Son Dakika

Adnan Oktar’ın ekmeğine yağ sürenler

25.09.2018 - 02:01 | Güncelleme:

 

Adnan Oktar denilen şahıs ve etrafındaki müritler. Son derece ağır suçlamalarla dolu davayı, Türk basının zaaflarını kullanarak son derece başarılı bir biçimde sulandırıyorlar.

Bazı köşe yazarlarına yollanan mektupların yayınlanmasını sağlayarak, bazı gazetecilerin meseleleri ciddiye almadan görsel meseleler üzerinden zirzopluk yapmasından medet umarak son derece karanlık ve uluslararası bağlantılı örgütlerini zararsız gibi gösterme, meseleyi sulandırarak gündemden düşürme ve davayı hafifletme amacındalar.

Köşe yazarı dostlarımız, bu gruptan gelen mektupları, savunmaları yayınlayarak bu örgüte bilerek veya bilmeyerek destek verdiklerini bilsinler.

Sevgili Ertuğrul Özkök de farkından olmadan bu karanlık grubun ekmeğine başka bir yönden yağ sürmüş.

Meseleyi magazinleştirerek, sanki ortada basit bir “Kedicik meselesi” varmış gibi yazarak bu örgütün karanlıkta kalmış yüzünü değil de, bol makyajlı estetikli yüzünü öne çıkarmış.

Dış bağlantıları, istihbarat örgütleri ve kimi odaklarla yakın bağlantıları nedeniyle bu tür “Psikolojik operasyon” işlerini iyi bilen Oktar’ın bundan çok memnun olduğunu söyleyebilirim.

***

Sayı değil gelir artmalı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep’i gezerken bir yandan da turizmde önümüzdeki ay açıklanacak “Master plan” ile ilgili sohbet ettik.

Bakan Ersoy’un en büyük hedefi gelen turist sayısını arttırmaktan öte, gelen turistlerin kişi başı harcamasını arttırmak.

“50 milyon turisti hedeflediğimizi söylüyoruz. Hedefi turist sayısı olarak koymayı doğru bulmuyorum. Geliri hedef koymalıyız. Mesela ilk etapta 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir dememiz lazım” diyor.

Bakan Ersoy’a sonuna kadar katılıyorum.

Yıllardır bu köşede yazdığım da bu.

Zaten rakamlar Bakan’ı doğrular nitelikte.

KİŞİ BAŞI HARCAMA DİPTE

Mesela 2010 yılında 33 milyon turist gelmiş Türkiye’ye, 25 milyar dolar turizm geliri elde etmişiz. Turist başına harcama 757 dolar.

2014 yılında Türkiye’ye gelen her turist ortalama 828 dolar bırakırken, 2017 yılında bu sayı 681 dolara düşmüş.

Bu yıl turizmde misafir sayısında patlama yapmamıza rağmen kişi başı bırakılan para 636 dolar ile dibe vuruyor.

Bakan Ersoy, turisti otelden dışarı çıkarmak gerektiğine inanıyor.

Kültür ve gastronomi turizmine geçmemiz gerektiğini düşünüyor.

Bu amaçla Ekim ayının ilk haftasında açıklayacağı bir plan var.

YAPMAYANIN ARAZİSİ ALINACAK

Buna göre Türkiye’de 6 havaalanını merkeze alan bölgesel turizm merkezleri oluşturacaktı. Gezimiz sırasında bu sayıyı 7’ye yükseltme kararı alındı.

Bakan Ersoy’un bir diğer derdi tahsisler.

“Adam tahsisli araziyi almış ve 20 yıldır çivi çakmamış. Yatırım yapmamış ama yeri elinde tutuyor. Her seferinde gelip uzatma alıyor. Artık bu uzatmaları yapmayacağız. Tesis yapmayanın elinden araziyi alıp, yapacak olana tahsis edeceğiz” diyor.

