe 170 kilometreyi aşar. Renault’lar yaptıkları özel otomobille yarışı rahat kazanırlar. Bu zafer üzerine kapısını çalanlar artar, yağmur gibi sipariş yağar. Babaları onlara 8 bin İngiliz sterlini sermaye verir, ki ilk ivme için bu para yeter de artar.

Louis Renault asla “tamam şimdi oldu” demez, daima “daha mükemmeli” arar. Nitekim kapalı karoseri olan ilk aracı da o yapar. Genç girişimci daha o yılın sonunda Billancourt’daki garajı fabrikaya çevirir ve tam 110 kişi çalıştırmaya başlar. Ahbap çavuşlar, ertesi yıl geliştirdikleri spor arabayla (E modeli) Paris-Bordeaux ve Paris-Berlin yarışlarını kazanır, adeta şov yaparlar. İki silindirli “H” modelinin (1902) ardından, dört silindirli “K” modeliyle Paris-Viyana yarışında zafere koşarlar. Ancak 1903 Paris-Madrid yarışında kaza yapar, Marcel’i toprağa bırakırlar, bir süre sonra Fernand da gözlerini hayata yumar.

Louis kalır mı bir başına, evet güç kaybeder ama aklındaki uçuk hamleleri de bu yıllarda yapar. Mesela işi gücü bırakıp Parisli faytonculara oynar, hayatı boyunca kamçı sallayan adamlara “atsız araba” satar. Arabacı takımı babadan kalma emektarları elden çıkarır, Renault’nun iki silindirli arabalarından alırlar. Louis böylesi rüzgârları iyi yakalar ve yelkenini rüzgâra göre açar. Talep katlana katlana artınca seri üretime geçer ve işçilerini ihtisas sahibi yapmaya bakar. Biri yalnız boya, öbürü sadece döşeme üzerinde derinleşir, işlerinde “uzman” olurlar.

İşte bu yıllarda kardeşlerinin eksikliğini yaman hisseder, Marcel ve Fernand’ı çok arar. Zira artık sadece imalatı değil, pazarlama ve muhasebeyi de ondan sorarlar. Ama onun önceliği iyi bir arabadır, nitekim ilk amortisörü, ilk soldan direksiyonu, ilk servo freni kullanıp rakiplerine fark atar. Ambulanslar, kamyonetler, itfaiye araçları yapar. Renault’nun baklava dilimini andıran logosu küçük ve basit otomobillerden, resmi erkana satılan lüks limuzinlere kadar birçok modelin alnında parlar. Gün gelir (1914) “Societe des Automobiles Renault” 4 bin 400 işçisiyle bir sanayi devi olur, bundan dört yıl sonra da (1918) çalışanların sayısı 22 bini aşar…

Renault’nun iki silindirli taşıt aracı (8CV) Paris’te taksi olarak ünlendikten sonra, şirketini başta gelen Fransız üreticisi haline getiren otomobilin seri üretimine başladı.

Renault dış ülkelerde, 1907’de New York, Londra ve Berlin’de şubeler kurduğu gibi gemi ve uçak motorları üretimine de girişti. Kardeşlerinin ölümünden sonra (Marcel 1903, Fernand 1909) Louis fabrikayı kendi başına yönetti, yeni gelişmelere yoğunlaştı, üretim programını geliştirdi, iş bölümü ve seri iş bandı üretimini başlattı. Firması Birinci Dünya Savaşı’nda ülkesinin en büyük silah üreticisi oldu.

Başka yeniliklerin (1906: Amortisör, 1909: Solda direksiyon, 1921: Servo freni) yanı sıra Renault’nun taşıt araçları 20’li yıllarda uluslararası üstünlüklerini kanıtladılar. Otomobilleri kısa mesafelerdeki hız rekorlarının yanı sıra, uzun mesafelerde de (örneğin; çöl yarışları) yeteneklerini gösterdiler. Otomobil alanındaki çok sayıda yeniliğin arasında, hemen hemen her yıl yeni modeller çıkaran Renault’nun piyasaya sürdüğü Vivaxuatre 1933’ten sonra Paris’te sürekli taksi olarak kullanıla geldi.

