KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Renault

KURULUŞ HİKAYESİ

Louis Renault 1877 Paris doğumlu bir beyzadedir. Babası iyi kazanan bir yün taciridir, çocuklarını hoşça tutar. Onlara diğer babalar gibi Latince, Yunanca ve gramer dayatmaz. Meslek seçimini kendilerine bırakır, istediklerini önlerine koyar. Louis makine hastasıdır, düşünün henüz 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için İstasyona koşar. Buhar kazanını, pistonları, bacaları, çözmeye kalkar. 15 yaşında bir öğrenciyken motorlu vesaitlere merak salar, hatta harçlığından artırdığı paralarla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka bir araba alır, sağını solunu sökmeye başlar.

De Dion Bouton

Kont Albert De Dion ve ortağı Çilingir Georges Bouton’un imal ettiği bu arabalar faytondan bozma “yamalı bohça”dırlar. Adı geçen ikili otomobilleri mümkün mertebe ucuza mal edip amelesinden senatörüne kadar herkese satmayı planlar. Ancak bu hayalleri hakikat olmaz, umduklarını bulamazlar. Genç Louis’in henüz araba imal etmek gibi bir fikri yoktur, otomobilini Paris yakınlarında (Billancourt’daki) eski bir garaja atar. Kardeşleriyle baş başa verir, amatör heyecanlarla “bunu nasıl geliştirmeli” diye kafa yorarlar.

Louis bu arabayı adeta yeniden imal eder, bir sürü ilaveler yapar. Ve Renault’un ilk minik otomobili “Voiturette” ortaya çıkar. Bu araç 3 ileri ve 1 geri vitesli mekanik dişlisiyle yeni bir çığır açar. Üstelik motordaki gücü kayış ve zincirle değil sabit bir mil (şaft) aracılığı ile doğrudan doğruya arka dingile aktarırlar. Araç daha verimli olur ve sessizliği ile dikkat toplar. 24 Aralık 1898’de sokakları harmanlamaya başlayan Voiturette hemcinsleri gibi sadece düzde gitmez, % 13 eğimli yokuşları rahatlıkla çıkar.

Louis daha güçlü ve daha devirli motorlar için uğraştığı günlerde jeneratör sistemlerine de el atar, getirdiği yeniliklerle adeta devrim yapar. Düşünün henüz 21 yaşında iken (1898) kardeşleri Fernand ve Marcel’i peşine takar, “Renault Freres” şirketini kurar.

1899 yılında Paris-Trouville arasında bir yarış düzenlenir ki mesafe 170 kilometreyi aşar. Renault’lar yaptıkları özel otomobille yarışı rahat kazanırlar. Bu zafer üzerine kapısını çalanlar artar, yağmur gibi sipariş yağar. Babaları onlara 8 bin İngiliz sterlini sermaye verir, ki ilk ivme için bu para yeter de artar.

Louis Renault asla “tamam şimdi oldu” demez, daima “daha mükemmeli” arar. Nitekim kapalı karoseri olan ilk aracı da o yapar. Genç girişimci daha o yılın sonunda Billancourt’daki garajı fabrikaya çevirir ve tam 110 kişi çalıştırmaya başlar. Ahbap çavuşlar, ertesi yıl geliştirdikleri spor arabayla (E modeli) Paris-Bordeaux ve Paris-Berlin yarışlarını kazanır, adeta şov yaparlar. İki silindirli “H” modelinin (1902) ardından, dört silindirli “K” modeliyle Paris-Viyana yarışında zafere koşarlar. Ancak 1903 Paris-Madrid yarışında kaza yapar, Marcel’i toprağa bırakırlar, bir süre sonra Fernand da gözlerini hayata yumar.

Louis kalır mı bir başına, evet güç kaybeder ama aklındaki uçuk hamleleri de bu yıllarda yapar. Mesela işi gücü bırakıp Parisli faytonculara oynar, hayatı boyunca kamçı sallayan adamlara “atsız araba” satar. Arabacı takımı babadan kalma emektarları elden çıkarır, Renault’nun iki silindirli arabalarından alırlar. Louis böylesi rüzgârları iyi yakalar ve yelkenini rüzgâra göre açar. Talep katlana katlana artınca seri üretime geçer ve işçilerini ihtisas sahibi yapmaya bakar. Biri yalnız boya, öbürü sadece döşeme üzerinde derinleşir, işlerinde “uzman” olurlar.