Turizmin nitelikli eleman sorununa çözüm için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol hazırlamışlar:

TURİZM KOLEJLERİ

“Turizmde üniversite eğitimi alanların büyük bölümü bu sektörde çalışmıyor. Oysa liseden başlayanların büyük bölümünün hedefi turizmci olmak. Bu yüzden bu okullara ağırlık vereceğiz. Turizm Kolejleri açacağız. Bunların eğitim dönemi de farklı olacak. Yazın okuyacaklar, kışın tatil yapacaklar. Turizm sezonu okul dönemi olacak. Bu öğrencilerin üniversitelerin turizm ve otelcilik bölümlerine geçişini de kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Her Turizm Koleji’nin birlikte çalışacağı oteller olacak. Bu otellerde öğrenciler için 3’lü odalar şeklinde yatakhaneler olacak ve bu çocuklar 14 yaşından itibaren bir yandan da otellerden maaş almaya başlayacaklar. Bu nitelikli eleman sorununu çözmeye yönelik hamlemiz. Bilgili, görgülü turizm elemanları yetiştirmek istiyoruz”

BU ÜLKEDE KAYNAK ÇOK

Gezdiğimiz bir arkeolojik kazıda kazı başkanı inanılmaz bir işi yıllık 70 bin TL bütçe ile yaptığını söyleyince Bakan Ersoy, “Seneye bütçen 1 milyon” diye söz verdi anında.

Biz de sorduk “Hemen söz verdiniz. Bu parayı bulmak kolay mı?”

Ersoy’un yanıtı şöyle oldu: “Bu ülkede kaynak sıkıntısı yok. Öylesine zengin bir ülkeyiz ki ama kaynağı doğru yere yönlendirme konusunda hatalar yapılıyor bazen. İş doğru olsun para bulunur.”

Bakan Ersoy kendi deneyimlerini bakanlığa aktarmaya çalışıyor:

“Otellerimizde bir dönüşüm yapmak istedik. Para harcama potansiyeli olan, lüks tüketime dönük müşteriler için. İlk Maxroyal’i öyle başlattık. Ki hayal ettiğimin yüzde 60’ını yapabildim korkudan. Baktık oldu, ikinci Maxroyal’de tüm hayallerimi hayata geçirdim. O da tuttu. Şimdi ilkinde yapmadığım yüzde 40’ı da yapıyorum. Aynısını burada yapacağız. Çıtayı yukarı taşıyacağız. Bir günde, bir sezonda olacak şey değil ama başlamamız lazım.”

YENİ SİSTEM ANLAŞILMAMIŞ

Bakanla birlikte geçirdiğimiz geziden izlenimim ise şu: Türkiye henüz başkanlık sisteminin ne olduğunu ve başkanlık sistemindeki bakanların nasıl çalışacağını anlamış değil. Hala gittiğimiz her yerde il başkanları, milletvekilleri, partililer, büyük bir kalabalık var.

Oysa yeni sistemin bakanları eski siyasi bakanlar değil. Amerikan sistemi gibi düşünürsek yeni bakanlar “Secretary.” Siyasi değiller, icracılar.

Benim görüşüm bu siyasi ilgi bakanların hızını kesmekten başka bir işe yaramaz.

***

Müşteri velinimettir

İki gündür sosyal medyada THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’ya yönelik tepkiler var.

Bir THY uçağında yolcuya koltuğunun arızalı olduğu söyleniyor.

Yolcu başka koltuğa geçiyor.

Ardından uçağa Yönetim Kurulu Başkanı geliyor ve boşaltılan yere o oturuyor.

Yolcu, “Bana niye yalan söylediniz, ‘Yönetim Kurulu Başkanı gelecek’ diye rica etseniz yine yerimi verirdim” diyor.

Küçük bir tartışma yaşanıyor.

Bir görevli yolcuya “Şov yapma” diyor. Birisi de bunu görüntüleyip sosyal medyadan duyuruyor.

Basit bir olay. Tatsız bir hal alıyor.

İlker Aycı’yı bürokrasideki eski görevlerinden bu yana tanırım.

Muhtemelen yolcuyu kaldırma talimatı ondan gelmemiştir. Ama yalakalık dünyasında biri böyle bir şey yapmıştır.

Ancak yine de bu saçmalığı düzeltebilirdi Aycı.

“Hanımefendi kusura bakmayın. Öyle olduğunu bilmiyordum. Lütfen yerinize geçin, ben burada otururum” diyerek konuyu şahane bir şekilde kapatabilirdi.

Ya da “Hanımefendi o koltuk gerçekten arızalı. Oraya bir yolcumuzu oturtamayız ama ben ev sahibi sayılırım. O yüzden ben oraya oturacağım fakat dilerseniz siz geçin oturun” da diyebilirdi.