Hitler’in Almanya’daki iktidarı ele geçirdiği yıl, Renault, Havacılık Bakanlığının isteği üzerine, yeniden uçak üretimine başladı. Birkaç yıl sonra, yaşam boyu çalışmasının ürünü olan fabrikasının 1940’ta Alman birlikleri tarafından işgal edilmesine ve 1942/43’te bombalanmasına tanık oldu. 24 Ekim 1944 tarihindeki ölümünden kısa bir süre önce Renault, ülkesinin müttefikler tarafından kurtarılışını gördü. 67 yaşında ölen Renault, fabrikasının 1945’te devleştirildiğini göremedi.

Türkiye'de Renault Fabrikalarının kurulması

1969 yılında OYAK ve Fransız RENAULT grubunun katılımı ile kurulan Şirket, RENAULT marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriyor. Bugün yıllık 360.000 otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesi ile RENAULT' nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda yer alıyor.

1969’da Renault, Oyak ve Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, Yeni Clio, Fluence ve Mégane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayinde ise üretim ve ihracatta  liderlik konumunu 16 yıldır aralıksız sürdürüyor.

292 bin 805 metrekaresi kapalı, 10 bin 600 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 534 bin 530 metrekare üzerinde kurulu olan Bursa üretim tesisleri, imalat sürecinde; pres, kaporta, boya, montaj ve mekanik olarak tam anlamıyla bir bütünlüğe sahip.

Türkiye’deki 46 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu.

Oyak-Renault, Renault Grubu’nun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Harcanan çabalar fabrikanın Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini almasını sağladı.

Renault Haberleri

 • Tutuklu CEO'nun davası başladı

  Otomobil, 08 Ocak 2019

  Tutuklu CEO'nun davası başladı

  Kasım ayından beri Japonya'da göz altında tutulan Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn, hakim karşısına çıktı. Kazancını düşük göstermekle suçlanan Ghosn, ilk Tokyo'daki duruşmada "masum olduğunu" söyledi. Ghosn, herhangi bir suçu olmadığını savundu ve Japon otomobil üreticisine mali zarar verdiği yönündeki suçlamaları reddederek, "Savcıların iddialarının aksine, şirketten el altından hiçbir ödeme almadım" diye konuştu

 • 'Yüksek talep 3 ay daha sürer'

  Otomobil, 04 Ocak 2019

  'Yüksek talep 3 ay daha sürer'

  Son 2 aydır taşıtlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi'ndeki (KDV) indirimlerin 3 ay daha uzatılmasına sektör temsilcilerinden destek geldi. Otomotiv sektörünün üst düzey yöneticileri kararın firmalara nefes aldırdığını vurgularken, yapılan düzenleme sayesinde yüksek talebin devam edeceğini kaydediyor. Satışların artacak olması ile birlikte vergi kaybının da önüne geçildiğini kaydeden sektör temsilcileri, düzenlemenin kalıcı olmasını istiyor. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, "Kasım ve Aralık aylarındaki yüksek talebin, ÖTV ve KDV desteğiyle Mart 2019 sonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz" dedi

 • Serbest kalması bekleniyordu, yeniden tutuklandı!

  Otomobil, 21 Aralık 2018

  Serbest kalması bekleniyordu, yeniden tutuklandı!

  Japonya'da Kasım ayı sonunda tutuklanan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn'un, serbest kalması beklenirken yeni suçlamalar gerekçesiyle yeniden tutuklandı. 19 Kasım'da gelirini eksik beyan ederek "vergi kaçırmak" suçuyla tutuklanan Ghson, bu sefer de Nissan'ı kendi yatırımları doğrultusunda 16.6 milyon dolarlık zarara uğratmakla suçlanıyor. 64 yaşındaki eski CEO'nun son suçlamalar ile birlikte 10 gün daha hapiste kalması bekleniyor

  Hangi 'yerli' kazanacak?

  Otomobil, 05 Aralık 2018

  Hangi 'yerli' kazanacak?

  Kasım ayı otomobil satışlarının açıklanması ile birlikte, ortaya beklenmedik bir tablo çıktı. Öyle ki, Toyota uzun yıllar aradan sonra satışlarda lider olurken, onu Renault ve Nissan takip etti. Markaların Kasım ayı performansları 11 aylık satış sıralamasını da değiştirdi. Buna göre, oluşan yeni listedeki ilk dört sırayı Türkiye'de üretilen kompakt sedan modeller işgal etti. Gelinen noktada, hangi yerli sedanın 2018'in en çok satan modeli olacağını Aralık ayındaki kampanyalar belirleyecek. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberi...

