KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

PKK

Şeyh Said İsyanı sonrası çıkarılan Şark Islahat Planı çerçevesinde Kürt illerinde olağanüstü hal ilan edilmiş, halka açık yerlerde Türkçe harici bir dil konuşulması yasaklanmıştı.

1974 yılından itibaren Apocular Dönemi başlamış ve 4 yıllık süreçte Ankara'da kurulan organizasyon kısa süre içinde Güneydoğu Anadolu'ya taşınarak genç Kürtler arasında propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur.

Apocuların çekirdek grubunda 16 kişi bulunmaktadır fakat yıllar içinde 16 kişiden sadece Abdullah Öcalan bu grup içerisinde kalmıştır.

1980 darbesinin ardından birçok siyasi grupla beraber Kürt solu da zarar görmüş ve Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkence ve kötü muameleye tabii tutulan tutukluların bir çoğu PKK'ya katılmış ve PKK'nın temelini oluşturmuştur.

1984 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde tahliyelerin başlamasıyla beraber PKK hızla güç kazanmıştır.

PKK'nın hızlı yayılışını fark eden devlet, Özel Harp Dairesi kontrolünde gizli bir yapılanma oluşturmuş ve yapılanmaya JİTEM adını vermiştir. Jitem'in ana amacı PKK'yı ve PKK'ya giden destekleri ortadan kaldırmaktı.

1984 yılı itibariyle PKK farklı bir yapıya bürünerek Suriye'nin desteğiyle Güneydoğu Anadolu'da gerilla savaşı yöntemlerini uygulamaya koymuştur.

1993-1998 dönemi arasında örgüt, hayatta kalabilmek ve ülkeler arası yapılarda barınabilmesi için ideolijisini büyük oranda değiştirmiştir.

PKK'nın kurulduğu günden bu yana kadar Suriye, Irak ve Türkiye'nin güney ve doğu bölgelerinde yapılanarak çeşitli intihar saldırıları ve katliamlarla ismi anılmıştır.

Örgütün ele başı Abdullah Öcalan, Türkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye, Abdullah Öcalan'ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye'den Rusya'ya, daha sonrasında İtalya'ya geçen Abdullah Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da sınır dışı edilince, Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklandı.

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik güçleri tarafından Türkiye'ye teslim edildi.

Abdullah Öcalan, 31 Mayıs 1999 tarihinde hapis edildiği İmralı adasında yargılanmaya başladı ve suçluluk savunması yaparak PKK'yı kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün liderliğini sürdürdüğünü itiraf etti.

29 Haziran 1999'da yapılan son duruşmada Abdullah Öcalan'ın idam edilmesine oy birliği ile karar verlidi. Mahkemenin verdiği idam kararı Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı fakat idam cezası uygulanamadı. Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle idam cezası kaldırıldığı için Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi'nde hapis yatmaktadır.

Pkk Haberleri

 • Bedirhan bebeği şehit eden terörist öldürüldü!

  Gündem, 30 Haziran 2020

  Bedirhan bebeği şehit eden terörist öldürüldü!

  Hakkari Yüksekova’daki saldırıda Bedirhan bebek ve annesinin şehit düştüğü saldırının faillerinden biri olan gri listedeki terörist öldürüldü

 • Nöbet değişimine giden araca hain saldırı

  Gündem, 29 Haziran 2020

  Nöbet değişimine giden araca hain saldırı

  Van'ın Çaldıran ilçesinde nöbet değişimine giden araca PKK'lı teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda bir güvenlik korucusu yaralandı.

 • Dışişleri'nden Avusturya'ya PKK tepkisi!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Avusturya'ya PKK tepkisi!

  Dışişleri Bakanlığından, Avusturya'da PKK yanlılarınca gösteriler düzenlenmesine tepki gösterilerek bu gösterilere izin verilmesini, "Söz konusu gösteriler aracılığıyla terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesi, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulması ve ülkemizin hedef alınması asla kabul edilemez." açıklamasında bulunuldu.

  2 işçinin şehit olduğu saldırının failleri öldürüldü!

  Gündem, 28 Haziran 2020

  2 işçinin şehit olduğu saldırının failleri öldürüldü!

  Van'ın Çatak ilçesi kırsalında 3 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi. Teröristlerin, 8 Haziran'da 2 işçinin şehit olduğu servis aracına saldırının faili olduğu belirlendi.

  "Irak'tan PKK ile mücadelede iş birliği bekliyoruz"

  Dünya, 26 Haziran 2020

  "Irak'tan PKK ile mücadelede iş birliği bekliyoruz"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Irak’ın da istikrarını, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK terör örgütüyle mücadelemizde ülkemizle iş birliği ve uyum içerisinde hareket etmesini beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.

 • 717 aranan PKK'lı terörist

  Gündem, 26 Haziran 2020

  717 aranan PKK'lı terörist

  Terörle mücadele hem yurtiçinde hem yurtdışında aralıksız devam ediyor. Düzenlenen operasyonlarla terör örgütü üyeleri etkisiz hale getiriliyor. Terörden Arananlar Listesi'nde ise 717 PKK'lı terörist bulunuyor. Bunların 139'u Kırmızı Liste'de, 36'sı Mavi Liste'de, 42'si Yeşil Liste'de, 113'ü Turuncu Liste'de ve 387'si Gri Liste'de yer alıyor