Bu kadar kolaydı aslında.

NOT: THY Halkla İlişkiler bölümünün beni aramasına falan gerek yok.

***

ABD için Meksika neyse, bizim için Suriye o: Ucuz işgücü

Birkaç gündür gezdiğimiz bölge, Suriye ile sınır komşusu olan ve Suriyeli mülteci ya da misafir sorununu en ağır biçimde yaşayan kentler.

Tüm bu illerde kent nüfusunun bazen 4’te biri, bazen de yarısına yaklaşan miktarda Suriyeli yaşıyor, barınıyor.

İlginçtir, özellikle Urfa’daki Suriyelilerin yarattığı bir güvenlik sorunu yok.

Son derece yasalara saygılı bir biçimde kente intibak etmeye çalışıyorlar.

Bazıları kent içinde oluşturdukları gettolarda yaşıyor, bazıları ise çadır kentlerde yaşıyor ama çalışmak için kente gelip gidiyorlar.

Urfa’da 2 milyona yakın yerel nüfusun yanı sıra 500 bini aşkın Suriyeli var.

Bunların bir bölümü Arap, bir bölümü Kürt kökenli Suriyeliler.

Bunlar Urfa’da da birbirlerinden ayrışmış vaziyetteler.

Kürt kökenli Suriyeliler Barzani yanlısı oldukları için, PKK’dan kaçıp Türkiye’ye gelmişler.

En önemli sorunları eğitim.

Konuştuğum pek çok işadamı Suriyelilerin geri dönmesini istemiyor. “Çalışkan ve sorunsuz bir işgücü kaynağı. Bizim yerli halkın yapmak istemediği her işi yapıyorlar. Çok çalışkanlar” diyor.

Bir başkası “Toprakta çalışacak adam bulamıyorduk. Bizim vatandaşlarımız zor işleri yapmıyor. Tembeliz. Ama Suriyeliler aynı işi seve seve, çok daha ucuza yapıyorlar. Bizim vatandaşlara günde 100 TL versen yapmadığı işi Suriyeliler 60 TL’ye yapıyor. Ailece çalışıyorlar ve ellerine iyi para geçiyor. Eğer dönerlerse yemin ederim ektiğimiz ekin tarlada kalır” diye anlatıyor.

