KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

PKK

Şeyh Said İsyanı sonrası çıkarılan Şark Islahat Planı çerçevesinde Kürt illerinde olağanüstü hal ilan edilmiş, halka açık yerlerde Türkçe harici bir dil konuşulması yasaklanmıştı.

1974 yılından itibaren Apocular Dönemi başlamış ve 4 yıllık süreçte Ankara'da kurulan organizasyon kısa süre içinde Güneydoğu Anadolu'ya taşınarak genç Kürtler arasında propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur.

Apocuların çekirdek grubunda 16 kişi bulunmaktadır fakat yıllar içinde 16 kişiden sadece Abdullah Öcalan bu grup içerisinde kalmıştır.

1980 darbesinin ardından birçok siyasi grupla beraber Kürt solu da zarar görmüş ve Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkence ve kötü muameleye tabii tutulan tutukluların bir çoğu PKK'ya katılmış ve PKK'nın temelini oluşturmuştur.

1984 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde tahliyelerin başlamasıyla beraber PKK hızla güç kazanmıştır.

PKK'nın hızlı yayılışını fark eden devlet, Özel Harp Dairesi kontrolünde gizli bir yapılanma oluşturmuş ve yapılanmaya JİTEM adını vermiştir. Jitem'in ana amacı PKK'yı ve PKK'ya giden destekleri ortadan kaldırmaktı.

1984 yılı itibariyle PKK farklı bir yapıya bürünerek Suriye'nin desteğiyle Güneydoğu Anadolu'da gerilla savaşı yöntemlerini uygulamaya koymuştur.

1993-1998 dönemi arasında örgüt, hayatta kalabilmek ve ülkeler arası yapılarda barınabilmesi için ideolijisini büyük oranda değiştirmiştir.

PKK'nın kurulduğu günden bu yana kadar Suriye, Irak ve Türkiye'nin güney ve doğu bölgelerinde yapılanarak çeşitli intihar saldırıları ve katliamlarla ismi anılmıştır.

Örgütün ele başı Abdullah Öcalan, Türkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye, Abdullah Öcalan'ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye'den Rusya'ya, daha sonrasında İtalya'ya geçen Abdullah Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da sınır dışı edilince, Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklandı.

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik güçleri tarafından Türkiye'ye teslim edildi.

Abdullah Öcalan, 31 Mayıs 1999 tarihinde hapis edildiği İmralı adasında yargılanmaya başladı ve suçluluk savunması yaparak PKK'yı kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün liderliğini sürdürdüğünü itiraf etti.

29 Haziran 1999'da yapılan son duruşmada Abdullah Öcalan'ın idam edilmesine oy birliği ile karar verlidi. Mahkemenin verdiği idam kararı Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı fakat idam cezası uygulanamadı. Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle idam cezası kaldırıldığı için Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi'nde hapis yatmaktadır.

Pkk Haberleri

 • Soylu: Listelerinin renkli olanlarını elimize aldık, teker teker üstlerini çiziyoruz

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Soylu: Listelerinin renkli olanlarını elimize aldık, teker teker üstlerini çiziyoruz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dün Tunceli'de Kutuderesi'nde 10 teröristi daha etkisiz hale getirdik. Bunların bütün kırıntılarını süpürüyoruz" dedi

 • Makyajlı peruklu saldırı uyarısı

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Makyajlı peruklu saldırı uyarısı

  Karadeniz Bölgesi'nde büyük darbe yiyen terör örgütü PKK'nın yeni eylem planları deşifre edildi. Teröristlerin makyajlı ve peruklu eylem yapmayı planladığını belirleyen istihbarat birimlerinin hazırladığı rapor İçişleri Bakanlığı'na ulaştı.

 • Kuzey Irak'ta 2 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 18 Eylül 2018

  Kuzey Irak'ta 2 terörist etkisiz hale getirildi

  Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava destekli operasyonda iki terörist etkisiz hale getirildi

  Pülümür'de 4 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 17 Eylül 2018

  Pülümür'de 4 terörist etkisiz hale getirildi

  Tunceli Pülümür karayolunda saldırı hazırlığında olan 4 PKK' lı terörist hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi

  Art arda açıklama geldi! Önce bakanlık ardından TSK

  Gündem, 16 Eylül 2018

  Art arda açıklama geldi! Önce bakanlık ardından TSK

  Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan, Bitlis'te sürdürülen hava destekli operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. 13 Eylül 2018 tarihinde Bingöl'de SİHA ile etkisiz hale getirilen 4 teröristten birinin ise gri listede yer aldığı kaydedildi. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekatında, silahlı 2 terörist etkisiz hale getirildi

 • Hakkari'de 1'i kadın 2 PKK'lı öldürüldü

  Gündem, 16 Eylül 2018

  Hakkari'de 1'i kadın 2 PKK'lı öldürüldü

  Hakkari merkez kırsalında jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda teslim ol çağrısına ateşle karşılık veren 1'i kadın 2 terörist öldürüldü.

 • O teröristin kimliği ortaya çıktı! Turuncu listede...

  Gündem, 16 Eylül 2018

  O teröristin kimliği ortaya çıktı! Turuncu listede...

  Irak'ın kuzeyinde önceki gün etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, turuncu listede aranan Ali Gever kod adlı Murat Akdoğan olduğu belirlendi.

