KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Renault

KURULUŞ HİKAYESİ

Louis Renault 1877 Paris doğumlu bir beyzadedir. Babası iyi kazanan bir yün taciridir, çocuklarını hoşça tutar. Onlara diğer babalar gibi Latince, Yunanca ve gramer dayatmaz. Meslek seçimini kendilerine bırakır, istediklerini önlerine koyar. Louis makine hastasıdır, düşünün henüz 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için İstasyona koşar. Buhar kazanını, pistonları, bacaları, çözmeye kalkar. 15 yaşında bir öğrenciyken motorlu vesaitlere merak salar, hatta harçlığından artırdığı paralarla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka bir araba alır, sağını solunu sökmeye başlar.

De Dion Bouton

Kont Albert De Dion ve ortağı Çilingir Georges Bouton’un imal ettiği bu arabalar faytondan bozma “yamalı bohça”dırlar. Adı geçen ikili otomobilleri mümkün mertebe ucuza mal edip amelesinden senatörüne kadar herkese satmayı planlar. Ancak bu hayalleri hakikat olmaz, umduklarını bulamazlar. Genç Louis’in henüz araba imal etmek gibi bir fikri yoktur, otomobilini Paris yakınlarında (Billancourt’daki) eski bir garaja atar. Kardeşleriyle baş başa verir, amatör heyecanlarla “bunu nasıl geliştirmeli” diye kafa yorarlar.

Louis bu arabayı adeta yeniden imal eder, bir sürü ilaveler yapar. Ve Renault’un ilk minik otomobili “Voiturette” ortaya çıkar. Bu araç 3 ileri ve 1 geri vitesli mekanik dişlisiyle yeni bir çığır açar. Üstelik motordaki gücü kayış ve zincirle değil sabit bir mil (şaft) aracılığı ile doğrudan doğruya arka dingile aktarırlar. Araç daha verimli olur ve sessizliği ile dikkat toplar. 24 Aralık 1898’de sokakları harmanlamaya başlayan Voiturette hemcinsleri gibi sadece düzde gitmez, % 13 eğimli yokuşları rahatlıkla çıkar.

Louis daha güçlü ve daha devirli motorlar için uğraştığı günlerde jeneratör sistemlerine de el atar, getirdiği yeniliklerle adeta devrim yapar. Düşünün henüz 21 yaşında iken (1898) kardeşleri Fernand ve Marcel’i peşine takar, “Renault Freres” şirketini kurar.

1899 yılında Paris-Trouville arasında bir yarış düzenlenir ki mesafe 170 kilometreyi aşar. Renault’lar yaptıkları özel otomobille yarışı rahat kazanırlar. Bu zafer üzerine kapısını çalanlar artar, yağmur gibi sipariş yağar. Babaları onlara 8 bin İngiliz sterlini sermaye verir, ki ilk ivme için bu para yeter de artar.

Louis Renault asla “tamam şimdi oldu” demez, daima “daha mükemmeli” arar. Nitekim kapalı karoseri olan ilk aracı da o yapar. Genç girişimci daha o yılın sonunda Billancourt’daki garajı fabrikaya çevirir ve tam 110 kişi çalıştırmaya başlar. Ahbap çavuşlar, ertesi yıl geliştirdikleri spor arabayla (E modeli) Paris-Bordeaux ve Paris-Berlin yarışlarını kazanır, adeta şov yaparlar. İki silindirli “H” modelinin (1902) ardından, dört silindirli “K” modeliyle Paris-Viyana yarışında zafere koşarlar. Ancak 1903 Paris-Madrid yarışında kaza yapar, Marcel’i toprağa bırakırlar, bir süre sonra Fernand da gözlerini hayata yumar.

