ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başbakan Binali Yıldırım, gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği mesajda Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelik olarak, "Merkel şunu da unutmasın Almanya'da yaşayan 3.5 milyon Türk var, bunların çoğu da seçmen. Yani bir yerde bölücüleri memnun ederken, diğer yerde asli unsurları, Almanya için üreten, çalışan milyonlarca kardeşimizi de göz ardı etmemek, onları mutsuz etmemek lazım" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, gazetelerin Ankara temsilcileri ile AK Parti genel merkezinde bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım’ın; ABD Başkanı Trump, Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan Başbakanı Çipras’a yönelik önemli mesajları oldu. Başbakan Yıldırım, Anayasa değişikliği referandum sürecine ilişkin de tespitlerde bulundu.

Yıldırım’ın sorulara verdiği yanıtlardan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yönelik mesajları şunlar:

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNA ZARAR VERİYOR: Almanya'da var olan devam eden Türkiye aleyhtarı, Türkiye'ye karşı husumet içeren; gerek medyada, gerek siyasi platformda faaliyetler görüşmenin ana konularından bir tanesi olacak. Türkiye'nin sürekli bir hukuk devleti çerçevesinde hareket etmesini telkin edenlerin dönüp kendilerine bakmaları lazım. Terörle ilgili binlerce dosya var. Gerek iade, gerek yargılanma talebi var. Onlara sorduğumuzda, 'Bu yargının işi, biz karışmayız' diyenler, Türkiye'nin darbe sonrası yaptığı iş ve işlemlere bal gibi karışma hakkını kendilerinde görüyorlar. Bu çok gülünç bir durumdur. Dolayısıyla Almanya gibi AB'nin temel taşını teşkil eden, Türkiye'nin de en önemli ticaret ortağı olan bir ülkenin, ezeli dostu bir ülkenin bu ikircikli duruma artık bir son vermesi gerekir. Sayın Merkel bu konuda hem bizimle hem cumhurbaşkanımızla görüşmeler yapacak. Ne yazık ki bölücü terör örgütü, şimdilerde de FETÖ terör örgütü Alman kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik olarak yoğun gayret göstermektedir. Bu sürdürülebilir bir şey değildir. Türkiye-Almanya dostluğuna zarar vermektedir. Bu bakımdan daha yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum.

3.5 MİLYON TÜRK’Ü UNUTMASIN: Merkel şunu da unutmasın Almanya'da yaşayan 3.5 milyon Türk var, bunların çoğu da seçmen. Yani bir yerde bölücüleri memnun ederken, diğer yerde asli unsurları, Almanya için üreten, çalışan milyonlarca kardeşimizi de göz ardı etmemek, onları mutsuz etmemek lazım.

Bülent AYDEMİR / ANKARA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000