KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mitsubishi

1870 yılında kurulan Mitsubishi, 1914 yılında üç elmas logosunu tescilledi. Mitsubishi’nin ilk otomobili Model A 1917 yılında üretildi. 1937 yılında ise ilk 4x4 otomobil prototipi PX33 askeri kullanım için hazırlandı. 1951 yılında Henry J otomobilinin üretimine ve satışına başlandı. 1960 yılında ise ilk 4x4 kompakt otomobili Mitsubishi 500’ü üretti. 1962’de Colt 600, 1963’de Colt 1000, 1965’de ise Colt 1500 lanse edildi. 1973 yılında da Mitsubishi Lancer piyasaya sunuldu.

1974 yılında Londra Motor Show’da sergilediği Lancer ile Avrupa faaliyetlerine başlayan Mitsubishi Motors, 6 Mart 2014 tarihinde kapılarını açan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda 40. yılını dünyanın ilk 4x4 plug-in hibrit aracı Outlander PHEV lansmanı ile kutladı.
Mitsubishi Uluslararası oluyor

1956 yılında İspanya ve 1963 yılında Yunanistan’da Mitsubishi araçlarının satışına başlanmasıyla Avrupa’da bu araçlar görülmeye başlandı. 1970 yılının Şubat ayında Chrysler Corporation ile Mitsubishi Heavy Industries bir araya gelerek yaptığı anlaşma neticesinde Mitsubishi Motors Corporation kuruldu. 1971 Mayıs ayında yapılan anlaşma ile Mitsubishi araçlarının Chrysler bayi ağı üzerinden dağıtımına karar verildi. Aynı yılın Eylül ayında Mitsubishi Motors Corporation %85’i Mitsubishi Heavy Industries’e %15’i Chrysler Corporation’a ait bağımsız bir firma oldu.

Avrupa faaliyetlerine başladığından bugüne Mitsubishi Motors, Avrupa’da her yıl büyüme kaydetti. 1975 yılında Avrupa’da sadece 4 ülkede satılan Mitsubishi araçları bugün 34 Avrupa ülkesinde sürücülerin beğenisine sunuluyor.

1989 yılında Almanya’da Ar-Ge Merkezi’nin kurulması ve 1993 yılında Avrupa Satış&Pazarlama ofisinin Amsterdam’da açılmasıyla Mitsubishi Motors’un Avrupa faaliyetleri hız kazandı. 1995 yılında ilk Avrupa spesifikasyonlu otomobili Carisma’nın lansmanı ile Mitsubishi Motors ciddi bir büyüme kaydetti. Daha sonraki yıllarda da ürettiği üstün teknolojili otomobiller ile Mitsubishi Motors Avrupa’da her zaman farklı olmayı başardı. Özellikle pick-up, SUV ve crossover segmentinde ürettiği üstün araçları ile sağlam, dayanıklı ve güvenilir bir marka olduğunu kanıtladı.

2013 mali yılında 34 Avrupa ülkesinde 100.000 adetten fazla satış gerçekleştiren Mitsubishi Motors geleceğe yönelik ürettiği otomobiller (%100 elektrikli i-MiEV ve dünyanın ilk plug-in hibrit 4x4 otomobili Outlander PHEV) ile de rakiplerinden ayrılarak bir adım öne çıkıyor.

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric firması ilk olarak 1870' de Yataro Iwasaki tarafından bir deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulmuştur. Yataro Iwasaki Tosa klanının yurdu olan Shikoku adasının Kochi şehrinde doğmuştur. 1870 de Tsukumo Shokai ismi ile kendi deniz taşımacılığı şirketini kurmuştur. Firma ismi 1872' de Mitsukawa Shokai, 1874'de ise Mitsubishi Shokai olarak değiştirilmiştir. Yataro firma amblemi olarak Tosa tacının 3 meşe yaprağını ve kendi aile tacının elmas şeklini birleştirmiştir. Böylece firma amblemi firmanın ismi olan ve 3 elmas anlamına gelen Mitsubishi Electric isminin temelini oluşturmuştur.

Kısa sürede büyüyen firma üretim ve ticaret alanlarında faaliyete başlamıştır. II.Dünya savaşı sonrasında müttefik güçler Japonya'nın büyük endüstriyel gruplarının dağılmaları için baskı yapmış ve bunun sonucunda Mitsubishi Grubu 1946 yılında kendi içinde daha küçük firmalara ayrılmıştır.Ticaret ordusu 139 şirkete bölündü. Mitsubishi Electric şirketlerinin çoğu işgal kuvvetlerinin baskısı altında ismi ve amblemi terk etti. Kore Savaşının patlak vermesiyle işgal politikası endüstriyel ve ekonomik yeniden yapılanmaya önem vermeye dönüştü. Mitsubishi Electric şirketlerinin bazıları kendilerini yeniden düzenledi ve çoğu ismi ve amblemi tekrar kullanmaya başladı. Fakat bağımsızlıklarını ellerinde tuttular.Şirketler tek bir organizasyon olarak başarabileceklerinden daha fazlasını bireysel ve bağımsız olarak başardılar. Aynı zamanda ortak bir tarih ve anonim şirket kültüründen gelen ortak topluluk hissinden faydalanmaktadırlar.