Louis kalır mı bir başına, evet güç kaybeder ama aklındaki uçuk hamleleri de bu yıllarda yapar. Mesela işi gücü bırakıp Parisli faytonculara oynar, hayatı boyunca kamçı sallayan adamlara “atsız araba” satar. Arabacı takımı babadan kalma emektarları elden çıkarır, Renault’nun iki silindirli arabalarından alırlar. Louis böylesi rüzgârları iyi yakalar ve yelkenini rüzgâra göre açar. Talep katlana katlana artınca seri üretime geçer ve işçilerini ihtisas sahibi yapmaya bakar. Biri yalnız boya, öbürü sadece döşeme üzerinde derinleşir, işlerinde “uzman” olurlar.

İşte bu yıllarda kardeşlerinin eksikliğini yaman hisseder, Marcel ve Fernand’ı çok arar. Zira artık sadece imalatı değil, pazarlama ve muhasebeyi de ondan sorarlar. Ama onun önceliği iyi bir arabadır, nitekim ilk amortisörü, ilk soldan direksiyonu, ilk servo freni kullanıp rakiplerine fark atar. Ambulanslar, kamyonetler, itfaiye araçları yapar. Renault’nun baklava dilimini andıran logosu küçük ve basit otomobillerden, resmi erkana satılan lüks limuzinlere kadar birçok modelin alnında parlar. Gün gelir (1914) “Societe des Automobiles Renault” 4 bin 400 işçisiyle bir sanayi devi olur, bundan dört yıl sonra da (1918) çalışanların sayısı 22 bini aşar…

Renault’nun iki silindirli taşıt aracı (8CV) Paris’te taksi olarak ünlendikten sonra, şirketini başta gelen Fransız üreticisi haline getiren otomobilin seri üretimine başladı.

Renault dış ülkelerde, 1907’de New York, Londra ve Berlin’de şubeler kurduğu gibi gemi ve uçak motorları üretimine de girişti. Kardeşlerinin ölümünden sonra (Marcel 1903, Fernand 1909) Louis fabrikayı kendi başına yönetti, yeni gelişmelere yoğunlaştı, üretim programını geliştirdi, iş bölümü ve seri iş bandı üretimini başlattı. Firması Birinci Dünya Savaşı’nda ülkesinin en büyük silah üreticisi oldu.

Başka yeniliklerin (1906: Amortisör, 1909: Solda direksiyon, 1921: Servo freni) yanı sıra Renault’nun taşıt araçları 20’li yıllarda uluslararası üstünlüklerini kanıtladılar. Otomobilleri kısa mesafelerdeki hız rekorlarının yanı sıra, uzun mesafelerde de (örneğin; çöl yarışları) yeteneklerini gösterdiler. Otomobil alanındaki çok sayıda yeniliğin arasında, hemen hemen her yıl yeni modeller çıkaran Renault’nun piyasaya sürdüğü Vivaxuatre 1933’ten sonra Paris’te sürekli taksi olarak kullanıla geldi.

Hitler’in Almanya’daki iktidarı ele geçirdiği yıl, Renault, Havacılık Bakanlığının isteği üzerine, yeniden uçak üretimine başladı. Birkaç yıl sonra, yaşam boyu çalışmasının ürünü olan fabrikasının 1940’ta Alman birlikleri tarafından işgal edilmesine ve 1942/43’te bombalanmasına tanık oldu. 24 Ekim 1944 tarihindeki ölümünden kısa bir süre önce Renault, ülkesinin müttefikler tarafından kurtarılışını gördü. 67 yaşında ölen Renault, fabrikasının 1945’te devleştirildiğini göremedi.

Türkiye'de Renault Fabrikalarının kurulması

1969 yılında OYAK ve Fransız RENAULT grubunun katılımı ile kurulan Şirket, RENAULT marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriyor. Bugün yıllık 360.000 otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesi ile RENAULT' nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda yer alıyor.

1969’da Renault, Oyak ve Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, Yeni Clio, Fluence ve Mégane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayinde ise üretim ve ihracatta  liderlik konumunu 16 yıldır aralıksız sürdürüyor.