 • Bir terörist sağ yakalandı

  Gündem, 16 Eylül 2018

  Bir terörist sağ yakalandı

  Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, "15 Eylül 2018 günü İl Jandarma Komutanlığımız ekiplerince bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Yıldız Operasyonu icra edilmiş ve 1 terörist sağ olarak yakalanmıştır" denildi

  ABD'de terör destekçilerine karşı çıkınca tutuklanmıştı!

  Dünya, 15 Eylül 2018

  ABD'de terör destekçilerine karşı çıkınca tutuklanmıştı!

  Geçen yıl mayıs ayında Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği rezidansı önünde terör örgütü PYD/PKK yandaşlarıyla yaşanan olayların ardından tutuklanan Sinan Narin, Türkiye'ye geldi. Narin, "Cumhurbaşkanımız olmasaydı, burada olmayı gerçekten hayal bile edemezdim" dedi

  Ayakkabılarını bile giyemeden kaçtılar!

  Gündem, 15 Eylül 2018

  Ayakkabılarını bile giyemeden kaçtılar!

  Giresun kırsalında terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sürüyor. Son olarak Giresun'un Yağlıdere ilçesinde bölgeye yeni giren terörist grubun sorumlusunun öldürülmesinin ardından operasyonlar Giresun’un Yağlıdere ilçesi kırsalında takviye birliklerinde katılmasıyla devam ediyor.

 • Etlerle birlikte küflü ekmeği bile almışlar

  Gündem, 15 Eylül 2018

  Etlerle birlikte küflü ekmeği bile almışlar

  Terör örgütü PKK’lı 3 terörist aç kalınca Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Güllüce köyünde bulunan kasap dükkanından geçtiğimiz 11 Eylül günü gece yarısı et çalmış ve yapılan ihbarı üzerine başlatılan operasyonda bölgeye yeni giren terörist grubun sorumlusu ‘Çiyager’ kod adlı Serdar Bekmez isimli terörist ölü ele geçirilmişti. Bölgede operasyonlar sürerken kasap çalışanı Murat Çınar yaşadıkları olayı İHA’ya anlattı.

 • Hakkari'de 3 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 14 Eylül 2018

  Hakkari'de 3 terörist etkisiz hale getirildi

  İçişleri Bakanlığınca, Hakkari'nin Kavaklı köyü kırsalında tespit edilen 3 teröristin hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildiği bildirildi.

 • Amasya'da tarım işçiliği yapan YPG şüphelileri yakalandı

  Gündem, 14 Eylül 2018

  Amasya'da tarım işçiliği yapan YPG şüphelileri yakalandı

  Adana'nın Ceyhan ilçesinde yürütülen terör soruşturması kapsamında, terör örgütü YPG/PKK üyesi olduğu iddiasıyla aranan şüpheliler Amasya'da tarım işçiliği yaparken polis operasyonu ile yakalandı. İki kardeşten biri adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

  TSK'dan Irak'ın kuzeyine harekat!

  Gündem, 13 Eylül 2018

  TSK'dan Irak'ın kuzeyine harekat!

  Son dakika... Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine yönelik hava harekatında, tespit edilen silahlı en az dört terörist etkisiz hale getirildi

  Kandil yerle bir!

  Gündem, 13 Eylül 2018

  Kandil yerle bir!

  TSK, terör örgütünün sınır ötesinde yıllardır barındığı yerleri tek tek imha ediyor. İstihbarat destekli hava ve kara operasyonları süratle sürüyor. TSK'dan bir açıklama da bugün geldi. TSK, teröristlerin sözde karargahı olan Kandil'e hava harekatı düzenledi. Harekatta teröristlerin sığındıkları mağaralar, barınaklar ve mühimmatlar tam isabetle vuruldu. Operasyonun önemi ise sonradan anlaşıldı. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, vurulan noktanın teröristlerin en büyük ikmal noktalarından olduğunu duyurdu. Ağar, 20 teröristin orada yaşadığına dikkat çekerek, "O patlamadan canlı çıkma şansları yok" dedi

 • PKK'lı teröristlere kuzu çevirirken baskın!

  Gündem, 13 Eylül 2018

  PKK'lı teröristlere kuzu çevirirken baskın!

  Son dakika haberi... Giresun'un Yağlıdere ilçesi kırsalında PKK'lı 1 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı. Jandarma Özel Operasyon (JÖPER) timlerinin, arazide ateş yakıp bir işletmeden çaldıkları kuzuyu çevirirken fark ettiği 3 teröristten birinin etkisiz hale getirildiği, diğer ikisinin de kaçtığı belirtildi. Diğer teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgede geniş çaplı operasyonların sürdüğü bildirildi

 • Kuzey Irak'ta terör hedefleri yerle bir edildi

  Gündem, 13 Eylül 2018

  Kuzey Irak'ta terör hedefleri yerle bir edildi

  Irak'ın kuzeyindeki Kandil Bölgesi'nde düzenlenen hava harekatında teröristlerin kullandığı barınak, mühimmat ve akaryakıt depoları imha edildi.

 • Soylu: PKK'nın o bölgedeki yapılanmasını çökerttik

  Gündem, 13 Eylül 2018

  Soylu: PKK'nın o bölgedeki yapılanmasını çökerttik

  Son dakika! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK'nın Karadeniz'deki yapılanması hakkında, "Jandarmamız ve polisimizle bu yapılanmayı çok şükür henüz başlamadan çökerttik" dedi

  PKK'lı 4 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 13 Eylül 2018

  PKK'lı 4 terörist etkisiz hale getirildi

  Bingöl'de terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonda 2'si kadın 4 terörist etkisiz hale getirildi