Son Dakika

Matadora verilen en büyük ödül: İki kulak, bir kuyruk

02.09.2017 - 06:28 | Güncelleme:

 

DÜN boğa güreşleriyle ilgili genel bilgiler vermiş ve ardından güreşin ilk aşamasını yazmıştım.

Bugün kaldığım yerden devam ediyorum.

Boğa güreşinin ikinci aşamasına “banderilleros” deniyor.

Banderilleros dediğin, küçük tahta mızraklar. Ucunda yaklaşık 2-3 santimlik oklar var.

Matadorun 3 banderilleros’u ellerinde ikişer okla boğanın karşısına çıkıyor. Koşarak boğaya yaklaşıyor ve bir vücut hareketiyle kandırdıkları boğanın boynuzlarının arasından bu okları boğaya saplıyorlar.

Bunlar boğanın 600 kiloluk bedeni için çok önemli bir yara değil belki ama sırtında saplanıp sallanan oklar boğanın asabını bozuyor.

Bu aşama oldukça heyecan verici. Bazen matador, banderilleros’u kenara çekip bu ok saplama işini de gayet havalı bir şekilde kendi yapabiliyor. Bu da matadora artı puan yazıyor.

Boğa güreşi genelde 20-25 dakika sürüyor. Bir günde 3 matador 6 boğayla güreşiyor

CESARET VE KALİTE GÖSTERİSİ

Ve ardından güreşin “gerçek an”ı denilen son bölümü başlıyor. Bu bölüm, tarafların en az biri için ölümle sonuçlanacağı kesin olan bir an. Bazen de her ikisi için. Bu evreye verilen bir diğer isim ise “muleta”. Çünkü matador, kırmızı muletayı ilk kez burada eline alıyor.

Boğa arenanın içinde banderilleros tarafından oyalanırken, matador kenardaki “kılıç uşağı”nın yanına gidiyor ve ondan kırmızı muletayı ve kılıcını alıyor.

Bu kılıç, güreşin sonunda boğaya saplanacak olan kılıç değil. Daha çok muletayı desteklemek için kullanılan bir çubuk görevi görüyor.

Matador boğayı yavaş yavaş arenanın ortasına, yuvarlağın tam göbeğine çekiyor ve geçişlerini yaptırmaya başlıyor. Her iki tarafın da cesaret ve kalitesini gösterdiği en önemli bölüm bu.

Matador ne kadar az hareket eder, boğayı ne kadar fazla kendi çevresinde döndürür ve ne kadar yakın geçişler yaptırırsa o kadar alkış alıyor.

Boğadan kaçan, ürkek güreşen, uzak geçişler yaptıran matadorlar ise yuhalanıyor, ıslıklanıyor.

BOYNUZUYLA SİNEĞİ MIHLAYABİLİR

Boğa aslında boynuzlarına çok hâkim. Boynuzunun ucuyla bir sineği duvara mıhlayabilecek kadar hâkim ama daha önce insan görmediği için karşısında kıpır kıpır kıpırdayan muletayı insanın bir parçası zannederek ona saldırıyor.

Matador da türlü numaralarla boğayı şaşırtıyor. Bazen de çılgınca cesaret gösterileri yapıyor.

Boynuzların önüne dikiliyor, muletayı arkasından bir sağa bir sola oynatarak tehlikeli bir oyun oynuyor. Boğanın boynuzu her zaman olmasa da genelde öldürücü. Çünkü boğa, boynuzunu doğrudan matadorun kasık arterine saplıyor.

İspanya’da sadece bu yaralanmalarla ilgili bir cerrahi dalı bile var. Matador kadar boğanın kahramanlığı da önemli.

İyi bir güreş için her iki tarafın da cesaretli, kahramanca karşılaşması gerek. Ancak iyi bir matador kötü bir boğadan bile seyredeğer bir güreş çıkarırken, kötü bir matador iyi bir boğayı bile kötü gösterebiliyor.

İyi bir güreşte, matadorla boğanın zaman zaman yek vücut olduğunu gören tribünler coşuyor. Ancak ender de olsa izleyiciler, matadoru kötü bulurlarsa güreşin sona erdirilmesi ve matadorun arenadan çıkarılması, boğanın da affedilmesi için belirli bir tempoyla alkışlayarak jüriye mesaj verebiliyorlar.

Matador, boğayı ne kadar fazla kendi çevresinde döndürür ve yakın geçişler yaptırırsa o kadar alkış alıyor 

KAÇINILMAZ SON YAKLAŞIYOR

Bu bölümde matador, boğayla genelde 5-6 dakika güreşiyor. Bu sürenin çok uzaması da iyi değil, çok kısa sürmesi de. Kısa sürerse matadorun boğadan korktuğuna delalet ediyor.

