Emoji’ler bugünün mesajlaşma uygulamalarında harflerden sonra en çok kullanılan araçlar haline geldi. Hatta konu o kadar gündem oldu ki filmi ve belgeseli dahi yapıldı.

Konuyla ilgili açık sosyal medya platformlarını takip eden emojitracker’ın canlı olarak takip ettiği emoji kullanımına göre, siz bu cümleyi okurken gülmekten ağlayan emoji binden fazla kere kullanıldı.

Emojilerle ilgili söylenecek çok şey olsa da tek simgeyle birden fazla durumu anlatabildiğimiz bu karakter setleri kısa sürede hayatımızda önemli bir yere oturduğu kesin. Ve şimdi içinde geçen yıl bir gencin başvurusuyla gündeme gelen başörtülü kadın emoji’sinin de bulunduğu yeni emoji seti akıllı telefonlara gelmek üzere gün sayıyor.

Rayouf Alhumedhi'nin geçtiğimiz yıl Unicode komitesine ilettiği istekle ilgili aksiyon belirlendiği üzere son versiyonda devreye giriyor. Yukarıdaki karede Rayouf başörtüsü emoji teklifini San Jose'de Unicode Teknik Komite toplantısında sunarken görülüyor.

Emojipedia'daki bilgilerie göre kar amacı gütmeyen Unicode konsorsiyumunun düzenlediği emoji setlerinde yayınlanan son sürüm 10.0.0’da yeni sakallı erkek, başörtülü kadın, dua için açılan el, İskoç bayrağı, yeni yiyecekler ve daha fazlasının bulunduğu 56 yeni emoji yer alıyor. 

Yeni emoji’lerde yüz ifadelerinde yıldızlarla bezenmiş, kaldırılmış kaşlı ve ağzı kapatılmış yüz gibi ifadeler eklenmiş. Başörtüsü olan bir kadın, sakallı bir adam, emziren bir kadın ve vampirin bulunduğu sette hayvanlar dünyasından zebra, zürafa, kirpi ve iki tür dinozor olan Sauropod ve T-Rex eklenmiş. Yeni emoji setlerinin iOS ve Android'lerde yakında güncellemelerle devreye girmesi bekleniyor. 

 

 • emoji
 • başörtülü
 • başörtülü kadın
 • ifade
 • akıllı telefon

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 27 Haziran 2017 Salı 08:53
  Sizde bişeyden anlamıyonuz
 • Misafir 26 Haziran 2017 Pazartesi 18:40
  çoluk çocuk işleri
 • Misafir 26 Haziran 2017 Pazartesi 18:12
  Ne kadar gereksiz boş işlerle ilgileniyoruz
Tüm yorumları göster(19)
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme