Son Dakika

Fetullahçı Terör Örgütü'nün ( FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yurt genelinde FETÖ temizliği tüm hızıyla devam ediyor. İşte FETÖ ile bağı olduğu ya da örgütün haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen kişi/kurumlara yönelik operasyonlarda 13 Temmuz 2017 Perşembe günü raporu.

Haberler anlık olarak güncellenmektedir...

MUĞLA'DA FETÖ ÜYELERİ YUNAN ADASINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

AA'nın haberine göre, Muğla'nın Fethiye ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları gerekçesiyle aranan 8 zanlı, Yunanistan'ın Rodos Adası'na kaçmaya çalışırken yakalandı.

Muğla'da bir istihbaratı değerlendiren Sahil Güvenlik ekipleri, Fethiye ilçesi Göcek Mahallesi açıklarında bir tekneye operasyon düzenledi.

Operasyonda, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Rodos Adası'na geçmeye çalıştıkları tespit edilen 8 kişi yakalandı.

Yakalananların haklarında arama kaydı bulunan, mesleklerinden ihraç edilen FETÖ/PDY üyeleri olduğu belirlendi.

Operasyonda teknenin kaptanı da gözaltına alındı.

Zanlılar, Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerine teslim edildi.TEKİRDAĞ'DA 125 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI

Tekirdağ'da sürdürülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı, 'ByLock' kullandıkları gerekçesiyle aralarında polis, öğretmen, memur ve esnafların da bulunduğu 125 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandıkları gerekçesiyle aralarında polis, öğretmen, memur ve esnafın da bulunduğu 125 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Kararın ardından İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, gözaltı kararı verilen şüphelileri yakalamak için çalışmalarına başladı. (DHA)

41 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tekirdağ'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün gizli haberleşme programı "Bylock" kullandıkları iddia edilen 41 kişi gözaltına alındı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde örgütün kriptolu haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddia edilen aralarında iş adamı, ev hanımı, imam, turizmci, gazeteci, bankacı, sağlık memuru, öğrenci, veteriner, öğretmen, hemşire, doktor, esnaf, işçi ve polislerin de aralarında olduğu 127 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri eş zamanlı düzenledikleri operasyonda 41 şüpheliyi gözaltına aldı.

Haklarında gözaltı kararı verilen diğer şüphelileri yakalama çalışmaları devam ediyor. (AA)

ÇORUM'DA 6 KİŞİ TUTUKLANDI

Çorum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonun ardından adliyeye sevk edilen 15 şüpheliden 6'sı tutuklandı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 29 şüpheliden 15'inin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Aralarında 4. sınıf emniyet müdürü, doktor, öğretmen ve esnafın da bulunduğu zanlılar, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılardan 6sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 9'u ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Diğer şüphelilerin emniyetteki işlemleri ise sürüyor.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında "ByLock" kullandıkları iddiasıyla 4 Temmuz'da 36 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, operasyonda 29 şüpheli yakalanmıştı. (AA)

SAMSUN'DA İHRAÇ EDİLEN POLİS GÖZALTINA ALINDI

İstanbul'da görev yapıp meslekten ihraç olan bir polis memuru Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizli haberleşme ağı olan ByLock kullanığı iddiasıyla Samsun'da gözaltına alındı. 

İstanbul'da polis memuru olarak görev yapan R.Ş.(31), FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildi. Yapılan araştırma sonucu FETÖ'nün gizli haberleşme ağı olarak ByLock kullandığı tespit edilen R.Ş., hakkında yakalama müzekkeresi çıkartıldı. R.Ş., Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Samsun'un Çarşamba ilçesinde yakalanarak gözaltına alınıp sorgulanmak üzere Samsun Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (İHA)

ADANA'DA 26 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan aralarında daha önce meslekten ihraç edilen veya açığa alınan bazı memurların da olduğu 26 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ile Terörle Mücadele Şubelerine (TEM) bağlı ekiplerce 30 Haziran'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 30 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılardan 4'ü emniyetteki sorgularının ardından Cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldı. 9'u kadın 26 şüpheli ise Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

Adanada 30 Haziran'da özel harekat polislerinin de katılımıyla kent merkezinde 45, Ankarada ise 1 adrese operasyon düzenlenmiş, aralarında ByLock kullandığı öne sürülenler ile daha önceden meslekten ihraç edilen ve açığa alınan bazı memurların da olduğu 30 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Operasyonun zanlıların kullandığı ByLock yazışma içeriklerinin çözülmesinin ardından yapıldığı öğrenilmişti. (AA)

ANTALYA'DA 71 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Antalya merkezli 6 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 71 şüpheli gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce kapatılan derneğin üyelerine yönelik, darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğünde şehit düşen polis memuru Muhammet Oğuz Kılınça atfen "Kılınç" adı verilen operasyon için harekete geçti.

Antalya, İstanbul, Mardin, Balıkesir, Malatya ve Afyonkarahisarda belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 71 zanlı gözaltına alındı.

