KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ili olan Selanik’te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra ilkokulu Selanik’te Şemsi Efendi Mektebi’nde okudu. Öğrenimini Selanik Askerî Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi’nde sürdürdü. 1899’da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi’ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi’ni de 1905’te kurmay yüzbaşı olarak bitirdi.

Mustafa Kemal 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da, 1907’de Makedonya’daki 3. Ordu’da görevlendirildi. Manastır ve Selanik’te görevli iken 1909’da İstanbul’daki (31 Mart Vak’ası) ayaklanmayı bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Arnavutluk isyanını bastırma harekâtına katıldı. 1911’de İtalya’nın Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’de Türk Kuvvetlerini başarı ile yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912–1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katıldı; Edirne’yi Bulgaristan’dan geri alan kolorduda görev yaptı. 1913–1915 yıllarında Sofya’da ataşe olarak bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nda, 1915’te, 19. Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı’na katıldı. Gelibolu’da düşman saldırılarını başarı ile durdurdu; “Anafartalar Kahramanı” olarak ün kazandı.

1916’da Doğu Cephesi’ne Kolordu Komutanı olarak atandı ve generalliğe yükseltildi. Rus saldırılarını durduran Mustafa Kemal, Bingöl ve Muş’u düşmandan geri aldı. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7. Ordu Komutanlığı’na atandı. Aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya gitti.

Alman Genel Karargâhı ve Alman savaş cephelerinde incelemeler yaptı. 1918’de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7. Ordu Komutanı iken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a geldi. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta bir kongre toplanacağını” bildirdi. Ayrıca Osmanlı Hükûmeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükûmetin kurulacağı ve bir millî meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihî görevine başladı; Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i işgal eden Yunan Kuvvetlerinin ilerlemesi 1921’de Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. 23 Ağustos 1921’de yeniden saldıran Yunan Ordusu bozguna uğratılarak Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Türk Ordusu Sakarya Meydan Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün geceli gündüzlü süren bu savaşta Yunan Ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal’e ‘Mareşal’ rütbesi ve 'Gazi' unvanı verildi. Türk Ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Başkomutan Meydan Savaşı’nda (30 Ağustos 1922) Türk Ordusu Yunan Ordusu’nun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi. 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildiler.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

Mustafa Kemal’e, 24 Kasım 1934 günlü, 2587 sayılı kanunla Atatürk soyadı verildi ve bu soyadının başkaları tarafından kullanılması yasaklandı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nın etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacı ile 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti’ne girilmesi (1932), Balkan Antantı’nın imzalanması (1934), Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) ve Sadabat Paktı (1937) gibi girişimler Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu. Atatürk, Hatay’ın anavatana katılması için yoğun bir diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 yılında gerçekleşti.

Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarı ile yöneten bir komutan değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimler ile de dâhi bir devlet adamı idi. 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldı.

Mustafa Kemal Atatürk Haberleri

 • 10 Kasım: Atamızı sonsuzluğa uğurladığımız gün

  Nedir, 07 Ağustos 2020

  10 Kasım: Atamızı sonsuzluğa uğurladığımız gün

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1938 yılının 10 Kasım'ında vefat etti. Milyonlarca Türk, o günden bu yana her yıl 10 Kasım'da saat 9’u 5 geçe duyulan siren sesiyle liderini anıyor. Peki Atamızı kaybettiğimiz o gün, Türkiye'de neler yaşandı? Dünya Atatürk ile ilgili neler söyledi?

 • İbrahim Kalın'dan Diyanet açıklaması!

  Gündem, 28 Temmuz 2020

  İbrahim Kalın'dan Diyanet açıklaması!

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hutbede Atatürk'e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Atatürk'e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz. Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz. Rejim tartışmasına dönüşüyor olması suni bir gündemdir" dedi.

 • Atatürk'ün ziyareti ile başladı, ilk kez iptal

  Gündem, 17 Temmuz 2020

  Atatürk'ün ziyareti ile başladı, ilk kez iptal

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 Temmuz 1934 yılında ziyaret ettiği ve ismini önerdiği Düzce'nin Gümüşova ilçesine bağlı Selamlar Köyü'nde her yıl düzenlenen etkinlik bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi

  'Ekranlardaki Atatürk'

  Kültür-Sanat, 22 Haziran 2020

  'Ekranlardaki Atatürk'

  Enis Dinç’in “Ekranlardaki Atatürk” kitabı, Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş film görüntülerini analiz ederek, bu filmlerin erken cumhuriyet döneminin siyasi ve kültürel hayatına olan güçlü etkisini ortaya koyuyor.

  Böyle kutladılar...

  Yaşam, 23 Nisan 2020

  Böyle kutladılar...

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye ve dünyada coşkuyla kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen bayramda miniklerin kutlama görüntüleri ilgi görüyor...

 • Korkma!

  Kültür-Sanat, 01 Mart 2020

  Korkma!

  İstiklal Marşı, kalabalık bir kitle önünde ilk kez 1 Mart 1921'de okundu. Yaşadığımız günlerin mimarlarını, kim olduğumuzu ve gücümüzü hatırlatıp gelecek günler için umut tazeleyen İstiklal Marşı'nın sözlerini yazan Mehmet Akif Ersoy, nasıl bir yaşam sürdü? Hangi badireleri atlattı? Türkiye'nin milli şairi olmasını sağlayan İstiklal Marşı'nın sözlerindeki duygulara hangi düşünce yapısıyla, hangi olaylar sonucunda sahip oldu? Hangi görevlerde bulundu? Başka hangi eserleri yazdı? Habertürk'ten Mehmet Çalışkan, 'Haftanın Portresi'nde derledi.