***

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Sistemi değiştirmenin kolay, kafaları değiştirmenin zor olduğunu unutmadığımız zaman.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 16:58
  Dolarin deger kazandigini da unutmamak lazim kisi basi harcamalari kiyaslarken
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 16:30
  suriyeliler egitlimez ise tc pakistana doner.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 16:30
  Merhaba Fatih bey, dün akşam fener-bjk. maçı sonrası tv. de yorumunuzu dinledim. Maalesef GS.lı gözlüğü bakıp objektif yorum yapmak sağlıklı olmuyor. dün akşam temiz kavgasız nerdeyse küfürsüz ve Fenerbahçenin iyi oynadığı ama gol atma becerisininaz olduğu bir maç oldu. Esas konu hasan alinin iyi olduğu maçta ne konuşulur dediniz. oysaki hasan ali iyi ise o maç demeki çok gel git lhızlı ve de beklerin herkesin olamsı gerek istediği gibi olamsını istediği bir bek performansı olmuş. Unutmayın robeto carlo ve şimdi yerinde oynayan marcello her maçta iyiler veya başka büyük takımşların bekleri her maçta en iyiler arasında o zaaman real madrid -juventus-psg-barcelona kötü futbul m u oynuyorlar. veya bu bekin ismi hasan ali değilde hajan alice olasaydı vayyy adam bu dencekti. hasan ali kötü bu kötü adam maçın yıldız ise o maçı siz düşünün yormu yaptığınız yorum. hem oyanan futbola hemde en büyük hasan aliye yaptınız haksızlığı diye düşünüyorum. saygılar zeki gürsel
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 15:24
  dolar bazlı harcama azalmış.normal değilmi.TL bu kadar değersizken karşılığı dolar harcama azalacaktır..ayrıca batı turizm yerleşimlerindeki çalışan kesimi bir inceleyin..ne kadarı turiste hitap edebiliyor..lüks otellerde çalışanları değil lokantalar ve dükkanlardaki çalışanları bir inceleyin..turistkaçıran* demek lazım..
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 15:06
  dünyanın en itici tembel milleti maalesef bizim milletimiz
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 13:20
  markamız yok Fatih abi bizimkiler bile Avrupaya gidince 30 bin avroya çanta alıyor bizim 20 avroya İtalyaya satttığımız gömleği İtalya üzerine markasını basıyor bizim Türke 200 Avroya satıyor
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 12:39
  1-Biraz ucuza Suriyeliyi calistiriyorlar diye, Turkiye'nin nufus yapisini mi degistirelim? 2- Ozelikle bati'da turizm kentlerinde turizm isletmeciligi bir mafya orgutlenmesi gibi. Resmen asiret yapisi gibi. Ve cok egitimsizler.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 12:39
  hiç kusura bakmayin. 30personelli Bir otomotiv şirketi isletiyorum. suriyeliler olmasa çalışacak eleman bulamicaz. sigortalarini da yapıyorum. mis gibi çalışıyorlar... Ve inanın bizim insanımizdan on kat fazla calisiyorlar
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 12:34
  Türk insanı turizmi bilmiyor..Öncelikle turizm bölgelerinde ki insanlar getirilmeli.. Aksi takdirde turist herşey dahil otellerden çıkmaz...
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 12:17
  Gelecekte çok değil 10 -15 yıl sonra ne 3.hava alanı ne yollar ne köprüler konuşulacak sadece ve sadece Suriyeli'ler, onların yol açtığı sorunlar ve sebep olanlar konuşulacak..
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:58
  sayın altaylı, marmarisli bir turızmcıyım ,ikıtle turızmı yapıyorum ,hersey dahıl sıstemde, su anda ne halde oldugumuzu nasıl sorunlar yasadıgımızı kımse ama kımse anlamıyor ve bılmıyor, antalyadakı bır kac buyuk otelden bu verılerı alamazsınız ,sorun cok buyuk ve dahada buyuyecek, yenı bakanımızın sektorden gelmesıne cok sevındık ama sorun paralı turıstte yada kultur turızmınde degıl sorun kıtlesel turızmde ,bızlerde, butun oteller burda borc batagındalar, keske bunları sıze anlatabılseydım , herkes malesef kafasını kuma gommus ve gerceklerı goremıyor,sayın bakanımızın ust segment otelcılıgınde zaten hıc sıkıntı yok , sorun 3 ve 4 yıldızlı bızım gıbı otellerde ama kımse bızı dınlemıyor malesef
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:54
  Misafirim geldi, Ayasofyaya götürdüm, iki kişi 90 TL verdik. Bir daha gitmemeye karar verdim.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 14:39
  Müze kartı alsaydın keşke. Öğrenci 20 sivil 50 tl. Gerçi sivilsen 2 kişi 100tl eder ama Ayasofya dışında birçok müzeyi de gezmiş olursunuz.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 17:35
  gittiğin yerin tarihini, hikayesini bilsen ona ait mitleri efsaneleri okusan, daha bi meraklı gözle baksan; alacağın hazzın yanında 90 lira devede kulak kalır.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:43
  yeni resim daha genc cikmis.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:14
  Yarın çocuklarımız ve hatta bizler bu suriye den gelenler yüzünden, terör ve ekonomik sıkıntı çektiklerinde. O toprak AĞALARI, yine ucuz iş gücünden bahsedermi çok merak ediyorum. Sıfır masrafı var Suriyelilerin. Tabii ki Düşük ücreti kabul eder.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:06
