Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Mirasyedi kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    MİRASYEDİ TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Mirasyedi kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Mirasyedi nasıl yazılır? İşte, Mirasyedi kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    MİRASYEDİ NASIL YAZILIR?

    mirasyedi

    MİRASYEDİ KELİMESİNİN ANLAMI

    Kendisine önemli bir miras kalan, mirasa konan kimseler için mirasyedi kelimesi kullanılır. Mecazi anlamda kullanıldığında ise çok savurgan kimse anlamına gelir. Bu kelime genellikle miras yedi şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı mirasyedi şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    “Kiraladıkları otlakların sahibi yıllardır Manastır’a yerleşmiş bir mirasyediydi.” – Necati Cumalı

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • miras yedi