ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldığı Brexit referandumunda, ayrılıkçılar adına kampanya yürüten ancak referandum sonucu sonrası Başbakan adayı olmaktan vazgeçen Boris Johnson en kritik görevlerden birine sahip oldu. İngiltere'nin yeni Başbakanı Theresa May, Johnson'a Dışişleri Bakanlığı görevini verdi. 

Johnson, daha önce de Londra Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı. 

İNGİLTERE'DE YENİ KABİNE

Birleşik Krallık'ta iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve bu akşam görevine resmen başlayan Başbakan Theresa May'in kabinesindeki bazı isimler ile görevleri açıklandı.

Yeni kabinede yer alacak isimlerin başbakanlıktan yapılan açıklamalarla duyurulmasına devam ediliyor. Kabinede özellikle dışişleri ve maliye bakanlıklarına getirilen isimler dikkati çekerken, ayrıca ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış müzakerelerinin sorumluluğunu üstlenecek, "Brexit" bakanlığı ile "Brexit" süreciyle bağlantılı olarak Uluslararası Ticaret Bakanlığı görevlendirilmeleri de yapıldı.

Şimdiye kadar açıklanan, yeni İngiliz kabinesinde yer alan Muhafazakar Parti'li isimler ve görevleri şöyle:

Başbakan Theresa May

Maliye Bakanı Philip Hammond

Dışişleri Bakanı Boris Johnson

İçişleri Bakanı Amber Rudd

Savunma Bakanı Michael Fallon

Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox

Avrupa Birliği'nden Ayrılma Bakanı David Davis

İngiltere'nin ikinci kadın Başbakanı Theresa May, yeni kabineyi oluşturma çalışmalarını sürdürüyor.

59 yaşındaki May, başbakanlık görevini bugün David Cameron'dan devralarak, Birleşik Krallık'ın 76'ncı ve ikinci kadın başbakanı oldu.

REUTERS-AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000