Uzun sürmesi ise matador boğayı çok fazla yorarak son kılıçla öldürme evresini kolaylaştırmaya çalıştığına hükmediliyor ki, her ikisi de iyi değil.

Güreşin bu bölümünde, birkaç dakika sonra orkestra hafif bir pasodoble ile hem matadora tempo veriyor hem de artık sonun yaklaştığını duyuruyor.

Ve matador, boğayı arenanın ortasında bırakıp kenara gelerek boğayı öldüreceği hakiki kılıcı alıyor. Ardından yeniden birkaç geçiş yaptırıyor.

GÜREŞİN EN TEHLİKELİ ANI

Boğayı arenanın gölge bölümüne çekip muletasının ucunu yere seriyor, boğanın başını muletaya doğru eğmesini sağlıyor ve parmak uçlarına kalkarak kılıcını hedefe doğru nişanlayıp boğaya doğru hareket ediyor. Boğa da matadora doğru koşuyor.

Nefes kesici bir an sonunda kılıç boğanın kürek kemikleri arasından kalbine veya ana arterine ve oradan da ciğerlerine saplanıyor.

Güreşin en tehlikeli anı bu an.

Çünkü matador savunmasız ve boğanın bazen bir metreye yaklaşan açıklıktaki boynuzlarının arasından kılıcı saplarken tam bir hedef.

Matador ölümlerinin yüzde 90’ı da bu aşamada gerçekleşiyor.

Tabii bu her zaman bir seferde olmuyor. Bazen 2, bazen 5 kez deniyor matador. Yapamadıkça da tribünlerden yuhlar yükseliyor.

Ben 10 kerede boğaya kılıcı doğru düzgün saplayamayan efsane matadorlar gördüğümü söyleyeyim.

 

Fransisco de Goya’nın “Picador’un Ölümü” tablosu

DEVREYE SEYİRCİLER GİRİYOR

Kılıç bir kez saplandı mı, banderilleroslar sahaya giriyor ve pelerinlerini sağa sola sallayarak boğanın başını döndürüp çökmesini sağlıyorlar. Çok başarılı matadorlar bazen buna izin vermiyor ve bu aşamada boğayla baş başa kalıyorlar.

Eğer boğa kılıç darbesiyle hızlı bir biçimde ölmezse, matador farklı ve özel bir kılıcı boğanın ense köküne saplayarak boğayı öldürüyor.

Daha sonra bir banderilleros gelip enseye sapladığı bir bıçakla kesin ölümü gerçekleştiriyor.

Bu noktada seyirciler devreye giriyor.

Ellerindeki beyaz mendillerle matadorun ödüllendirilmesini ya da boğanın ödüllendirilmesini isteyebiliyorlar.

SADECE CESARET YETMİYOR

Matadora verilecek ödüller bir kulak, iki kulak, iki kulak bir kuyruk olabiliyor.

Boğaya verilecek en büyük ödül ise cansız bedeninin arenadan çıkarılmadan önce seyircilerin önünde tam tur dolaştırılmak oluyor. Bu arada tribünler boğayı çılgınca alkışlıyor.

Kulak ödülü sıklıkla verilebiliyor. Her Corrida gününde genelde bir veya iki kez kulak ödülü veriliyor. İki kulak daha ender.

İki kulak bir kuyruk ise çok çok ender. Ödül sadece matadorun cesaretine ve yeteneğine bağlı değil. Ekip olarak mükemmel olmalarıyla ilgili.

Kusursuz bir picador, kusursuz banderilleroslar ve kusursuz bir kahramanca güreşten sonra ancak iki kulak ve bir kuyruk alınıyor.

Ödüllendirilen matador, elindeki ödülü olan kulaklarla büyük bir edayla arenada izleyicilerin önünde bir tur atıyor, herkesi selamlıyor.

Tribünler de ona mendillerini, şapkalarını atıyor, o da terini sildiği mendilleri tribüne geri fırlatıyor.

Bu sırada arenaya temizlikçiler giriyor. Bozulan zemini düzeltiyor, boğadan akan kanların üzerine kum atarak temizliyor ve bozulan çizgileri onarıyorlar. Ve ardından ikinci matador için her şey yeniden başlıyor.

Bir güreş yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Bir Corrida gününde 3 matador, 6 boğayla güreşiyor.

ÖLEN BOĞA YEMEK OLUYOR

Arenanın ahırlarında her güreş günü için 8 boğa var. Bunlardan 2’si yedek.

Çünkü bazen boğa sahada ayağını burkabiliyor, sakatlanabiliyor ve sakat bir boğa hemen arenadan dışarı çıkarılıyor. Yerine yedek boğa giriyor.