  Renault'dan kritik satın alma

  Otomobil, 24 Kasım 2018

  Renault'dan kritik satın alma

  Büyümekte olan ve potansiyeli yüksek pazarlarda varlık gösterme stratejisi çerçevesinde Renault Grubu, ikinci el araç satışı aracılık hizmetleri alanında uzmanlaşmış yenilikçi bir Fransız şirketi olan Carizy'yi satın aldığını duyurdu.

 • Nissan'da bir devir kapandı!

  Otomobil, 22 Kasım 2018

  Nissan'da bir devir kapandı!

  Gelirini eksik göstererek milyonlarca dolar vergi kaçırma suçundan Japonya'da tutuklanan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn, Nissan Yönetim Kurulu kararı ile Nissan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan alındı. Nissan'da 20 yıllık Ghosn devrinin kapanmasının ardından gözler ünlü CEO'nun 1999 yılında kurduğu Renault-Nissan ittifakının akıbetine çevrildi

 • Maaşını eksik bildiren ünlü CEO tutuklandı

  Otomobil, 19 Kasım 2018

  Maaşını eksik bildiren ünlü CEO tutuklandı

  Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn, gelirini eksik beyan ettiği gerekçesiyle Japonya'da tutuklandı. Yıllık 7.4 milyon euro maaş alan ünlü CEO'nun, aldığı ücreti daha az göstererek ülkedeki vergi yasasını ihlal ettiği iddia ediliyor. 64 yaşındaki CEO'nun Japon polisi tarafından tutuklanması, Renault-Nissan'ın hisselerinin son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. 2000'li yılların başında Japon otomobil üreticisi Nissan'ı iflastan kurtarması ile 'Mr. Fix it' (bay sorun giderici) olarak anılan Ghosn'un, yaptığı usulsüzlük gerekçesiyle görevine son verileceği kaydedildi. Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberi..

 • Bursa'ya 100 milyon euroluk yatırım

  İş-Yaşam, 19 Ekim 2018

  Bursa'ya 100 milyon euroluk yatırım

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Renault tarafından Bursa'da kurulacak Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasına ilişkin, "Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar Renault'un hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek." dedi

  'Yerli üretim' logosu ile satılacak

  Otomobil, 15 Ekim 2018

  'Yerli üretim' logosu ile satılacak

  Fransız otomobil markası Renault'un Bursa fabrikasında ürettiği iki modeli, bundan böyle "Yerli Üretim" logosu ile satılacak. "Yerli Üretim" logolu Megane Sedan ve Clio, bayilerde yerini aldı

  Ekim ayında faizleri sıfırladılar

  Otomobil, 06 Ekim 2018

  Ekim ayında faizleri sıfırladılar

  Yılın bitmesine üç ay kala, otomobil markaları Ekim ayına özel kampanyalarını duyurdu. İndirimlerin binlerce lirayı bulduğu söz konusu kampanyalarda, bazı markalar faizleri yüzde 0'a çekti. Bunun yanı sıra, otomobil markalarının bazıları ise satın alımlarda 3 yıllık periyodik bekımları ücretsiz sunuyor. Kampanyalar hem binek hem de ticari araçları kapsıyor

 • Bir otomotiv devi daha pes etti

  Otomobil, 25 Eylül 2018

  Bir otomotiv devi daha pes etti

  İsveçli otomotiv devi Volvo, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle bankacılık sisteminin çalışamaz duruma geldiğini belirtti ve ödemeleri alamadıkları için İran'daki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Mayıs ayı itibarıyla 3500 Volvo kamyonun montajının yapıldığı İran'da bu mali yıl içerisinde montajı yapılan kamyon sayısı ise 0 oldu. Oysa hedef 5000 kamyondu. Daha önce de Peugeot, Renault ve Mercedes, Volvo ile aynı yolu tercih etmişti. Avrupa Birliği İran'daki sorunu çözmek adına bir ödeme sistemi geliştirilmesi için İranlı yetkililerle çalışıyor

 • İşte Türkiye'de en çok tercih edilen otomobil

  Otomobil, 16 Eylül 2018

  İşte Türkiye'de en çok tercih edilen otomobil

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı temmuz ayı sonu itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,45 artarak 21 milyon 763 bin 103'ten 22 milyon 731 bin 759'a yükseldi. Ocak-temmuz döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobiller arasında Renault en çok tercih edilen marka olurken, Fransız markanın ardından Volkswagen ikinci sırada yer aldı

 • Renault ilk kez gün yüzüne çıkardı!