 • 'Maalesef olumlu cevap veremedik'

  Televizyon, 30 Aralık 2019

  'Maalesef olumlu cevap veremedik'

  Kıvanç Tatlıtuğ'un, TRT'de ekrana gelecek olan 8 bölümlük 'Ya İstiklal Ya Ölüm' dizisinde Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıracağı iddia edilmişti. Ünlü oyuncu konuyla ilgili açıklama yaptı

 • "Atatürk'ü özlem ve minnetle anıyorum"

  Fiskos, 12 Kasım 2019

  "Atatürk'ü özlem ve minnetle anıyorum"

  Ünlü şarkıcı İzzet Yıldızhan, önceki akşam Ataköy'deki bir mekanda sahne aldı. Yıldızhan, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'nde Atatürk’e olan sevgisini dile getirdi

  Halk sofrası!

  Yaşam, 10 Kasım 2019

  Halk sofrası!

  Bugün 10 Kasım... Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yıl dönümü... Elbette Atatürk’ü hepimiz tanıyor ve biliyoruz. Fakat 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde onu bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak istiyoruz. En çok hangi yemekleri severdi? En çok hangi yemeği tatmak istemişti? İşte Atatürk'ün en sevdiği yemekler ve son dileği...

  "Gençliğimize sesleniyorum..."

  Gündem, 10 Kasım 2019

  "Gençliğimize sesleniyorum..."

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Atatürk'ü anma programında yaptığı konuşmada, "Ben gençliğimize sesleniyorum, siz gururlu bir gençlik olmalısınız. Sizin gururlanabileceğiniz bir ecdadınız var. Siz rastgele bir gençlik değilsiniz. Bizim kendileriyle iftihar edebileceğimiz bir ecdadımız var. Onlara ne derse desin biz kim olduğumuzu biliyoruz, kim olduğumuzu evlatlarımıza ve dünyaya anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

 • Ünlülerden 10 Kasım paylaşımları

  Magazin, 10 Kasım 2019

  Ünlülerden 10 Kasım paylaşımları

  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 81 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu. Ünlü isimler, ulu önder Atatürk için sosyal medya hesaplarında mesajlar yayınladı. İşte ünlü isimlerin 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü paylaşımları...

 • Kartal, Ata'yı andı!

  Futbol, 10 Kasım 2019

  Kartal, Ata'yı andı!

  Süper Lig'in 11. haftasında Denizlispor'u ağırlayan Beşiktaş, 10 Kasım vesilesiyle Mustafa Kemal Atatürk'ü andı

 • Fenerbahçe, Atatürk'ü andı

  Futbol, 10 Kasım 2019

  Fenerbahçe, Atatürk'ü andı

  Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 81. yıl dönümü dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nın açıklarında gerçekleştirdiği törenle andı. Başkan Ali Koç yaptığı açıklamada "Atamızın hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın Atatürk'ün yolundan yürüdüğü önemlidir. Fenerbahçe her gün Atasını yaşar, her gün Atasının ilkelerine ve değerlerine sahip çıkar" ifadelerini kullandı

  Dolmabahçe'ye ziyaretçi seli

  Gündem, 10 Kasım 2019

  Dolmabahçe'ye ziyaretçi seli

  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 81'inci yıldönümünde İstanbul'da törenlerle anıldı. Her yaştan binlerce kişi Ata'nın son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı'na akın etti. Atatürk'ün hayatını kaybettiği oda, törenin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı.

  Bugün 10 Kasım! Türkiye'de hayat durdu!

  Gündem, 10 Kasım 2019

  Bugün 10 Kasım! Türkiye'de hayat durdu!

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümü dolayısıyla Kırıkkale'de düzenlenen anma töreninde vatandaşlar, saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulundu.

 • 09.05'e 24 saat kala!

  Gündem, 10 Kasım 2019

  09.05'e 24 saat kala!

  Milli Savunma Bakanlığı, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 81'inci yıldönümünde Anıtkabir'deki hazırlıkların videosunu paylaştı

 • O'nu anlamak için okunması gereken kitaplar

  Kültür-Sanat, 10 Kasım 2019

  O'nu anlamak için okunması gereken kitaplar

  Ölümünün 81. yılında devrimleri ve fikirleri hala ilk gün ki gibi taze olan Ulu Önder Atatürk'ü anlatan yüzlerce kitap yazıldı. Atatürk'ü daha iyi anlamak için okuması gereken kitapları sizler için derledik.

 • En sevdiği şarkılar

  Kültür-Sanat, 10 Kasım 2019

  En sevdiği şarkılar

  Bugün günlerden 10 Kasım… Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81’inci yıldönümü. Vefatının üzerinden 81 yıl geçen Ulu Önder, sanatın her türküsüne ilgi gösterirdi... Özellikle de güzel bestelenip okunan musikiye hayrandı. Türk müziğinin gelişmesi için pek çok yenilik yapmıştı. Müzik ile ilgili yaptığı yeniliklerin yanında elbette iyi bir dinleyiciydi de… Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılarla onu saygı ve minnetle anıyoruz...

  En özel forma!

  Futbol, 09 Kasım 2019

  En özel forma!

  Süper Lig'in 11. haftasında Kayserispor'la karşılaşacak olan Gençlerbirliği, Mustafa Kemal Atatürk'ü andı! Kırmızı-siyahlılar, sahaya formasında Atatürk'ün imzasının bulunduğu formayla çıktı