Hangi boğayla hangi matadorun güreşeceği o sabah çekilen kurayla belirleniyor.

Matadorların boğaları seçme veya reddetme hakkı yok.

Ancak matador isterse güreşten çekilebilir, fakat bunu yapan bir matadorun bir daha iş bulma şansı yok.

Boğaları çiftliklerden arenanın bu işle görevli adamı seçiyor. Ne kadar çok para, o kadar iyi ve güçlü bir boğa demek. En çok merak edilen ise ölen boğaların ne olduğu?

Bunun yanıtı çok basit: Yemek oluyor.

Ancak çok kaslı ve güreş sırasında çok adrenalin yüklü olduğu için eti yenecek gibi değil.

Bu yüzden önce 2 gün dinlendiriliyor.

Sonra da 3 gün boyunca şarapta bekletiliyor.

Sonra da pişiriliyor.

Arena çevrelerinde “Toro”, yani güreş boğalarının etini satan restoranlar var.

İyi marine edilmiş olanları gayet lezzetli. Koyu renkli, lifli bir et.

300 BİN EURO’YA KADAR KAZANÇ

Matadorlar bu işten ne kadar kazanıyor?

Bu tamamen matadora bağlı.

Ünlü matadorlar güreş başına 100 bin ile 300 bin Euro arasında para alıyor, ama bunlar çok ender.

Genelde 50-100 bin Euro arası.

Tabii bu ekibe ödenen para. Matador bu parayı ekibiyle paylaşıyor.

Genç matadorlar ise 5 ile 10 bin Euro arasında alıyorlar. Biraz daha iyileri 30-40 bini buluyor.

Ancak ben kendi adıma genç matadorları daha çok seviyorum. Çünkü kendilerini kanıtlamak için inanılmaz işler yapıyor, güreşi bir şölene çevirebiliyorlar.

KAFASINA MİNDER YEDİ

Mesela bu son gittiğim güreşte ilk kez 20 yaşında bir matador gördüm.

İnanılmazdı. 2 güreşten toplam 3 kulakla ayrıldı. Ki son güreşten bir de kuyruk alabilirdi. Verilmediği için tribünler jüriyi epey bir yuhaladı.

Hatta yıllardır yan yana boğa güreşi seyrettiğim arena arkadaşım Cancan, jüri başkanına küfrederek “Türk bile senden daha iyi anlıyor boğa güreşinden” deyince epey güldük.

Buna karşılık 200 bin Euro’ya gelen ve büyük matadorlardan biri olan El Juli, rezil iki güreş çıkardı. Kafasına minderleri yiyerek gitti.

Sevilla’da havuzlu villada oturup TIR karavanla gezmek ve Ferrari’ye binmek matadorların cesaretini genelde olumlu yönde etkilemiyor.

Matadorlar güreş sezonu boyunca karavanlarıyla İspanya ve Fransa’yı arenadan arenaya gezerek dolaşıyorlar.

İLKEL, VAHŞİ, AMA ŞAİRANE

Sevgili okurlar.

Bu anlattıklarımdan sonra “Boğa güreşini sevin” demiyorum. Elbette bunun vahşi, gaddar bir tarafı var. Ama kahramanca bir yanı da var.

“2 yaşına gelmeden mezbahada kesilerek ölmek mi, 5-6 yıl özgürce yaşayıp kahramanca savaşarak ölmek mi?” sorusunun yanıtı beni bu olayı önemsemeye itti.

Ve tabii hayatlarını ortaya koyarak sefaletten kurtulmak isteyen gencecik çocuklar da işin ayrı bir tarafı.

Biraz ilkel ve vahşi, ama şairane bir taraf da buluyorum ben bunda.

Ve bana göre asıl vahşet, akşam televizyonlarda izlediklerimiz.

Dinin gereğini yerine getirmek elbette bir ritüel ve bir inanç, ama bunu yaparken hayvanlara türlü eziyet çektirenler daha mı az vahşi.

Sokaklarda elinde bir bıçakla peşinizden koşan sözde bir kasapla mı karşılaşmak daha iyi yoksa elinde bir muletayla bir matadorla mı karşılaşmak.

Zaten pek yakında bu gelenek ortadan kalkacak. Birer birer yasaklanıyor her yerde.

Neredeyse 400 yıllık bu geleneği sizlere anlatmak istedim.

Umarım kızmamışsınızdır.