  vatanseverlik sadece gönül işi değil, herkes üretime katkı vermeli. arıların çalışmadığı kovandan bal çıkmadığı gibi, ülkece kolay para kazanma ve çalışmadan zengin olma peşinde olduğumuz sürece, gelişmişlik açısından hep geride kalacağız
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 11:03
  Merhaba Fatih bey, Güneydoğu gezinizin son durağı Gaziantep ti sanırım. Gaziantep ile ilgili izlenimlerinizi merakla bekliyoruz.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 10:55
  Secretary açiklamaniz çok yetersiz. Konu Türkiyede bilinmiyor.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 10:22
  syrian raus
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 10:19
  Beni endişelendiren, THY'deki olayda bir yolcunun tartışmayı görüntüleyip sosyal medyada yayınlaması. Artık hak aramak da zorlaşıyor, sürekli bir izleniyor olma korkusu... Mahremiyet ve özel yaşam sınırları kalmadı.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 10:05
  yine super bi yazi tebrik ederim
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:59
  Sistemi değiştirmenin kolay kafaları değiştirmekten zor olduğunu...!!!!
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:41
  işverenler bedavaya çalışacak işçi arıyor, kendileri de yüksek kar edecek yok öyle bi dünya
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:36
  Turistler a101 bin gibi marketlerden alışveriş yapıyor Türkler ise 20euroya ikinci sınıf spagetti yemek için sıraya giriyor.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:32
  Fatih bey, turizmdeki dolar endeksli gelirin düşme sebebi doların artması olabilir mi? ürünü burada alırken yine tl cinsinden aldıkları için çok daha ucuza almış oluyorlar.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:29
  Sn Altaylı,bu yaz Çıralı Olimpus kazılarını gezdim,muazzam mozaikler çıkarmışlar,ancak bütçe yetersizliğinden üzerini tekrar kapamışlar korumak için.Sponsorlar desteği ile çalışıyorlar,Devletten gelen bütçe yıllık 30.000TL.Büyük özveri ile çalışıyorlr,eğer bakan bu konularda duyarlı ve iki dudağının arasındaysa,bunu da iletir misiniz lütfen.(Bu arada bu yerlere giriş özelleştirilmiş galiba,giriş paralarından bu kazılara pay düşmüyormuş)
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:17
  Merhaba Sayin Altayli, Ben Ali Arslan Almanyadan Uyum Meclisi Üyesi. Bizler ne kadar da burda vatandas, siyasetci ve devlet kurumlari arasi köprü Rolü üstlensek te Maalesef fasla Basarili olamiyoruz . hazir THY Konu Olmusken , Sizden Ricam Sayin Ahmet Davutoglu Tarafindan THY Gurbetcilere verilen sözler ne oldunu hatirlatmaniz ? Birakin ucuzlamayi eskiden bes kisinin 1000 euroya ucarken simdi bazen 3000 bin euro ucuyor,buda Vatandasi maddi olarak baya zorlandiriyor. Not: Parasizliktan ucak Bileti Alamayip onca kilometre yollari kazayna , ölüm le ve belaynan giden vatandasin vebalinden tüm siyasetciler sorumludur. Saygilarim la
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:10
  Ertuğrul özkök "Farkında olmadan" böyle bir yazı yazmayacak kadar kurt bir gazeteci. Siz de bunu söylemeyecek kadar nezaketli bir insansınız.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:03
  şimdi ucuza çalışıyorlar diye suriyeliler hoşmu görelim. ileride ne gibi sorunlara yol açacağını unutalımmı? eminim içinde çalışkanları vardır ama mümkünse kendi ülkeleri yada başka ülkelerde çalışsınlar.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 13:53
  Şuan kalıcı olmadıklarından böyleler yerleri kalıcı olsun birde o zaman bakmak lazım gerçekten çalışkan bir millet mi eğer öyle olsalardı ülkeleri yangın yeriyken çalışır didinir bu durumu düzeltirlerdi
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 09:01
  Suriyelilerin İstanbulda aklı başından gittiği kesin veya buraya gelenler zaten öyleleri sanırım. Ben çalışkanına rastlamadım hatta daha tembeller, mümkün mertebe marmara bölgesinden gidip alışkın oldukları kültüre dönmeleri
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 06:48
  Turist neden daha az dolar bıraktı. Çünkü dolar değer kazandı tl kaybetti. Ki turistte bunun farkında ve oyüzden sayıda arttı aslında ama dediğiniz gibi cep nekadar doldu orda sıkıntı var. Daha başka bir açıklaması var mı. Otel konsepti vs öncedende durum benzerdi ztn sebep bnce o dgl
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 04:27
  Abi kendim Urfaliyim ve ailecek mevsimlik işçiyiz. Bunu size soyleyen beyefendi acaba kime 100 lira vermiş. suriyeliyi 12 saat boyunca 30 lira karsiliginda çalıştırdığını es gevmis galiba. 60 lira diyip şirin gostermis. 60 liraya biz hepimiz calisiriz. urfada asgari ucretle calisan adam kiskanilir. Agalik duzeni beyefendinin isine geliyor. Suriyeli sevdasi ondan.
 • Misafir 25 Eylül 2018 Salı 13:28
  keslinkle dogrudur karded
Kalan karakter : 300