Darbe girişiminden sonra kapatılan derneğin üyesi şüphelilerin, dernek çatısı altında örgüte eleman kazandırdıkları, "himmet" adı altında para topladıkları ve hükümet aleyhine propaganda yaptırdıkları öne sürüldü.

Ayrıca, beddua seansları düzenleyen örgüt üyelerinin, darbe girişiminden sonra da faaliyetlerine devam ettikleri belirtildi. (AA)

HATAY'DA ARALARINDA MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN MEMURLARIN DA BULUNDUĞU 50 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hatay'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, aralarında meslekten ihraç edilen memurların da bulunduğu 50 zanlı gözaltına alındı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince il genelinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, örgütün şifreli haberleşme programı ByLocku kullandığı iddiasıyla, aralarında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen memurların da bulunduğu 50 kişi yakalandı.

Zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Operasyon kapsamında 10 kişinin daha arandığı öğrenildi. (AA)

ESKİ RİZE POLİS MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRÜ DAHİL 4 KİŞİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI

Rize'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik iki operasyonda gözaltına alınan 23 zanlıdan, aralarında eski Rize Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ramazan Sarıca'nın da bulunduğu 4'ü tutuklandı.

Rize Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen iki soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları, örgütle bağlantılı oldukları, örgüt lehine sosyal medyada propaganda yaptıkları ve örgüte finansal destek sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 23 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılardan 8'i savcılık talimatıyla emniyetten salıverildi, 15'i ise sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Eski Rize Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sarıca ile K.B, R.Y. ve O.Y. çıkarıldıkları mahkemece cezaevine gönderildi, diğer 11 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (AA)

ANKARA'DA BYLOCK KULLANAN 3 KİŞİ TUTUKLADNI

Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuklandı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan iki esnaf ve üniversite öğrencisi işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren şüpheliler Ferit S, Fatih N. ve Oğuzhan K. tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. (AA)

BURSA'DA 5 KADIN TUTUKLANDI

Bursa merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonun ardından adliyeye sevk edilen 10 kadın şüpheliden 5'i tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlıların emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 5'i çıkarıldıkları mahkemece cezaevine gönderildi, biri hakkında ev hapsi kararı verildi, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, örgütle iltisaklı olduğu belirtilen derneğin "ByLock" kullandığı tespit edilen yönetici ve üyelerine yönelik Bursa merkezli 5 ilde operasyon düzenlemiş, haklarında gözaltı kararı bulunan 20 zanlıdan 10'u yakalanmıştı. (AA)

 

"UYANIŞ" FİLMİNİN YÖNETMENİ GÖZALTINA ALINDI

Hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden soruşturma başlatılan "Uyanış" filminin yönetmeni Ali Avcı ve Avcı'nın evinde bulunduğu belirlenen Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) soruşturmasında firari olarak aranan "ByLock" kullanıcısı Fetullah Karabiber gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, "FETÖ üyeliği" suçundan hakkında soruşturma başlatılan "Uyanış" filminin yönetmeni Ali Avcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Avcı'yı, Bağcılar'daki evine düzenlenen operasyonda gözaltına aldı.

Evde bulunun ve kendisini Hasan Aslan olarak tanıtan kişi ise polis ekiplerinin evde arama yaptığı sırada kaçmaya çalıştı. Ekiplerce yakalanan bu kişinin YTÜ soruşturmasında firari olarak aranan ve "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen Fetullah Karabiber olduğu belirlendi.

Yönetmen Ali Avcı ve İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Karabiber emniyete götürüldü. (AA)

DİYARBAKIR'DA 1 KİŞİ TUTUKLANDI

Diyarbakır'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 şüpheliden biri tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 14 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Gözaltına alınan 12 şüpheliden 3'ü emniyetteki işlemlerin ardından serbest bırakılırken, 9'u adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerden biri çıkarıldığı mahkemece "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanırken, 8'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında 2 şüphelinin de yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. (AA)

NEVŞEHİR'DE GÖZALTINA ALINAN ZANLILARDAN 7'Sİ TUTUKLANDI

Nevşehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, "ByLock" kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen şüphelilerden 7'si tutuklandı.

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlılardan Çağatay Ö, Yusuf K, Ahmet B, Tamer K, Gökay Ö, Fatih S, Güven T, Cuma D, Mahmut K, Elif Y, Fatma F, ile Merve A'nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen 12 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki sorguları tamamlanan zanlılardan 5'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, öğretmenler Fatma S, Elif Y, ve Güven T. ile serbest meslek sahibi Mahmut K, Merve A, Cuma D. ve işçi Gökay Ö. nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 8 Temmuz’da örgütün gizli haberleşme programı "ByLock"u kullananlara yönelik 21 adrese düzenlenen operasyonda 17, yapılan takibatta ise 2 zanlı gözaltına alınmış, zanlılardan 7'si hafta başında sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı. (AA)


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.