 

BİTTİ


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 03 Eylül 2017 Pazar 13:22
  Öbür tarafa gittiğinde arenada ketledilen ile din gereği kurban olan hayvanlara sorarsın. Hangi şekilde canını vermek istediklerine.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 23:18
  Hasan Pulur ' un böylesi dış ülkelerle ilgili yazıları yok idi.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 23:04
  Okumadım.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 20:53
  fatih bey nefis bir yazı fakat boğa matadoru haklarsa ne oluyor yani bağışlanma gibi hakkı varmı
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 19:59
  abi ne yazsan okuyoruz
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 18:32
  ilgiyle okudum.bu bilgiler için teşekkürler.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 17:12
  benzetmeniz gerçekten armut ile ayva gibi
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 16:40
  bu tecrübeyi okumak büyük zevkti teşekkürler.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 16:35
  Fatih bey ne zaman adam oluruz? :-)
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 16:24
  bazan dusunuyorum Fatih Altayli aslinda benmiyim diye
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 15:44
  super yazi olmus tebrikler gicik adam. soluksuz kitap tadinda okudum ama sonunu boyle baglayacagini tahmin ediyordum )
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 15:31
  kızmak Ne demek ! detayları bir çırpıda okudum. kaleminize sağlık, saygılar
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 15:26
  Kızdım 1. boğa güreşi ile kurban ibadeti kıyaslanamaz ikisi farklı şeyler 2. 2 yaşına gelmeden....... diye devam eden 2 cümle dinin amacı hayvan öldürmek değil. 3. bunu yaparken hayvanlara türlü eziyet......... altındaki bir paragraf din zaten bu dediklerinizi istemiyor tavsiye: madem dinle ilgili bilginiz az hiç karışmayın yazmayın.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 15:02
  Fatih bey, bugüne kadar merak ettiğim bir konuydu elinize sağlık böyle detaylı bir bilgi almak güzel oldu.Teşekkürler.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 14:23
  Yasımı tutacaksın...
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 13:41
  Adil olmayan hiçbir savaşta şairane taraf yoktur. Bizdekinin daha vahşi olması boğa güreşini aklamaz.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:44
  vahseti getirip dini bir vecibe olan kurbana baglayip hakli cikaramazsiniz
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:32
  merak ettiğim, eğer boğa kazanırsa ne yapılıyor? Öldürülüyor mu, affedilip damızlık olarak mı kullanılıyor?
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:21
  Kızdım..., çok kızdım.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:20
  Boga'nin sonderece esit olmayan sartlarda gürestigi acik en azindan kurallar degismeliymis mesela ilk kilic darbesinden kurtulan Boga serbest kalmali ve ömrünün sonuna Kadar yasamali emekli haklari gibi yani ;)
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:18
  Muhteşem!
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:07
  fazla abarttığınızı düşünüyorum bu işi sn altaylı
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:05
  5-6 yıl sonra vahşice öldürülmek evet bu çok mantıklı Fatih bey
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:04
  bağnazlık
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 11:03
  sokaklarda elinde bıçakla koşan sözde bir kasap barbar vahşi oluyor. ama matador kılıçla boğayı öldürünce hayatını ortaya koymuş bir kahraman oluyor. tabi ne de olsa o avrupalı...
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 10:03
  kızdık.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 10:02
  guzel bir ogretici bilgilendirici yazi tebrikler
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 09:57
  zavallı hayvanı o arenaya zorla eğlence olsun diye getirip eğlenenlerin insan olduğunu düşünmüyorum... size göre roma gladyator arenalarınıda geri getirelim o zaman
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 09:39
  Kızmadım son paragraf gayet güzel açıklıyor olayı.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 09:29
  her ne olursa olsun din adına da olsa herhangi başka bir şey adına da olsa vahşice bişey sırf şiir sel diye bu vahşet in sergilenmesi asla ve katî bu olayı düzgün bişey olarak göstermez bu bir vahşettir ve orda zevk alan insanları da vahşi olarak görüyorum kusura bakmayin
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 09:15
  Seyrek de olsa boğanın matadoru boynuzlayıp ağır yaraladığı yada öldürdüğü oluyor. İşte boğa güreşlerinin benim için en zavkli hali bu anlar. Matadorun boğa tarafından öldürülüşünde büyük bir haz alıyorum. Diğer halleri beş para etmez boğa güreşlerinin.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 09:08
  Hayvanlara eziyet ederek öldürmenin bu kadar ballandırılarak anlatılması oldukça lüzumsuz.
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 08:20
  2 yaşına gelmeden ayağımdan caraskalla asılıp boğazım kesileceğine tabiiki 4-5 yaşında savaşarak ölmeyi tercih ederdim
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 07:45
  süperdi:)
 • Misafir 02 Eylül 2017 Cumartesi 07:22
  kızdım.
Kalan karakter : 2000