292 bin 805 metrekaresi kapalı, 10 bin 600 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 534 bin 530 metrekare üzerinde kurulu olan Bursa üretim tesisleri, imalat sürecinde; pres, kaporta, boya, montaj ve mekanik olarak tam anlamıyla bir bütünlüğe sahip.

Türkiye’deki 46 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu.

Oyak-Renault, Renault Grubu’nun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Harcanan çabalar fabrikanın Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini almasını sağladı.

Renault Haberleri

 • 15 bin kişiyi işten çıkaracak

  Otomobil, 29 Mayıs 2020

  15 bin kişiyi işten çıkaracak

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, dünya genelinde 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Şirketin Fransa'daki kapanmaya doğru giden bazı otomobil fabrikalarını yeniden yapılandırmak için sendikalarla görüşmelere başladığı açıklanırken, gelecek üç yıl içinde harcamalarını da 2 milyar euro (2.22 milyar dolar) kadar düşürüleceği bildirildi

 • Türkiye'de en fazla satılan otomobil markaları belli oldu

  Otomobil, 10 Mayıs 2020

  Türkiye'de en fazla satılan otomobil markaları belli oldu

  Bu yılın ilk dört aylık dönemi sonunda Türkiye'de en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 18 bin 778 adetle Renault, en fazla hafif ticari araç satan marka da 10 bin 444 adetle Ford oldu. Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise nisan sonunda otomobilde sedan, hafif ticaride van gövde tipi tercih edildi. Bu dönemde binek ve hafif ticari toplam otomotiv satışlarında ise Fiat 19 bin 739 adetlik satışla ilk sırada yer aldı

 • Fabrikası yeniden kapandı

  Otomobil, 08 Mayıs 2020

  Fabrikası yeniden kapandı

  Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayı ortasında üretime veren Renault, geçtiğmiz hafta kapılarını yeniden açtığı Fransa'daki Sandouville tesisini yeniden kapattı. Yapılan açıklamada, söz konusu kararın arkasında mahkeme kararı olduğ belirtildi. Mahkeme kararının ise, Fransız üreticinin koronavirüsün yayılmasını önlemek için uygulanan koruyucu önlemleri artırma şeklini işçi sendikalarına gerektiği gibi aktarmadığı yönünde olduğu öğrenildi

  İlk çeyreğin galibi oldu

  Otomobil, 03 Mayıs 2020

  İlk çeyreğin galibi oldu

  Türkiye'de bu yılın ilk çeyreğinde trafiğe kaydı yapılan otomobiller arasında Renault en çok tercih edilen marka olurken, onu Fiat ve Volkswagen izledi

  Fransız modelin geleceği belirsiz

  Otomobil, 27 Nisan 2020

  Fransız modelin geleceği belirsiz

  1995 yılından beri yollarda olan Renault Megane'in gelecekte üretilmeyebileceği iddia edildi. İngiliz basınına açıklamalarda bulunan Renault tasarım şefi Laurens van den Acker, "Ürün gamımızda elektrikli modeller arttıkça, şuan satılmakta olan bazı modellerin sonu gelebilir. Hem elektrikli model hem de konvasiyonel model geliştirmenin maliyetini kaldıramayız. Megane bir süredir baskı altında olan bir segmentte yer alıyor. Paramızı, talebin arttığı segmentlere koymak zorundayız" dedi.

 • Renault'a 5 milyar euroluk yardım!

  Otomobil, 27 Nisan 2020

  Renault'a 5 milyar euroluk yardım!

  Fransız otomotiv üreticisi Renault'un hisseleri, Fransa'dan 5 milyar euro yardım alacağının açıklanması üzerine yüzde 4.5 yükseldi. Söz konusu açıklama, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire'den geldi. Fransa'nın basınında yer alan habere göre, Le Maire'in, hükümetin Air France KLM'ye 7 milyar euro vereceği, Renault için de 5 milyar euro değerinde yardım paketi üzerine çalıştığı yönündeki ifadelerine yer verildi

