KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

PKK

Şeyh Said İsyanı sonrası çıkarılan Şark Islahat Planı çerçevesinde Kürt illerinde olağanüstü hal ilan edilmiş, halka açık yerlerde Türkçe harici bir dil konuşulması yasaklanmıştı.

1974 yılından itibaren Apocular Dönemi başlamış ve 4 yıllık süreçte Ankara'da kurulan organizasyon kısa süre içinde Güneydoğu Anadolu'ya taşınarak genç Kürtler arasında propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur.

Apocuların çekirdek grubunda 16 kişi bulunmaktadır fakat yıllar içinde 16 kişiden sadece Abdullah Öcalan bu grup içerisinde kalmıştır.

1980 darbesinin ardından birçok siyasi grupla beraber Kürt solu da zarar görmüş ve Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkence ve kötü muameleye tabii tutulan tutukluların bir çoğu PKK'ya katılmış ve PKK'nın temelini oluşturmuştur.

1984 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde tahliyelerin başlamasıyla beraber PKK hızla güç kazanmıştır.

PKK'nın hızlı yayılışını fark eden devlet, Özel Harp Dairesi kontrolünde gizli bir yapılanma oluşturmuş ve yapılanmaya JİTEM adını vermiştir. Jitem'in ana amacı PKK'yı ve PKK'ya giden destekleri ortadan kaldırmaktı.

1984 yılı itibariyle PKK farklı bir yapıya bürünerek Suriye'nin desteğiyle Güneydoğu Anadolu'da gerilla savaşı yöntemlerini uygulamaya koymuştur.

1993-1998 dönemi arasında örgüt, hayatta kalabilmek ve ülkeler arası yapılarda barınabilmesi için ideolijisini büyük oranda değiştirmiştir.

PKK'nın kurulduğu günden bu yana kadar Suriye, Irak ve Türkiye'nin güney ve doğu bölgelerinde yapılanarak çeşitli intihar saldırıları ve katliamlarla ismi anılmıştır.

Örgütün ele başı Abdullah Öcalan, Türkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye, Abdullah Öcalan'ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye'den Rusya'ya, daha sonrasında İtalya'ya geçen Abdullah Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da sınır dışı edilince, Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklandı.

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik güçleri tarafından Türkiye'ye teslim edildi.

Abdullah Öcalan, 31 Mayıs 1999 tarihinde hapis edildiği İmralı adasında yargılanmaya başladı ve suçluluk savunması yaparak PKK'yı kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün liderliğini sürdürdüğünü itiraf etti.

29 Haziran 1999'da yapılan son duruşmada Abdullah Öcalan'ın idam edilmesine oy birliği ile karar verlidi. Mahkemenin verdiği idam kararı Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı fakat idam cezası uygulanamadı. Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle idam cezası kaldırıldığı için Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi'nde hapis yatmaktadır.

Pkk Haberleri

 • AB Türkiye Delegasyonu'ndan PKK açıklaması

  Dünya, 15 Kasım 2018

  AB Türkiye Delegasyonu'ndan PKK açıklaması

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu, Avrupa Adalet Divanının, PKK'nın AB'nin terör örgütü listesinde kalması kararına ilişkin, "AB Genel Mahkemesinin PKK'nın listelenmesine ilişkin kararı hiçbir şeyi değiştirmemektedir. PKK hala AB'nin terör örgütleri listesinde kalmaktadır." açıklamasında bulundu.

 • Türkiye'den Avrupa Adalet Divanı'nın PKK kararına açıklama

  Dünya, 15 Kasım 2018

  Türkiye'den Avrupa Adalet Divanı'nın PKK kararına açıklama

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Adalet Divanının PKK'nın Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütü listesinde kalması yönündeki kararına ilişkin, "PKK, bölücü bir terör örgütüdür ve uluslararası toplum tarafından bir terör örgütünün hak ettiği biçimde muamele görmeyi sürdürecektir." dedi.

 • ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden PKK itirafı

  Dünya, 15 Kasım 2018

  ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden PKK itirafı

  Son dakika... ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, ABD'nin Suriye'de iş birliği yaptığı PYD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olduğunu ancak ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak tanımadığını söyledi. James Jeffrey, "Türkiye'nin aktif katılımı, iş birliği ve koordinasyonu olmasaydı Suriye'de bugün yaptıklarımızın hiçbirini yapamazdık. Yerel bir ortak olmadan da ülkenin kuzeydoğusunda varlığımızı sürdüremezdik ve daha bitmemiş olan DEAŞ ile mücadeleyi devam ettiremezdik. Bu yerel ortak, 2014'ten bu yana PKK'nın Suriye uzantısı olan ancak PKK gibi terör örgütü olarak tanımadığımız PYD'dir. (YPG/PKK ile iş birliği) Bunun geçici bir alışveriş olduğunu söylemiştik. Hala öyle ama buna bazı koşullar ekledik. Bunu onlara (Türklere) anlatmak konusunda başarılı olamadık" dedi.

  Soylu dev rakamı açıkladı! Tam yüzde 173 arttı

  Gündem, 15 Kasım 2018

  Soylu dev rakamı açıkladı! Tam yüzde 173 arttı

  Son dakika... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Başkanlığı'nın 2019 yılı sunumunu gerçekleştirdi. Soylu, "PKK’ya yönelik olarak bu yıl toplam 87 bin 838 operasyon yaptık. Bu operasyonlarda toplam bin 289 teröristi etkisiz hale getirdik. Son 2 yılda kırsalda yapılan operasyonlarımızı yüzde 173 oranında arttırdık" ifadelerini kullandı. Soylu ayrıca, bu yıl, sözde "üst düzey" 100 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

  ABD'den kritik YPG açıklaması!

  Dünya, 14 Kasım 2018

  ABD'den kritik YPG açıklaması!

  Son dakika... ABD'li yetkili, ABD'nin üç terörist başına ödül koyulmasıyla ilgili, "Türkiye'nin endişesine karşılık yaptık" açıklamasında bulundu

 • PKK'lı teröristler, yol yapan işçilere saldırdı

  Gündem, 13 Kasım 2018

  PKK'lı teröristler, yol yapan işçilere saldırdı

  Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristlerin yol çalışması yapan işçilere saldırması sonucu 3 işçi yaralandı.

 • MSB duyurdu: 19 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 13 Kasım 2018

  MSB duyurdu: 19 terörist etkisiz hale getirildi

  Son dakika... Milli Savunma Bakanlığı, "Irak'ın kuzeyi Zap, Hakurk, Kandil, Avaşin-Basyan ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekatları neticesinde silahlı 19 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiş; böylece son dört günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 57 olmuştur." ifadesini kullandı

 • Yurdu kana bulayacaktı! Önce gömdü, sonra koordinatları PKK'ya gönderdi

  Gündem, 13 Kasım 2018

  Yurdu kana bulayacaktı! Önce gömdü, sonra koordinatları PKK'ya gönderdi

  Malatya İstihbarat ve TEM Şube Müdürlüğü ekipleri iki hafta önce düzenlediği operasyonu sonucu Suriye'den PYD/YPG tarafından gönderilen 28 kilogram PETN cinsi patlayıcı madde ile yakalanan A.R.Ü. tutuklandı. Şüphelinin, Suriye'de kendisine gönderilen 42 kilogram patlayıcıyı Çankırı'da, 24 kilogram patlayıcıyı ise Antalya'da gömdüğünü tespit etti. İfadesinde Malatya'da polis tarafından yakalanan 28 kilogram patlayıcı maddeyi İstanbul'a götürmek istediğini belirten A.R.Ü.'nün, gömdüğü patlayıcı maddelerin, gömüldüğü yerin krokilerini, koordinatlarını ve fotoğraflarını PKK'ya gönderdiği belirtildi.