İşte bu yıllarda kardeşlerinin eksikliğini yaman hisseder, Marcel ve Fernand’ı çok arar. Zira artık sadece imalatı değil, pazarlama ve muhasebeyi de ondan sorarlar. Ama onun önceliği iyi bir arabadır, nitekim ilk amortisörü, ilk soldan direksiyonu, ilk servo freni kullanıp rakiplerine fark atar. Ambulanslar, kamyonetler, itfaiye araçları yapar. Renault’nun baklava dilimini andıran logosu küçük ve basit otomobillerden, resmi erkana satılan lüks limuzinlere kadar birçok modelin alnında parlar. Gün gelir (1914) “Societe des Automobiles Renault” 4 bin 400 işçisiyle bir sanayi devi olur, bundan dört yıl sonra da (1918) çalışanların sayısı 22 bini aşar…

Renault’nun iki silindirli taşıt aracı (8CV) Paris’te taksi olarak ünlendikten sonra, şirketini başta gelen Fransız üreticisi haline getiren otomobilin seri üretimine başladı.

Renault dış ülkelerde, 1907’de New York, Londra ve Berlin’de şubeler kurduğu gibi gemi ve uçak motorları üretimine de girişti. Kardeşlerinin ölümünden sonra (Marcel 1903, Fernand 1909) Louis fabrikayı kendi başına yönetti, yeni gelişmelere yoğunlaştı, üretim programını geliştirdi, iş bölümü ve seri iş bandı üretimini başlattı. Firması Birinci Dünya Savaşı’nda ülkesinin en büyük silah üreticisi oldu.

Başka yeniliklerin (1906: Amortisör, 1909: Solda direksiyon, 1921: Servo freni) yanı sıra Renault’nun taşıt araçları 20’li yıllarda uluslararası üstünlüklerini kanıtladılar. Otomobilleri kısa mesafelerdeki hız rekorlarının yanı sıra, uzun mesafelerde de (örneğin; çöl yarışları) yeteneklerini gösterdiler. Otomobil alanındaki çok sayıda yeniliğin arasında, hemen hemen her yıl yeni modeller çıkaran Renault’nun piyasaya sürdüğü Vivaxuatre 1933’ten sonra Paris’te sürekli taksi olarak kullanıla geldi.

Hitler’in Almanya’daki iktidarı ele geçirdiği yıl, Renault, Havacılık Bakanlığının isteği üzerine, yeniden uçak üretimine başladı. Birkaç yıl sonra, yaşam boyu çalışmasının ürünü olan fabrikasının 1940’ta Alman birlikleri tarafından işgal edilmesine ve 1942/43’te bombalanmasına tanık oldu. 24 Ekim 1944 tarihindeki ölümünden kısa bir süre önce Renault, ülkesinin müttefikler tarafından kurtarılışını gördü. 67 yaşında ölen Renault, fabrikasının 1945’te devleştirildiğini göremedi.

Türkiye'de Renault Fabrikalarının kurulması

1969 yılında OYAK ve Fransız RENAULT grubunun katılımı ile kurulan Şirket, RENAULT marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriyor. Bugün yıllık 360.000 otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesi ile RENAULT' nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda yer alıyor.

1969’da Renault, Oyak ve Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, Yeni Clio, Fluence ve Mégane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayinde ise üretim ve ihracatta  liderlik konumunu 16 yıldır aralıksız sürdürüyor.

292 bin 805 metrekaresi kapalı, 10 bin 600 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 534 bin 530 metrekare üzerinde kurulu olan Bursa üretim tesisleri, imalat sürecinde; pres, kaporta, boya, montaj ve mekanik olarak tam anlamıyla bir bütünlüğe sahip.

Türkiye’deki 46 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu.

Oyak-Renault, Renault Grubu’nun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Harcanan çabalar fabrikanın Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini almasını sağladı.

