Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçtiğimiz hafta yine birkaç günlüğüne Bodrum’a kaçtım…

Ve bir kere daldım mı içinden çıkamadığım Ege’nin o turkuaz rengi sularının tadını olabildiğince çıkartmak için de bir arkadaşımın teknesiyle ilçeyi bir gün boyunca kıyıdan boydan boya gezdik.

Gezdik ama tabii ağlaya ağlaya…

İsyan ede ede…

25 yıldan beri gidip gelirim ben Bodrum’a…

Bu yıl şunu anladım ki Akvaryum adıyla bilinen koy hariç hemen her koy adeta bir beton yığınağına döndürülmüş durumda Bodrum’da.

Seneye Akvaryum’u da aynı şekilde görürsem hiç şaşmam!

Çünkü tıpkı Güvercinlik’te olduğu gibi gözü dönmüş bazıları Bodrum’un elinde kalan o tek bakir koyun da doğasına, doğallığına tecavüz etmekte bir an bile tereddüt etmeyebilirler!

Bu arada yeri geldi şu Güvercinlik meselesini de enine boyuna bir yazayım...

Güvercinlik, Bodrum’un Milas tarafından gelindiğinde denizle ilk defa karşılaşılan en yeşil koyudur.

Daha doğrusu öyleydi.

Şimdi orası da bildiğiniz bir beton yığını.

Hatırlayan olur mutlaka aranızda… 2007 yılında çıkan yangınla o koyun 238 hektarlık alanı yandı, bitti, kül oldu!

Ve yangının bir sabotaj olduğu iddiaları ortaya atıldı.

O an yani yangın çıktığı an teknesiyle koyda olan görgü şahitlerinden mimar Soner Danyıldız adlı bir vatandaş; İlk olarak duman gördüğünü ardından dumanın bir patlama sonrasındaki gibi yoğunlaşarak top şeklinde gökyüzüne yükseldiğini ve dahası aynı anda iki kilometre ötesinde de dumanların yükseldiğini iddia etmiş ve o iddiaları epeyce ses getirmişti.

Ailesi ve teknenin kaptanı ile birlikte şahit olduğu bu görüntüleri Danyıldız fotoğraf makinası ile kare kare görüntülemişti hatta.

Ve Danyıldız yangının çıktığını gördükleri anda Milas Orman Müdürlüğü’nü arayarak ihbar ettiklerini ancak kendilerine 20 dakika sonra dönüp yangının nerede çıktığını sorduklarını ve yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin 1 saatten fazla geciktiğini aktarmıştı basına...

Danyıldız’ın olay anı ve sonrasında yaşananlara dair anlattıklarının tamamını arşivlerde bulabilirsiniz…

Bu arada koyun bağlı olduğu Meşelik Köyü’nün sakinleri de tamamı Halep Çam’ı olan ormanda piknikçi ateşiyle bir yangın çıkmasının mümkün olamayacağını haykırmışlardı.

İddialar vahimdi yani Güvercinlik’teki bu yangınla alakalı…

Ama bu iddialara karşılık başta Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın (Sonradan AK Parti Antalya Milletvekili oldu kendisi… Şu anda da Plan ve Bütçe Komisyon üyesi) olmak üzere tüm yetkililer yangında zarar gören 238 hektarlık alanın tamamımın yeniden ağaçlandırılacağını ve imara açılmasının söz konusu dahi olmadığı beyanlarında bulununca yangının sabotaj olduğu iddiaları gündemden düşmüştü.

İşte geçen hafta gezerken Bodrum’u bir baştan bir başa…

O kesinlikle yeniden ağaçlandırılacak ve imara açılmayacak denilen yangın alanını gördüm.

O dönem Muğla Orman Müdürü olan AK Parti Milletvekili İbrahim Aydın’ın sözleri yanlış mı anlaşılmış nedir bilmiyorum…

Ağaç yerine dev bir beton yığını dikilmiş.


Turizm seyahat acentalarının böbürlene böbürlene sattığı fahiş fiyatlara şu meşhur ultra lüks Titanik Otel!

Girdim baktım otelin internet sayfasına…

Maşallah; “Yangınla yok olan koca bir ormanın yerine diktiğimiz bir tesistir!” hariç diyor ki tanıtımında; “Benzersiz bir güzelliğe sahip olan Güvercinlik Koyu’nda denize sıfır olarak konumlanan otel, 80 bin metrekarelik alan üzerine kurulu, havalimanına en yakın oteldir! Ultra lükstür! Eşsizdir ve emsali yoktur!”

Şimdi buradan bu ülkenin tüm savcılarına sesleniyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yurttaşı olarak suç duyurusunda bulunuyorum!

O dönemki iddialar ortada!

Her şey kayıt altında.

Ve o iddialara karşılık yetkililerin, sorumluların verdiği yanıtlar da!

Ve son manzara da...

Kim bilmiyorum ama belli ki o alan bugün bu beton yığınını oraya dikmeyi kafaya koymuş gözü dönmüş birileri tarafından yakılmış ve o güzelim orman kasten yok edilmiştir.

Bu bir katliamdır, gasptır, alçaklıktır!

Buradan yapıyorum çağrımı…

Ama gerekirse, lazımsa resmi olarak da başvurumu yaparım!

Bu ülkede yürekli bir savcının elini taşın altına koyup bu dosyayı açmasını ve 2007 yılında yanan Güvercinlik’teki bu alanla ilgili tüm soruşturmayı yapmasını ve bu gaspa, katliama izin veren ve göz yuman kimse…

Hepsinden tek tek hesap sormasını istiyorum!

Yazıklar olsun!

Gerçekten yazıklar olsun!

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • fatih@kaftanci.com 11 ay önce Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.
    CEVAPLA
  • leon-lof 11 ay önce Milas ve Muğla Orman Müdürlüklerinde görevlilerin hangileri Güvercinlik orman sahasından mülk edindikleri bir sorulsun..
    CEVAPLA
  • pembepanter 11 ay önce Gerçekten ama gerçekten içim kan ağlayarak okudum yazınızı. Ben İstanbul'da yaşayan biri olarak ve İstanbul'un betonlaşmasını 50 yıldır üzülerek izleyen biri olarak Bodrum'u bu şekilde görmek beni derinden sarstı. İnsanoğlunun hırsı bir gün kendi neslini yok edecek. Umarım bir güm insanoğlu yok olur!
    CEVAPLA
ÖNCEKİ YORUMLARI GÖSTER (8)
0:00 / 0:00