Mitsubishi Electric Corporation'ın Kuruluşu

Mitsubishi Electric’ in hikayesi modern Japonya’nın gelişiminin hikayesidir. Mitsubishi Shipbuilding Co. 1921’ de Japonya Kobe’de transatlantikler için elektrik motorları yapan bir fabrikayı Mitsubishi Electric Corporation adında yeni bir firmaya dönüştürdüğü zaman kuruldu.
O yıl, yeni şirket, hit ürün olan elektrik fanını üreterek ve pazarlayarak tüketici sektörüne girdi. Daha sonraki on yıl boyunca şirket, elektrikli tren yolu trafosu yapımı da dahil büyük ihaleleri başarıyla kazandı.

1930’larda Mitsubishi Electric, elektrikli güç jeneratörü ekipmanı üretiminin yanında asansör ve yürüyen merdiven üretim, kurulum ve bakımına başladı. Sirket hızlı adımlarla büyümeye ve genişlemeye devam etti ve 1960’da Japonya’daki en yenilikçi en çeşitli elektrikli ekipman üreticisi haline geldi. Sirket, 1960’ların başında çevre bilinci ciddi bir sorun olmadan yıllar önce, dikkatini çevreye duyarlı üretim tekniklerine çevirdi.

Daha sonraki yirmi yıl boyunca şirket kendini bilgisayar, ileri klima sistemleri, otomobil elektronikleri, fotovoltaj teknolojisiyle çalışan uydular ve nükleer güç üretimi geliştirmede öncü ilan ederken bir yandan da deniz aşırı ülkelere ulaşmaya başladı.

1980’den bugüne Mitsubishi Electric, çığır açan yeni teknoloji ve ürünleri, toplumun yararına sunmaktadır. Bu teknolojiler, spor sahaları için dünyanın ilk geniş ölçekli LED ekranı, tüketici pazarı için dünyanın en geniş CRT ekranı, dünyanın ilk spiral yürüyen merdiveni,dünyanın en hızlı asansörleri ,dünyanın ilk ticari uçak İnternet servisinin arkasındaki anten teknolojisi ve daha fazlasını içermektedir.

Mitsubishi Haberleri

 • Renault'ta bir dönem kapanıyor

  Otomobil, 17 Ocak 2019

  Renault'ta bir dönem kapanıyor

  Kasım ayında görevini kötüye kullanma ve gelirini eksik beyan etme suçlamaları ile tutuklanan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn'un, Renault'ta 14 yıldır yürüttüğü CEO'luk ve 10 yıldır yürüttüğü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine son verileceği açıklandı. Fransız otomobil markasının en büyük hissedarı olan Fransa Hükümeti'nin açıklamasına göre, süreç 20 Ocak'ta başlayacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, "Yeni bir döneme geçmemizin zamanı geldi. Daha önce de söylediğimi gibi, eğer Carlos Ghosn görevinin yerine getirecek durumda olamayacaksa, başka bir yol bulmalıyız" dedi

 • Tutuklu CEO'nun davası başladı

  Otomobil, 08 Ocak 2019

  Tutuklu CEO'nun davası başladı

  Kasım ayından beri Japonya'da göz altında tutulan Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn, hakim karşısına çıktı. Kazancını düşük göstermekle suçlanan Ghosn, ilk Tokyo'daki duruşmada "masum olduğunu" söyledi. Ghosn, herhangi bir suçu olmadığını savundu ve Japon otomobil üreticisine mali zarar verdiği yönündeki suçlamaları reddederek, "Savcıların iddialarının aksine, şirketten el altından hiçbir ödeme almadım" diye konuştu

 • Otomotiv devinin başındaki isim kovuldu

  İş-Yaşam, 26 Kasım 2018

  Otomotiv devinin başındaki isim kovuldu

  Japonya'da Mitsubishi Motors Yönetim Kurulu, gelirini düşük gösterme suçlamasıyla tutuklanan Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn'un görevine son verdi

  Nissan'da bir devir kapandı!

  Otomobil, 22 Kasım 2018

  Nissan'da bir devir kapandı!

  Gelirini eksik göstererek milyonlarca dolar vergi kaçırma suçundan Japonya'da tutuklanan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn, Nissan Yönetim Kurulu kararı ile Nissan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan alındı. Nissan'da 20 yıllık Ghosn devrinin kapanmasının ardından gözler ünlü CEO'nun 1999 yılında kurduğu Renault-Nissan ittifakının akıbetine çevrildi

  Türk kahvesi servis eden Japon robot!

  Teknoloji, 18 Ekim 2018

  Türk kahvesi servis eden Japon robot!

  4. Robot Yatırımları Zirvesi’nde Türk kahvesini köpüğü taşmadan servis eden robot sahneye çıktı. Japonların yaptığı robot, servisini tamamladıktan sonra kahve cezvesini bile yıkıyor.

 • Evinizi uzaktayken dahi kontrol edin!