Renault Haberleri

 • Renault'tan Türkiye için önemli karar

  Otomobil, 30 Nisan 2021

  Renault'tan Türkiye için önemli karar

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, Türkiye'de bir mühendislik yatırımı yapacağını duyurdu. Bu kapsamda, Bursa'daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları bünyesinde Satış Sonrası Mühendislik ekibinin kurulduğu belirtildi. Türk mühendislerden oluşan ekibin otomobil projelerine yönelik satış sonrası aksesuarları geliştireceği öğrenildi. Renault Grubu Satış Sonrasından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hakan Doğu, "Bu gelişme, otomobil ve aksesuar dünyasında çalışan Türk tedarikçilerimizin uluslararası pazarlara açılmasında önemli bir fırsat olacaktır" dedi

 • Otomobillerinin hızını sınırlayacak

  Otomobil, 27 Nisan 2021

  Otomobillerinin hızını sınırlayacak

  Gelecek planlarını açıklayan Renault, otomobillerinin hızını 180 km/s ile sınırlayacağını bildirdi. Renault'un hızı sınırlanan ilk modeli ise 2022'de yollara çıkacak Megane-E olacak. Ayrıca, Renault bünyesindeki Dacia modellerinin de hızı son 180 km/s ile sınırlanacak

 • Renault ilk çeyrekte satışlarını artırdı

  Otomobil, 22 Nisan 2021

  Renault ilk çeyrekte satışlarını artırdı

  Renault Grubu’nun satışları 2021'in ilk çeyreğinde dünya genelinde yüzde 1.1 artış göstererek 665 bin 38 adet seviyesinde gerçekleşti. Grubun 2021 ilk çeyreğinde cirosunun yüzde 1.1 oranında azaldığı ve 10 milyar euro civarına gerilediği açıklandı. Grubun otomotiv faaliyet karı ise 8.6 milyar euro ile stabil kaldı. Türkiye, 2021'in ilk 3 ayında Renault Grubu'nun en büyük 7'inci pazarı oldu

  Bataryaların ekonomik ömrünü uzatacak

  Otomobil, 19 Mart 2021

  Bataryaların ekonomik ömrünü uzatacak

  Elektrikli araç geliştirme çalışmalarına hız veren Renault, bataryalar konusunda da dikkat çeken bir anlaşmaya gitti. Yapılan açıklamaya göre, Veolia ve Solvay ile işbirliğine giden Fransız üretici, Avrupa’da elektrikli araç bataryası metallerinin üretim döngüsünü kapalı döngü geri dönüşüm yoluyla finanse etmeyi amaçlıyor

  Bir marka daha logosunu değiştirdi!

  Otomobil, 15 Mart 2021

  Bir marka daha logosunu değiştirdi!

  Otomobil dünyasında logo değiştiren markalar arasına Renault da katıldı. Markanın 1898'den beri 9'uncu logosu olan yeni tasarımın, Renault'un geçmişine gönderme yaptığı kaydedildi. Yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında yollara çıkacak elektrikli Megane modeli, markanın yeni logosunu ilk kullanan model olacak. Önceki aylarda, Kia, Peugeot, Volkswagen, Nissan, General Motors gibi markalar da logo değişikliğine gitmişti

 • Artık Fransız marka tarafından üretilecek

  Otomobil, 13 Mart 2021

  Artık Fransız marka tarafından üretilecek

  Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının 2020'de belirlediği gelecek vizyonu kapsamında Avrupa pazarındaki varlığını daraltma kararı aldığı iddia edilen Mitsubishi, yapılan son açıklamaya göre kıtadaki modellerinin satışına devam edecek. Markadan yapılan açıklamada, Avrupa'da satılacak Mitsubishi modellerinin 2023'ten itibaren Renault fabrikalarında üretilerek yollara çıkacağı belirtildi

 • Daimler'deki hisselerini satıyor

  Otomobil, 12 Mart 2021

  Daimler'deki hisselerini satıyor

  Renault'un Alman otomotiv üreticisi Daimler'deki hisseleri satacağı öğrenildi. Yapılan açıklamada, şirketin Daimler'deki yüzde 1.54 oranındaki hisseyi elden çıkararak, borçlarını azaltmayı hedeflediği kaydedildi. Renault'un söz konusu satıştan 1.2 milyar euroya yakın gelir etmesi bekleniyor

 • Symbol'un yerine gelecek!

  Otomobil, 11 Mart 2021

  Symbol'un yerine gelecek!

