KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mitsubishi

1870 yılında kurulan Mitsubishi, 1914 yılında üç elmas logosunu tescilledi. Mitsubishi’nin ilk otomobili Model A 1917 yılında üretildi. 1937 yılında ise ilk 4x4 otomobil prototipi PX33 askeri kullanım için hazırlandı. 1951 yılında Henry J otomobilinin üretimine ve satışına başlandı. 1960 yılında ise ilk 4x4 kompakt otomobili Mitsubishi 500’ü üretti. 1962’de Colt 600, 1963’de Colt 1000, 1965’de ise Colt 1500 lanse edildi. 1973 yılında da Mitsubishi Lancer piyasaya sunuldu.

1974 yılında Londra Motor Show’da sergilediği Lancer ile Avrupa faaliyetlerine başlayan Mitsubishi Motors, 6 Mart 2014 tarihinde kapılarını açan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda 40. yılını dünyanın ilk 4x4 plug-in hibrit aracı Outlander PHEV lansmanı ile kutladı.
Mitsubishi Uluslararası oluyor

1956 yılında İspanya ve 1963 yılında Yunanistan’da Mitsubishi araçlarının satışına başlanmasıyla Avrupa’da bu araçlar görülmeye başlandı. 1970 yılının Şubat ayında Chrysler Corporation ile Mitsubishi Heavy Industries bir araya gelerek yaptığı anlaşma neticesinde Mitsubishi Motors Corporation kuruldu. 1971 Mayıs ayında yapılan anlaşma ile Mitsubishi araçlarının Chrysler bayi ağı üzerinden dağıtımına karar verildi. Aynı yılın Eylül ayında Mitsubishi Motors Corporation %85’i Mitsubishi Heavy Industries’e %15’i Chrysler Corporation’a ait bağımsız bir firma oldu.

Avrupa faaliyetlerine başladığından bugüne Mitsubishi Motors, Avrupa’da her yıl büyüme kaydetti. 1975 yılında Avrupa’da sadece 4 ülkede satılan Mitsubishi araçları bugün 34 Avrupa ülkesinde sürücülerin beğenisine sunuluyor.

1989 yılında Almanya’da Ar-Ge Merkezi’nin kurulması ve 1993 yılında Avrupa Satış&Pazarlama ofisinin Amsterdam’da açılmasıyla Mitsubishi Motors’un Avrupa faaliyetleri hız kazandı. 1995 yılında ilk Avrupa spesifikasyonlu otomobili Carisma’nın lansmanı ile Mitsubishi Motors ciddi bir büyüme kaydetti. Daha sonraki yıllarda da ürettiği üstün teknolojili otomobiller ile Mitsubishi Motors Avrupa’da her zaman farklı olmayı başardı. Özellikle pick-up, SUV ve crossover segmentinde ürettiği üstün araçları ile sağlam, dayanıklı ve güvenilir bir marka olduğunu kanıtladı.

2013 mali yılında 34 Avrupa ülkesinde 100.000 adetten fazla satış gerçekleştiren Mitsubishi Motors geleceğe yönelik ürettiği otomobiller (%100 elektrikli i-MiEV ve dünyanın ilk plug-in hibrit 4x4 otomobili Outlander PHEV) ile de rakiplerinden ayrılarak bir adım öne çıkıyor.

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric firması ilk olarak 1870' de Yataro Iwasaki tarafından bir deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulmuştur. Yataro Iwasaki Tosa klanının yurdu olan Shikoku adasının Kochi şehrinde doğmuştur. 1870 de Tsukumo Shokai ismi ile kendi deniz taşımacılığı şirketini kurmuştur. Firma ismi 1872' de Mitsukawa Shokai, 1874'de ise Mitsubishi Shokai olarak değiştirilmiştir. Yataro firma amblemi olarak Tosa tacının 3 meşe yaprağını ve kendi aile tacının elmas şeklini birleştirmiştir. Böylece firma amblemi firmanın ismi olan ve 3 elmas anlamına gelen Mitsubishi Electric isminin temelini oluşturmuştur.

Kısa sürede büyüyen firma üretim ve ticaret alanlarında faaliyete başlamıştır. II.Dünya savaşı sonrasında müttefik güçler Japonya'nın büyük endüstriyel gruplarının dağılmaları için baskı yapmış ve bunun sonucunda Mitsubishi Grubu 1946 yılında kendi içinde daha küçük firmalara ayrılmıştır.Ticaret ordusu 139 şirkete bölündü. Mitsubishi Electric şirketlerinin çoğu işgal kuvvetlerinin baskısı altında ismi ve amblemi terk etti. Kore Savaşının patlak vermesiyle işgal politikası endüstriyel ve ekonomik yeniden yapılanmaya önem vermeye dönüştü. Mitsubishi Electric şirketlerinin bazıları kendilerini yeniden düzenledi ve çoğu ismi ve amblemi tekrar kullanmaya başladı. Fakat bağımsızlıklarını ellerinde tuttular.Şirketler tek bir organizasyon olarak başarabileceklerinden daha fazlasını bireysel ve bağımsız olarak başardılar. Aynı zamanda ortak bir tarih ve anonim şirket kültüründen gelen ortak topluluk hissinden faydalanmaktadırlar.

Mitsubishi Electric Corporation'ın Kuruluşu

Mitsubishi Electric’ in hikayesi modern Japonya’nın gelişiminin hikayesidir. Mitsubishi Shipbuilding Co. 1921’ de Japonya Kobe’de transatlantikler için elektrik motorları yapan bir fabrikayı Mitsubishi Electric Corporation adında yeni bir firmaya dönüştürdüğü zaman kuruldu.
O yıl, yeni şirket, hit ürün olan elektrik fanını üreterek ve pazarlayarak tüketici sektörüne girdi. Daha sonraki on yıl boyunca şirket, elektrikli tren yolu trafosu yapımı da dahil büyük ihaleleri başarıyla kazandı.

1930’larda Mitsubishi Electric, elektrikli güç jeneratörü ekipmanı üretiminin yanında asansör ve yürüyen merdiven üretim, kurulum ve bakımına başladı. Sirket hızlı adımlarla büyümeye ve genişlemeye devam etti ve 1960’da Japonya’daki en yenilikçi en çeşitli elektrikli ekipman üreticisi haline geldi. Sirket, 1960’ların başında çevre bilinci ciddi bir sorun olmadan yıllar önce, dikkatini çevreye duyarlı üretim tekniklerine çevirdi.

Daha sonraki yirmi yıl boyunca şirket kendini bilgisayar, ileri klima sistemleri, otomobil elektronikleri, fotovoltaj teknolojisiyle çalışan uydular ve nükleer güç üretimi geliştirmede öncü ilan ederken bir yandan da deniz aşırı ülkelere ulaşmaya başladı.

1980’den bugüne Mitsubishi Electric, çığır açan yeni teknoloji ve ürünleri, toplumun yararına sunmaktadır. Bu teknolojiler, spor sahaları için dünyanın ilk geniş ölçekli LED ekranı, tüketici pazarı için dünyanın en geniş CRT ekranı, dünyanın ilk spiral yürüyen merdiveni,dünyanın en hızlı asansörleri ,dünyanın ilk ticari uçak İnternet servisinin arkasındaki anten teknolojisi ve daha fazlasını içermektedir.

Mitsubishi Haberleri