  Otomobil, 29 Ağustos 2018

  Renault ilk kez gün yüzüne çıkardı!

  Renault compact SUV kategorisindeki yeni modeli Arkana'yı Moskova'da gün yüzüne çıkardı. Araç henüz konsept olarak nitelendirilse de nihai haline çok yakın bulunuyor. Renault'tan yapılan açıklamada, Arkana'nun Renault grubunun global satışlarının 2022 yılına kadar 5 milyona çıkmasında önemli bir rol oynayacağı ifade edildi

  Türkiye'de en çok satan araçlar belli oldu

  Otomobil, 25 Ağustos 2018

  Türkiye'de en çok satan araçlar belli oldu

  Bu yılın ocak-temmuz döneminde yüzde 16 daralan otomotiv pazarı, satış rakamlarını korumaya çalışan markaların yoğun rekabetine sahne oldu. Farklı kampanyalarla müşterilerin çekilmeye çalışıldığı yarışta, birçok markanın satış sıralamasındaki yeri de değişti. Bazı markaların satışları azalsa da pazar payları arttı. İşte Türkiye'nin en çok satan araç markaları ve geçen seneye göre yaşanan değişim

  Trump'ın son kurbanı: Renault

  Otomobil, 29 Temmuz 2018

  Trump'ın son kurbanı: Renault

  ABD yönetiminin İran'a ambargo kararı, 15 yıldır bu ülkede üretim yapan Renault'u da vurmak üzere. Renault İran'dan çıkıp Afrika'ya yönelmenin hesaplarını yapmaya başladı. Renault'un İran'daki pazar payı yüzde 8 seviyesinde bulunuyor.

 • OYAK ve Renault '27 yıl daha devam’ dedi

  Otomobil, 29 Haziran 2018

  OYAK ve Renault '27 yıl daha devam’ dedi

  OYAK ve dünya otomotiv endüstrisinin en büyük oyuncularından Renault Grubu yarım asırlık ortaklığını yeniledi. 26 Haziran’da Fransa’da yapılan imza töreninde taraflar ‘uyumlu ve güçlü işbirliğine 27 yıl daha devam’ kararı verdi.

 • Japon devinden şok dizel kararı!

  Otomobil, 07 Mayıs 2018

  Japon devinden şok dizel kararı!

  Nissan, Avrupa genelinde dizel araç satışını tamamen sonlandırma kararı aldı ve kıtada satılacak yeni modellerin dizel versiyonlarını da üretmeyeceğini açıkladı. Karar sedan araçların yanı sıra, SUV ve tüm kompakt modelleri de kapsıyor. Yani Qashqai ve Micra gibi Avrupa'da çok satan dizel modellere de veda zamanı geliyor

 • 4 otomobil devinden ortak karar! Bir ilk olacak

  Otomobil, 04 Mayıs 2018

  4 otomobil devinden ortak karar! Bir ilk olacak

  Otomotiv ve taşımacılık endüstrisindeki ödeme ve veri paylaşımı verimliliğini arttırmak için Ford, BMW, GM ve Renault ortak karar alarak blok zinciri kullanan MOBI'ye dahil oldu ve otomotiv endüstrisi için açık bir araştırma grubu başlattı

  Dizel sözünü tutamadı! Bu modellere dikkat...

  Otomobil, 30 Nisan 2018

  Dizel sözünü tutamadı! Bu modellere dikkat...

  Renault, iki yıl önce Volkswagen skandalının ardından NOx salınımını düşürmek için bir çözüm bulduğunu belirtmiş ve araç sahiplerine çağrıda bulunmuştu ancak 6 model için yapılan çağrılarda aradan geçen 2 yıla rağmen hedeflenen başarı yakalanamadı. Renault bu nedenle yeni takvim açıkladı. Fransa, 2040 yılında dizel araçları tamamen yasaklamayı planlıyor