  Renault, uzun yıllardır Symbol modeli ile yer aldığı B-segment sedan rekabetinde, bayrağı yeni bir modele devrediyor. Üzerindeki örtü kalkan Taliant isimli model, Symbol'un aksine markanın diğer sedan modelleri ile benzerlik gösteriyor. Aracın markanın diğer modellerinde de kullanılan modüler CMF-B platformunda yükseldiği aktarılırken, 2021’in ortasında Türkiye pazarına sunulacağı kaydedildi

  2020'de satışları yüzde 21 düştü

  Otomobil, 20 Şubat 2021

  2020'de satışları yüzde 21 düştü

  Fransız otomotiv üreticisi 2020 yılına dair finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, grubun pandemi kaynaklı kayıplar yaşadığı fakat yılın ikinci yarısında toparlanma sinyallerinin görüldüğü belirtildi. Yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl satışların yüzde 21.3 oranında azalarak 2.95 milyon adede gerilediği, yılın ikinci yarısında ise satışların yüzde 6.8 oranında düştüğü kaydedildi. 2020'de grup cirosunun ise yüzde 21.7 oranında gerileyerek 43.5 milyar euro seviyesinde gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Cirodaki düşüş oranı yılın ikinci yarısı için yüzde 8.9 olarak açıklandı

  İşte otoda 2020 ihracat şampiyonları

  Otomobil, 07 Şubat 2021

  İşte otoda 2020 ihracat şampiyonları

  Türkiye ihracatının 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2020 yılının şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl 25,5 milyar dolarlık ihracata imza atan otomotiv sektöründe dış satıma en fazla katkıyı Ford, Toyota ve OYAK Renault sağladı  

 • Dizel aracı elektrikliye dönüştürecek

  Otomobil, 14 Ocak 2021

  Dizel aracı elektrikliye dönüştürecek

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, bir süredir beklenen 5 yıllık stratejik planını duyurdu. Marka ‘Nouvelle Vague’ (Fransız Yeni Dalgası) adını verdiği yeni dönemde, 2025 yılına kadar 14 ana modelin piyasaya sürüleceği kaydedildi. Bu modellerin 7’sinin tamamen elektrikli, diğer 7 aracın ise C ve D segmentinde olacağını bildirildi. Tüm yeni modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlara sahip olacağı da verilen bilgiler arasında. Renault'un yollardaki otomobillerin ekonomik ömrünü artırmaya yönelik planı kapsamında ise, yılda 100 binden fazla ikinci el aracın yenileneceği, dizel motorlu hafif ticari araçların biyogazlı ve tam elektrikli araçlara dönüştürüleceği belirtildi. Etkinlikte Renault 5 Prototip’i tanıtan marka, yeni ürün yaklaşımını da göstermiş oldu

 • Fransız markadan yeni model atağı

  Otomobil, 11 Ocak 2021

  Fransız markadan yeni model atağı

  Binek otomobil satışlarında 2020'yi lider kapatan Renault, yeni yıl planlarını açıkladı. Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, "2021’de de belirsizliği en iyi yöneten ve dönüşen tüketici davranışlarına en hızlı adapte olabilen markalar rekabette avantaj sağlayacak. Makyajlı kasasıyla satışa sunacağımız yerli üretim Megane Sedan’a ek olarak yeni Captur ve makyajlı Koleos gibi modellerimizle gelecek sene de iddialıyız. Yeni B sedanımızın pazara ayrı bir dinamizm getireceğine inanıyoruz. Express ve Trafic gibi tamamen yenilenen modellerimizle ticari araç pazarına da iddiamızı taşımayı hedefliyoruz. 2021'de yeni Sandero ve makyajlı Duster gibi önemli ürünlerimizi piyasaya süreceğiz" dedi

 • FCA işbirliğini sonlandıracak

  Otomobil, 24 Ekim 2020

  FCA işbirliğini sonlandıracak

  Renault, 2016 yılından bu yana Fiat Chrysler (FCA) için devam eden van üretimini sona erdireceğini duyurdu. Renault Genel Müdür Yardımcısı Clotilde Delbos, FCA'nın bir diğer Fransız üretici PSA ile birleşme sürecinin tamamlanması ile Fransa'daki Sandouville fabrikasında üretilen Fiat Talento'nun üretiminin sona ereceğini kaydetti

