Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    Eğer bu yazacaklarıma engel olunamazsa; işte o zaman bittik biz..

    35 bin futbol sahası..

    Gözünüzde canlandırabiliyor musunuz?

    Tam bu kadar yeşil, tam bu kadar ağaç, tam bu kadar ormanlık alan betonlaşmak üzere..

    İzmir’deki 470 bin 910 hektar olan ormanlık alanın tam 35 bin futbol sahası büyüklüğündeki 30 bin 847 hektarı, çeşitli yatırımlar için kurum ve kuruluşlara tahsis edildi. Oda başkanları, tahsislerin durmaması halinde yaşanacak kayıplar için uyarıyor..

    Uyarmaktan başka bir yaptırım güçleri de yok..

    Özetle; İzmir’in ormanlık alanları hızla yapılaşmaya açılıyor..

    Çıkarılan yönetmeliklerle ormanlık alanların tahsisi; bedelli ya da bedelsiz

    yapılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın resmi rakamlara göre, kentin tamamında ormanlık alan 470 bin 910 hektar. Bu ormanların 30 bin 847 hektarı ise bedelli ve bedelsiz olmak üzere kişi, kurum veya kuruluşlara tahsis edildi. Bu alanın boyutu tam 35 bin futbol sahasına eşit geliyor. Orman Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Kenan Öztan, tahsislerin durdurulmaması halinde yakın gelecekte İzmir’de ormanlık alanların kalmayacağı uyarısında bulunarak, geç kalınmadan önlem alınmasını istedi.

    Öztan; “30 bin hektarlık alan, ormancılık dışı amaçlarla kullanılmak üzere başka kurumlara tahsis edilmiş. Tahsis edilen oldukça ciddi bir alan. Örneğin yol; illaki oradan geçecek, o zaman tahsis edersiniz. Bu zorunludur ama bunun dışında özellikle spor tesisi, dinamit deposu, mıcır tesisi yapmak gibi pek çok konuda ormanlık alanlar tahsis ediliyor. Bu yanlış” dedi.

    Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay ise ormanları koruması gereken idarelerin, anayasaya rağmen mevzuat değişiklikleriyle ormanları yapılaşmaya açtığını söyledi.

    Artık bundan böyle keklikleri evimizde besleyip yaban domuzlarını arka bahçemizde arayacağız.. Bittik biz..

    İZBAN Torbalı’da

    Günde 76 sefer yaparak 6 şubattan itibaren Torbalı İzmir’e resmen bağlandı..

    İZBAN, Torbalı hattında 6 Şubat Cumartesi günü sabah 05:25’ten itibaren seferlerine başladı..

    Bir yılan hikayesine dönmüştü ama mutlu sonla bitti..

    Uç istasyonlardan karşılıklı gerçekleşen seferler, gece 23:55’te kalkacak son trene kadar devam ediyor.

    İZBAN, bu hat üzerinde 27 dakikada bir günde 76 sefer yaparak, hizmetini kentin güney ucundaki yolculara kadar taşımış olacak. Yapılan planlamaya göre, Cumaovası ve Menemen istasyonları transfer noktası olarak kullanılacak. Torbalı yönündeki Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarının devreye girmesi ve hattın açılmasıyla birlikte İZBAN, 110 kilometrelik bir banliyö hattına kavuşacak. Diğer yandan, istasyon sayısını ise 32’den 38’e yükseltecek.

    Hattın uzamasıyla birlikte Torbalı yönünden günde ortalama 20 bin yolcunun eklenmesi ve böylelikle İZBAN’ın günlük yolcu sayısının ortalama 300 binin üzerine çıkması öngörülüyor.

    İZBAN’ın Torbalı hattı açılışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Kazakistan ziyareti nedeniyle ileri bir tarihe ertelense de işletme planlandığı gibi 6 Şubat Cumartesi günü başlatıldı.. Resmi açılış ise sonradan yapılacak.

    Hani derler ya; ‘önce nikah, sonra düğün’ o misal işte..

    10 milyonluk çevre projesi

    Büyükşehir, 60 kilometrelik hat için Kaynaklar ve Gökdere’ye ihale yaptı..

    Gerçekleşen ihaleye göre İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Buca Kaynaklar ve Bornova Gökdere’de kanalizasyon projesi hayata geçirilecek..

    60 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon sistemi ve iki adet atık su terfi merkezini kapsayan proje yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olacak.

    Düz mantık

    -Kuran çarpsın ki ateist oldum sözü kadar çarpıktır, ayrı dünyaların insanıyız, sözü..

    -Artık önümüzdeki maçlara bakıyoruz kadar havada kalır, senin için ölürüm sözü..

    -Zihin açıklığı dilemek yerine, soruların çalıştığı yerden gelmesini dilemek daha faydalı değil midir?

    Diğer Yazılar