  Teknoloji, 17 Ağustos 2018

  Evinizi uzaktayken dahi kontrol edin!

  Teknolojinin gelişmesi ile akıllı ev aletleri de çağ atladı. Bilim kurgu filmlerinden çıkmışçasına hayatımızı kolaylaştıran akıllı bir ev sistemi donatmak için neleri dikkate almalıyız?

 • Mitsubishi Eclipse Cross inceleme

  Teknoloji, 26 Haziran 2018

  Mitsubishi Eclipse Cross inceleme

  Mitsubishi'nin iddialı SUV modeli Eclipse Cross'u sizler için enine boyuna inceledik. Aracın özelliklerini ve donanımında yer alan teknolojileri masaya yatırdığımız Mitsubishi Eclipse Cross incelememizi kaçırmayın

 • Japonlar pazarın yarısını kaptı! Almanlar 1 haftalığına tüm tesisleri kapatıyor

  Enerji, 08 Mayıs 2018

  Japonlar pazarın yarısını kaptı! Almanlar 1 haftalığına tüm tesisleri kapatıyor

  Siemens, küresel darboğaz nedeniyle ve maliyetleri kısmak için 1 haftalığına tüm enerji tesislerini kapatma kararı aldı. 20 Mayıs'ta uygulanacak karar öncesinde uzmanlar, gaz türbinleri pazarında Japon Mitsubishi'nin piyasanın yarıdan fazlasını eline geçirmesine ve Siemens CEO'su Joe Kaeser'in de pazarının Avrupa dışına kayacağını söylemesini ön plana çıkarıyor. Kapatma aynı zamanda 30 bin çalışanı etkileyecek

  Ve artık dünyanın en çok satan markası değil

  Otomobil, 30 Ocak 2018

  Ve artık dünyanın en çok satan markası değil

  Renault Nissan grubu, geçtiğimiz yıl Mitsubishi'nin de katılımıyla 10.63 milyon araç satarken 10.53 milyonda kalan Alman devi Volkswagen'i geride bıraktı

  Otomotiv sektörünü sarsacak metal hilesi

  Otomobil, 11 Ekim 2017

  Otomotiv sektörünü sarsacak metal hilesi

  Honda, Nissan, Mitsubishi gibi dev markaların da ürünlerini kullandığı Japonya'nın en büyük üçüncü çelik üreticisi Kobe Çelik, sahte dayanıklılık değerleri olan demir cevheri başta olmak üzere alüminyum ve bakırı 200'den fazla sanayi kuruluşuan sattı

 • Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılacak!

  Otomobil, 01 Mart 2017

  Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılacak!

  Mitsubishi Eclipse Cross SUV, test sırasında kamuflajlı fotoğraflarının yayımlanması ile tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılacak Mitsubishi Eclipse Cross SUV, tasarımlarıyla beğeni toplamaya devam ediyor

 • Otomobil devi itiraf etti!

  Otomobil, 26 Nisan 2016

  Otomobil devi itiraf etti!

  Mitsubishi yakıt skandalı ile ilgili açıklamada bulundu. Şirket 1991 yılından beri kandırdıklarını itiraf etti

 • Mitsubishi oda havalandırma sistemini Türkiye'de üretecek

  Otomobil, 14 Nisan 2016

  Mitsubishi oda havalandırma sistemini Türkiye'de üretecek

  Mitsubishi Electric, oda havalandırma sistemleri geliştirilmesi ve üretilmesi için İstanbul merkezli yeni bir şirket kurduğunu bildirdi

  Mitsubishi'den tarihi özür!

  Dünya, 20 Temmuz 2015

  Mitsubishi'den tarihi özür!

  Mitsubishi, özür kararının Japon hükümetinden bağımsız alındığı açıklandı

  Japon dev açıklama yaptı...

  İş-Yaşam, 04 Haziran 2015

  Japon dev açıklama yaptı...

  Japon Mitsubishi Corporation, Çalık Enerji'den hisse alacağını açıkladı

 • Rusya'ya Japon devden darbe!

  İş-Yaşam, 20 Nisan 2015

  Rusya'ya Japon devden darbe!

  Siemens, Opel, Mc Donald's'ın ardından son olarak Japon devi Mitsubishi Fuso da, Rusya'daki üretimini durdurdu.

 • Bahar kampanyaları gaza bastı!

  Otomobil, 08 Nisan 2015

  Bahar kampanyaları gaza bastı!

  Türkiye otomobil pazarıda yılın ilk çeyreğindeki hareketlenme firmaların nisan kampanyalarına da yansıdı.

 • Sabancı o sektörden çıkıyor!

  İş-Yaşam, 11 Mart 2015

  Sabancı o sektörden çıkıyor!

  Sabancı Holding, Temsa Motorlu Araçlar'ı satmayı planlıyor.

  Türkiye'nin 40 katı!

  İş-Yaşam, 23 Kasım 2014

  Türkiye'nin 40 katı!

  Çinli ICBC'nin varlıklarının toplamı en büyük 16 Türk bankasının toplam piyasa değerinin tam 40 katı