  Dünyada küçüldü Türkiye'de büyüdü

  Otomobil, 23 Ekim 2020

  Dünyada küçüldü Türkiye'de büyüdü

  Renault Grubu, 2020'nin üçüncü çeyreğinde 10 milyar 374 milyon euro gelir elde ettiğini duyurdu. Bu dönemde grubun cirosu yüzde 8.2 azalırken, satışları ise yüzde 6.1'lik düşüşle 806 bin 320 adet olarak gerçekleşti. Yapılan açıklamada, grubun Türkiye'deki satışlarının üçüncü çeyrekte yüzde 131 oranında arttığı vurgulandı. Renault Grubu CEO'su Luca de Meo, "Üçüncü çeyrek sonuçları, grup olarak ticari politikamızdaki değişimi yansıtıyor. Artık satış adetinden ziyade kâra odaklanıyoruz. Elektrikli araçlardaki performansımız, çok olumlu tepkiler alan E-TECH hibrit modellerimiz, likidite rezervlerimiz ve pozitif enerjimiz bize Renault Grubu'nun toparlanma planlarına dair güven veriyor" dedi

  2 yeni elektrikli model tanıttı

  Otomobil, 17 Ekim 2020

  2 yeni elektrikli model tanıttı

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, elektrikli yeni modellerini tanıttı. Megane eVision ve Dacia Spring modellerinin tanıtımının gerçekleştirildiği etkinlikte açıklamalarda bulunan Renault Grubu CEO'su Luca De Meo, "2030 itibarıyla emisyon oranımızı 2010 yılına kıyasla yüzde 50 azaltmayı hedefliyoruz. 2022 yılı ile birlikte tüm modellerimiz elektrikli ya da elektriklendirilmiş versiyonlara sahip olacak. 5 yıl içinde pazardaki araçlarımızın yüzde 50'sinin elektrikli ya da hibrit olmasını planlıyoruz” dedi.

 • Eylül ayının lideri açıklandı

  Otomobil, 04 Ekim 2020

  Eylül ayının lideri açıklandı

  Eylül sonunda binek ve hafif ticari toplam otomotiv satışlarının lideri Fiat olurken, Fiat'ı, Renault ve Ford takip etti. En fazla satılan otomobil markası Renault, en çok satılan hafif ticari araç markası da Ford olarak belirlendi. Segmentlere göre eylül sonunda pazarın yüzde 87,2'sini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu

 • Renault'un eski CEO'su Jaguar'ı yönetecek

  Otomobil, 30 Temmuz 2020

  Renault'un eski CEO'su Jaguar'ı yönetecek

  Carlos Ghosn'un yolsuzluk suçlaması ile tutuklanmasının ardından Renault'un CEO'luğuna atanan, fakat Fransız markanın ittifak ortağı Nissan ile ilişkileri bozduğu gerekçesi ile geçen yıl görevinden alınan Thierry Bollore'nin, Jaguar Land Rover'in (JLR) başına geçeceği açıklandı. Bollore'nin Ekim ayında İngiliz üreticinin yeni CEO'su olarak göreve başlayacağı açıklandı

 • İlk yarıda satışları yüzde 35 düştü

  Otomobil, 20 Temmuz 2020

  İlk yarıda satışları yüzde 35 düştü

  Renault Grubu, yılın ilk yarısında 1 milyon 256 bin 658 satış gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Fransız üreticinin yılın ilk 6 ayındaki satışları yüzde 28.3 daralan pazarda yüzde 34.9 düştü. Renault Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış ve Bölge Direktörü Denis le Vot, "İyileşme başlar başlamaz fabrikalarımız ve satış ağımız müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hızla harekete geçerken, Avrupa'da devlet desteği sayesinde haziran ayında talep artışı yaşandı. Yılın ikinci yarısına çok yüksek sipariş miktarları, tatmin edici bir stok seviyesi ve şimdiden çok olumlu tepkiler alan yeni E-TECH Hibrit ile başlıyoruz" dedi

  İlk yarının galibi Renault oldu

  Otomobil, 04 Temmuz 2020

  İlk yarının galibi Renault oldu

  2020 yılının ilk 6 aylık pazar verilerinin açıklanması ile birlikte, bu dönemde en çok satış yapan markanı Renault olduğu ortaya çıktı. Fransız üretici, 2020 yılının ilk yarısını 36 bin 305 satış adedi ve 17.8 pazar payı ile binek otomobil pazarında lider kapattı. Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, "Mart ve Nisan 2020 döneminde ertelenen talep, pandemi etkisi ile artan toplu taşımadan kaçınma eğilimi ve ulaşılabilir faiz koşulları ile birlikte pazara büyük bir dinamizm geldi. Yılın ikinci yarısında bu ritmin devam etmesi ve olası bir ikinci dalga yaşanmaması durumunda, pazarın 650 bin seviyelerinde tamamlamasını öngörüyoruz" dedi