 • Satışları üç ayda yüzde 26 eridi

  Otomobil, 24 Nisan 2020

  Satışları üç ayda yüzde 26 eridi

  2020'nin ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Renault Grubu, küresel satışlarının yüzde 25.9 oranında düşerek 672 bin 962 adede gerilediğini bildirdi. Ocak-Mart döneminde 10 milyar 125 milyon euro ciro elde eden Fransız üreticinin, bu dönemde en çok araç sattığı ülke ise Rusya olarak açıklandı. Türkiye'nin ise Renault'un ilk çeyrekte en çok araç sattığı 7'inci ülke olduğu bildirildi

 • En büyük pazardaki ortaklığını bitirdi

  Otomobil, 14 Nisan 2020

  En büyük pazardaki ortaklığını bitirdi

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, ani bir karar ile Çin'de otomotiv üretimini birlikte yaptığı Dongfeng ile ortaklığını bitirme kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre, Renault Dongfeng ile ortak olduğu şirketteki hisselerini Dongfeng'e devrederek, Çin'deki otomobil üretimi faaliyetlerini sonlandıracak. Son zamanlarda dünyanın en büyük pazarı Çin'de istediği satış rakamlarını yakalamayan, koronavirüs salgını nedeniyle de tüm pazarlarda büyük darbe yiyen Renault'un, önümüzdeki dönemde Çin'de elektrikli araçlar ve hafif ticari araç üretimine diğer yerel ortakları ile birlikte yoğunlaşacağı kaydedildi

  Yönetim Kurulu maaşlarında kesintiye gitti

  Otomobil, 11 Nisan 2020

  Yönetim Kurulu maaşlarında kesintiye gitti

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, Yıllık Hissedarlar Genel Kurul Toplantısı'nı 19 Haziran 2020 tarihine ertelerken, 2019 mali yılı için temettü dağıtımını iptal edeceğini duyurdu. Şirketin koronavirüs kapsamında yaptığı açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı ve geçici CEO’nun ücreti ile Yönetim Kurulu Üyelerinin 2020 huzur haklarında yüzde 25 kesintiye gidileceği kaydedildi. Söz konusu kesintilerin için dayanışma fonuna aktarılacağı öğrenildi

  İlk çeyreğin lideri Renault

  Otomobil, 05 Nisan 2020

  İlk çeyreğin lideri Renault

  Türkiye'de üretim yapan Renault, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarda bu yılın ilk çeyreğinde de ilk sırada yer alarak şubat ayında elde ettiği liderliğini sürdürdü. Renault, yılın ilk üç aylık döneminde 16 bin 275 adet satışla Türkiye otomotiv pazarında ilk sırada yer aldı. Ardından 15 bin 977 adetle yine Türkiye'de de üretim yapan Fiat ve 14 bin 887 adetle de Alman otomobil üreticisi Volkswagen sıralandı

 • TOGG Renault'un 'Yıldız'ını kaptı

  Otomobil, 01 Nisan 2020

  TOGG Renault'un 'Yıldız'ını kaptı

  Yerli otomobil geliştirme çalışmalarını yürüten Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Fransız otomotiv üreticisi Renault'tan üst düzey yönetici transferi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre, Paris'te Renault Global Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Talin Yıldız, TOGG'un CMO'su (Pazarlamadan Sorumlu Üst Düzey Yönetici) olarak görevlendirildi

 • Fransız üretici Şubat'ı lider kapattı

  Otomobil, 07 Mart 2020

  Fransız üretici Şubat'ı lider kapattı

  Renault, Türkiye otomotiv pazarında şubat ayında 7 bin 479 adetlik satışla ilk sırada ye aldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Renault'u ardından 5 bin 894 adetle Fiat ve 4 bin 925 adetle de Volkswagen izledi. Şubat ayında Alfa Romeo ve Infiniti markalarından araç satışı gerçekleşmezken, 1 adet Bentley, 1 adet Lamborghini, 2 adet Maserati ve 3 adet de Ferrari satıldı