  Bakanlık duyurdu: 3 günde 38 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Bakanlık duyurdu: 3 günde 38 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, son 3 günde 38 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı

  Lazkiye'den Muğla'ya gelen teröristlerin tahliye talebine ret

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Lazkiye'den Muğla'ya gelen teröristlerin tahliye talebine ret

  Suriye'nin Lazkiye şehrinden Muğla'nın Seydikemer ile Köyceğiz ilçelerine gelen ve eylem hazırlığındayken yakalanan, 11'i tutuklu 15 PKK'lı teröristin yargılanmasına devam edildi. Duruşmada söz verilen PKK'lılar, 1 yılı aşkın süredir cezaevinde kaldıklarını belirterek, tahliyelerini talep etti. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi

 • 3 günde 38 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 12 Kasım 2018

  3 günde 38 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK'ya yönelik son 3 günde devam eden operasyonların bilançosunu açıkladı. Açıklamada, "Toplam 38 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir" denildi

 • Terör örgütüne dev darbe! Tam 2 bin 388...

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Terör örgütüne dev darbe! Tam 2 bin 388...

  İçişleri Bakanlığı, haftalık iç güvenlik operasyonları faaliyetlerinin detaylarını açıkladı. Yapılan açıklamada, 14 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir haftada 2 bin 388 operasyon düzenlendiği duyuruldu. Ayrıca 747 terör şüphelisi de gözaltına alındı

 • Zap vuruldu! 5 terörist öldürüldü

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Zap vuruldu! 5 terörist öldürüldü

  Son dakika... Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Haftanin bölgesine yönelik hava harekatında, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirildi

  Şanlıurfa'da bir terörist yakalandı

  Gündem, 11 Kasım 2018

  Şanlıurfa'da bir terörist yakalandı

  Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde terör örgütü PKK/PYD mensubu terörist yakalandı

  Kuzey Irak'ta 18 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 11 Kasım 2018

  Kuzey Irak'ta 18 terörist etkisiz hale getirildi

  Irak'ın kuzeyindeki Avaşin bölgesine yönelik hava harekatında 14 terörist etkisiz hale getirildi. Hakurk bölgesine yönelik operasyonda da saldırı hazırlığındaki 4 terörist etkisiz hale getirildi

 • Kandil'de kelle avı

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Kandil'de kelle avı

  "Bana göre ABD, PKK yöneticileri ile ilgili aldığı kararlarla gelecekte atacağı adımlardaki tepkileri görmek adına Ankara'yı test ediyor ve PKK liderlerinin başına ödül konması dışında muhtemelen somut bir adım atılmayacak. Hatta Kandil'in 37 km batısında yani burnunun ucundaki askeri üslerine rağmen ABD sesiz kalacaktır" Habertürk Yazarı Çetiner Çetin yazdı...

 • Sosyal medyada PKK propagandası yapanlara operasyon

  Gündem, 09 Kasım 2018

  Sosyal medyada PKK propagandası yapanlara operasyon

  İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada terör örgütü PKK’nın propagandası yaptığı belirlenen 9 kişiyi gözaltına aldı.

 • PKK şüphelileri, Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Gündem, 08 Kasım 2018

  PKK şüphelileri, Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Gemici köyünde, yasa dışı yollardan Yunanistan'a kaçmak isteyen 4 PKK şüphelisi, jandarma ekiplerince yakalanarak, gözaltına alındı

  ABD'nin kararına ve Türkçe ezan tartışmasına tepki

  Gündem, 08 Kasım 2018

  ABD'nin kararına ve Türkçe ezan tartışmasına tepki

  Son dakika: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "PKK'yı terör örgütü olarak kabul edip PYD'yi meşru örgüt olarak tanımaya doğru adım atmak her şeyden evvel ikiyüzlülüktür, anlaşılır bir şey değildir" dedi