 • İşçilere saldıran 3 terörist öldürüldü

  Gündem, 26 Haziran 2020

  İşçilere saldıran 3 terörist öldürüldü

  Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dün içme suyu çalışması yapan işçilere saldıran 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Yaralanan işçiyi tedavi gördüğü hastanede ziyaret eden Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, terör saldırısında yaralanan 2 işçiden birinin taburcu edildiğini, diğerinin durumunun iyi olduğunu söyledi. Akbıyık, 'Dün akşam da saldırıyı yapan 3 teröristi, 2. Hudut Tugayımız ve İl Jandarma Komutanlığımızın iş birliği ve hava desteğiyle etkisiz hale getirdik. Yaralılarımızın, şehitlerimizin kanı yerde kalmadı" dedi

 • Kerkük'teki Araplar, kentte sözde bayraklarını asan PKK'ya tepki gösterdi

  Dünya, 22 Haziran 2020

  Kerkük'teki Araplar, kentte sözde bayraklarını asan PKK'ya tepki gösterdi

  Irak'ın Kerkük kentindeki Arap Meclisi, terör örgütü PKK’nın bazı semt ve köprülerde sözde bayrağını asması ve Türkmen mezarlığına saldırmasına tepki gösterdi.

  BM'den YPG/PKK işgalindeki kamp için "endişeli" açıklama!

  Dünya, 22 Haziran 2020

  BM'den YPG/PKK işgalindeki kamp için "endişeli" açıklama!

  BM, tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusundaki aşırı kalabalık kamplarda 60'tan fazla ülkeden yaklaşık 58 bin çocuğun tutulduğunu, "üçüncü ülke vatandaşlarının" durumlarından derin endişe duyduklarını belirtti

  Bakan Karaismailoğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı telefonu

  Gündem, 19 Haziran 2020

  Bakan Karaismailoğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı telefonu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Şırnak'ın Silopi ilçesinde PKK'lı teröristlerin sivillere yönelik düzenlediği saldırıda şehit olan 4 işçinin ailesiyle telefonla görüşerek başsağlığı dileklerini iletti.

 • Kırmızı bültenle aranan terörist Şırnak'ta yakalandı

  Gündem, 19 Haziran 2020

  Kırmızı bültenle aranan terörist Şırnak'ta yakalandı

  Şanlıurfa'da öldürülen Suruç ilçesi eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'in faili ve birçok kanlı eylemin sorumlusu olarak İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist, Sabri Dal, Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a kaçmaya çalışırken, polis ve MİT operasyonuyla yakalandı.

 • Türkiye, PKK ile mücadelede Irak'tan iş birliği bekliyor

  Dünya, 18 Haziran 2020

  Türkiye, PKK ile mücadelede Irak'tan iş birliği bekliyor

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak Dışişleri Bakanlığının TSK operasyonlarını protestolarına ilişkin, "Komşumuz Irak'ın, PKK terörüyle mücadelemizde, ülkemizle iş birliği ve uyum içerisinde hareket etmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

 • Örgütün tepe kadrosu kıskaçta!

  Gündem, 18 Haziran 2020

  Örgütün tepe kadrosu kıskaçta!

  Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı, önce Pençe-Kartal Operasyonu ve ardından Pençe-Kaplan Operasyonu devam ediyor. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, TSK ve MİT'in koordinasyonuyla yürütülen operasyonlar ile Libya ile yapılan görüşmelerin ayrıntılarını kaleme aldı...

  Adana'da PKK operasyonunda 4 tutuklama

  Gündem, 17 Haziran 2020

  Adana'da PKK operasyonunda 4 tutuklama

  Adana'da, önceki yıllarda terör örgütü PKK lehine düzenledikleri sokak gösterilerinde polise el yapımı patlayıcı, molotof kokteyli ve havai fişek ile saldıran ve düzenlenen operasyonda yakalanan 7 şüpheliden 4'ü tutuklandı. Şüphelilerden 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 1 kişiye de ev hapsi cezası verildi

  11 bombalı eylem yapan 7 terörist Afrin'de yakalandı!

  Gündem, 16 Haziran 2020

  11 bombalı eylem yapan 7 terörist Afrin'de yakalandı!

  Hatay Valiliği'nden yapılan açıklama, "11 bombalı eylemi gerçekleştiren YPG/PKK terör örgütü mensubu 7 şahıs, Afrin'deki 2 hücre evine yapılan operasyonda yakalanmıştır" denildi.

 • Büyük iddia! BAE'den terör örgütüne para transferi!

  Dünya, 15 Haziran 2020

  Büyük iddia! BAE'den terör örgütüne para transferi!

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesindeki terör örgütü PKK'ya mali yardımda bulunduğu iddia edildi. IKBY'nin BAE'den bölgedeki döviz büroları ve banka hesaplarına gelen tüm para transferlerinin gerçekleştirilebilmesi için emniyetten "onay belgesi" alınması şartı getirildiği öğrenildi

 • Adana'da PKK'ya operasyon: 10 gözaltı kararı

  Gündem, 14 Haziran 2020

  Adana'da PKK'ya operasyon: 10 gözaltı kararı

  Adana'da terör örgütü PKK'ya yönelik şafak operasyonunda, geçmiş yıllardaki korsan gösterilerde polise el yapımı patlayıcı, havai fişek ve molotof kokteyli ile saldırdığı iddiasıyla 10 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü´ne götürüldü

 • Turuncu kategorideki terörist tutuklandı

  Gündem, 11 Haziran 2020

  Turuncu kategorideki terörist tutuklandı

  Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda yakalanan ve turuncu kategoride yer alan "Heba Rodi" kod adlı PKK'lı terörist Tarık Kar, tutuklandı

  Terör örgütü PKK'dan hain saldırı!

  Gündem, 08 Haziran 2020

  Terör örgütü PKK'dan hain saldırı!

  Son dakika... Van'ın Çatak ilçesinde PKK'lı teröristlerce yol çalışması yapan firmanın sivil servis aracına yönelik saldırısında 2 işçi şehit oldu, 8 işçi yaralandı