 • Cenevre'de olmadı dijitalde tanıttı

  Otomobil, 02 Mart 2020

  Cenevre'de olmadı dijitalde tanıttı

  Cenevre Otomobil Fuarı'nın son dakikada iptal edilmesi, fuarda yeni modellerini tanıtmayı hazırlanan markaları farklı çözümlere itiyor. Bunlardan Fransız üretici Renault, Morphoz isimli konsept modeli için bir dijital lansman organize etti. Markanın gelecek vizyonunu ortaya koyduğu ifade edilen otomobil, tam elektrikli ve otonom özelliklere sahip olması ile dikkat çekiyor

  Yeni modelleri dijitalde tanıtacak

  Otomobil, 29 Şubat 2020

  Yeni modelleri dijitalde tanıtacak

  Cenevre Otomobil Fuarı'nın son dakikada iptal edilmesi, otomotiv üreticilerini farklı çözümlere itti. Bunlardan Fransız üretici Renault, fuarda tanıtmaya hazırlandığı yeni modelleri için dijital platformlarda lansman gerçekleştireceğini duyurdu

  Yeni Renault Master satışa çıkıyor

  Otomobil, 27 Şubat 2020

  Yeni Renault Master satışa çıkıyor

  Yenilenen Renault Master, panelvan ve kamyonet seçenekleriyle Türkiye'de satışa çıkıyor. Yeni Renault Master 158 bin liradan başlayan fiyatlarla tüketicilerin beğenisine sunuluyor

 • İspanya'dan CEO transfer etti

  Otomobil, 29 Ocak 2020

  İspanya'dan CEO transfer etti

  Son dönemde adı eski CEO'su Carlos Ghosn'un Japonya'daki ev hapsinden Lübnan'a kaçması ile gündeme gelen Renault, yeni CEO'sunu duyurdu. Yapılan açıklamada, adı bir süredir kulislerde geçen İspanyol otomobil üreticisi Seat'ın eski CEO'su Luca de Meo'nun, Fransız şirketin yeni CEO'su olarak atandığı belirtildi. De Meo'nun görevine 1 Temmuz'da başlayacağı açıklandı

 • Fransız 'evrimi'

  Otomobil, 26 Ocak 2020

  Fransız 'evrimi'

  Renault'un tüm dünyada en çok satılan modeli Clio, beşinci nesli ile Türkiye'ye geldi. Şubat ayında satışa çıkacak b-segment hatchback otomobil, 6 ay sonra hibrit bir versiyona kavuşacak. Yeni Clio ile 2019'da kaybedilen pazar liderliğini 2020'de geri almak istediklerini vurgulayan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, "2020'de pazarın 550-600 bin adet olacağını öngörüyoruz. Faizlerin düşmesi perakende tarafını canlandırıyor" dedi. Yeni Clio'yu Hatay'da gerçekleşen Türkiye lansmanında inceleme fırsatımız oldu. Otomobil hakkındaki ilk izlenimimiz ise, nesil değişimi ile birlikte hemen hemen her özelliğini selefinin tasarımına sadık kalarak iyileştirdiği ve kendine has bir evrim geçirdiği yönünde. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • Fransız üreticiden 2020 tahmini

  Otomobil, 17 Ocak 2020

  Fransız üreticiden 2020 tahmini

  Fransız otomotiv üreticisi Renault, 2020 tahminlerini duyurdu. Şirketin Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Olivier Murguet, 2020'de Avrupa, Rusya ve Çin pazarında gerileme beklediklerini kaydederken, Türkiye ve Brezilya pazarlarında büyüme beklediklerini vurguladı. Fransız üretici, 2020'de elektrikli modellerinin satışlarında yüzde 70 artış beklediğini aktardı

  "Ortaklık bozulmayacak"

  Otomobil, 14 Ocak 2020

  "Ortaklık bozulmayacak"

  Fransız otomobil üreticisi Renault ve Japon ortağı Nissan  basında yer alan ve hisselerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesine neden olan şirketlerin ortaklıklarını bozacağı haberini yalanladı.