Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Mehmet Ayan "Oğlum Riva'yı kendine alsana"

    Galatasaray Spor Kulübü’nün efsane başkanlarından Selahattin Beyazıt, Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda anıldı. İş dünyasından akademisyenlere, hukukçulara geniş bir kalabalığı bir araya getiren sempozyumun açılış konuşmasını G.Saray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek yaptı.

    Özbek konuşmasında kendisinin G.Saray Lisesi’nden ağabeyi olan Selahattin Beyazıt’ın birçok alanda öncü ve örnek alınması gereken bir kişilik olduğunun altını çizdi.

    İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Kemal Can ve Ciner Medya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ın konuşmalarının ardından başlayan sempozyumda Beyazıt’ın hayatı ve iş dünyasındaki başarılar konu edildi.

    Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Asaf Savaş Akat, Bilgi Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr. Remzi Sanver, Tarihçi-Yazar İzzettin Çalışlar ve Avukat Ural Aküzüm’ün iştirak ettiği sempozyuma Beyazıt ailesi de katıldı.

    1931 yılında dünyaya gelen Selahattin Beyazıt, iki dönem G.Saray Spor Kulübü başkanlığı yapmıştı. 21 Ocak 2022’de hayatını kaybeden Beyazıt sarı-kırmızılı camiaya Riva arazisini kazandıran başkandı.

    Bugün gerçekleştirilen sempozyumda çok ilginç bir anekdoda şahit oldum. Selahattin Beyazıt’ın oğlu Murat Beyazıt yaptığı kısa değerlendirmede babasının ne denli önemli bir Galatasaraylı olduğunu bir yaşanmışlık ile anlattı.

    Yıl 1972… Yönetim Kurulu’ndaki muhalefete rağmen Selahattin Beyazıt, Riva’daki 1 milyon metrekareyi bulan araziyi G.Saray’a kazandırmak istiyor. Arazi için ağırlıklı muhalefet özetle “dağ başındaki o toprağa o kadar para verilir mi? Bütçemiz zaten kısıtlı!” şeklinde. Selahattin Beyazıt vizyonerliği ile bu arazinin G.Saray’ın geleceği olduğu yönünde arkadaşlarını ikna ediyor ve satın alıyor.

    Bir diğer sürpriz muhalefet ise beklenmedik yerden; BABADAN geliyor. Döneminin önemli iş insanlarından baba MEHMET BEYAZIT, oğlu SELAHATTİN’e telefon ediyor. “Oğlum… Sen bu araziyi madem bu kadar satın alınabilir buluyorsun. Kendine alsana. Günü gelince de G.Saray’a ister sat, ister kirala; istersen de bağışla. Neden illa kulübe alıyorsun?”

    Selahattin bey babasının her zaman saygı duyduğu ticari zekasına incitmeyici bir yanıt vererek araziyi G.Saray’a kazandırmasının önemini vurguluyor. Çifte muhalefete rağmen o araziyi G.Saray’a kazandırıyor.

    Murat beyin verdiği bu bilginin sonrasında olayla ilgili yaptığım bir iki görüşmede şu bilgi de ortaya çıktı ki Selahattin Beyazıt kendisine eleştiri getiren Galatasaraylılara “Eğer bu arazi pahalı diyorsanız o parayı kulübe vereyim ben kendi üstüme geçireyim!” teklifinde de bulunuyor.

    Sonuçta bugün Selahattin Beyazıt vizyonu sayesinde Dursun Özbek’in sempozyumda verdiği bilgiye göre G.Saray kasasına giren 170 milyon dolar, girmesi muhtemel de 100 milyon dolar var.

    Yattığı yer nur olsun bu tip geleceği görebilen insanların.