İNTERNET HABERLERİ

18 OCAK 2017

İletişimde dün “Gültan Kışanak” tedbiri yaşandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok ilde internete erişim kısıtlandı. Bu tedbirin, Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınması sonrasında, olası provokasyonların önlenmesi için alındığı belirtildi. Hükümet, 28 belediyeye kayyum atandığı zaman da benzer bir tedbir almıştı.

KHK İLE YETKİ

Doğu ve Güneydoğu’daki illerde dün internete erişimde sıkıntı yaşandı. Sıkıntı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman’da hissedildi. Kesinti hem sabit, hem de mobil hatlarda yaşandı. Kaynaklar, internet erişimindeki yavaşlamanın, güvenlik kaynaklı olduğunu belirterek Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine adım atıldığını, kesintinin kısa süre içinde normale döneceğini ifade etti.

Söz konusu tedbirin, HDP’li Kışanak’ın gözaltına alınması sonrasında, toplumsal olayların önünü kesmek için alındığı öğrenildi. Eylül ayında, 28 belediyeye kayyum atanması sonrasında da benzer bir tedbir uygulanmıştı. TİB’in kapatılmasını öngören KHK uyarınca milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçesiyle Başbakanlık kararına dayanarak haberleşmenin iki saat içinde engellenmesinin önü açılmıştı. KHK’da, BTK da Başbakanlığın kararını, derhal işletmecilere iletmekle görevlendirilmişti. Başbakanlığın, bu yetki çerçevesinde hareket ettiği belirtildi.

DENİZ ÇİÇEK/GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 27 Ekim 2016 Perşembe 14:57
  her şey aksıyor lütfen artık gelsin bu böyle nereye kadar
 • Misafir 27 Ekim 2016 Perşembe 13:53
  sıkıntı yaşandı, kesinti yaşandı değil. 26 ekim saat 10:00 (öğleden önce)'den beri internet her yerde kesik. marketlerde kredi kartı kullanılamıyor, hem mobil hem karasal internet yok. sadece kurumlarda merkezi internet olanlar çalışıyor. 27.10.2016 saat:13:50.
 • Misafir 27 Ekim 2016 Perşembe 13:22
  doğuda hayat durdu.
 • Misafir 27 Ekim 2016 Perşembe 13:21
  böyle şey mi olur ya hala yok.
 • Misafir 27 Ekim 2016 Perşembe 11:17
  internet dünden beri yok
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme