60 binden fazla seyirci önünde henüz oturmamış bir takım için zor bir maçtı. Turun da maçın da favorisi Benfica idi. Cocu'nun bu tur için ekstra taktiklere ihtiyacı vardı. Eldeki mevcut ve mevcudun sağlık durumları itibariyle doğru bir 11 sahadaydı. Dirar tercihi de doğruydu. Cocu'nun planı şuydu, rakip atağa kalktığında mücadele edecekler, 4-6-0'a dönecekler... Kendileri hücuma kalktıklarında direkt ataklar ve hızlı paslarla pozisyon bulma amacındaydılar. Günümüzde savunma 2 unsurdan oluşuyor. Birincisi rakip set hücumundayken. Bu bölümü çok iyi yaptılar.

2. bölüm ise kaptırdığınız toplara karşı rakibin hızlı ataklarına karşı yaptığınız savunma.. Bunu da iyi yaptılar. Hücum da 2 unsur. Siz sete yerleşirken; rakipten top kaptığınızda.. Sete hiç ama hiç yerleşemediler. Burada santrfor eksikliği net olarak gözüktü. Soldado'dun dahil olduğu zamanlarda; o fizik gücü zayıf Soldado bile santrfor oynamayı bildiğinden topu biraz olsun tutabildiler. Giuliano ise tam hayal kırıklığıydı.

Hücumda rakipten kapılan top ile yapılan hücum konusunda sadece bir deneme yapabildiler. Özetle savunmanın her iki unsurunu da çok iyi yapan Fenerbahçe, hücumun 2 bölümünü de yapamadı. Yine de yenilen gol tamamen bireysel hatadandı. Volkan çıkarabilse muhtemelen 75'den sonra daha da yorulacak Benfica karşısında daha efektif kontralar yakalanabilirdi. Cocu 3 değişikliğin 3'ünde de doğru karar verdi.

Ama takımının hücumda top tutamama sorununa karşı belki Soldado'yu biraz daha önce alabilirdi. Ekici top kullanma konusunda Valbuena'dan biraz daha iyi olsa da gördük ki ayakta duramıyor. Bu şekilde giderse boşa yapılmış bir transfer olacak gibi duruyor. Hasan Ali, Skrtel ve Roman çok iyi oynadı. Isla gol de hata yaptı, çok top kaybı yaptı ama iyiydi. Yorulana kadar Dirar ve Valbuena iyilerdi. Elmas topu bilen çok iyi bir orta alan oyuncusu ama daha cesur olmalı, Barış Alıcı gibi..

Takımın tek şutunu atan adam oldu.. Bu kadar pas hatası ile ve ileride top tutamama sorunu ile maç kazanamazsınız. Bu sorun nasıl çözülür? Turun şifresi bu soruda. Bir kere Soldado muhakkak oynamalı. Giuliano ve Ekici böyle oynayacaksa oynamasınlar. Volkan da 37 yaşında artık bu tip hatalar yapmamayı öğrense iyi olacak. Yönetimi anlıyorum. Ama takıma iyi bir santrfor şart. Bir de sol ayaklı sol çizgi oyuncusu olabilirse fena olmaz.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 10 ay önce aziz yıldırımın günahı neydi. fenerbahçe yine aynı
    CEVAPLA
  • Misafir 10 ay önce Serdar hocam Allahını seversen dirarın neresi iyiydi maç boyu ne yaptı bu adam. Giuliano 90 dakika sahada yoktu ondan bahsetmiyorum bile. Dakika 55 60 da orta sahada giuliano çıkartılıp yerine ekici alınsaydı sağ kanatda ise dirar çıkartılıp barış alınsaydı bence ibre bize dönücekti. Valbuena çıkartılıp yerine ekiciyi almanın ne mantığı var. Barış gibi oyuna girer girmez etkisini hissettiren oyuncunun sanki hakaret edermiş gibi son 5 dakika alınması nasıl bir karar. Hemen ilk maçtan peşin hükümlü olmak istemiyorum ama Inşallah cocu bize aykut hocayı aratmaz.
    CEVAPLA
  • Misafir 10 ay önce Giuliano ve valbuena takımın geriye götürüyor.Dirar beklenen katkıyı hala veremıyor.Ayew Barış ALICI ve sıkı, top tutan sert bir forvet lazım.
    CEVAPLA