ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HABERTURK.COM VE AJANSLAR

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında başlatılan operasyonlar çerçevesinde beş ayrı ilde 31 ayrı adrese baskınlar düzenlendi. Hepsi emekli askerlerden oluşan 31 kişilik gözaltı listesinden, üç kişiye yurtdışında bulundukları için ulaşılamazken 28 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimler arasında 28 Şubat'ın önemli isimleri emekli Orgeneral Çevik Bir ile Emekli Tuğgeneraller İdris Koralp ve Ünal Akbulut da bulunurken, Ankara dışındaki İstanbul, Eskişehir, Çanakkale ve Niğde gibi şehirlerden gözaltına alınan emekli askerler sağlık kotrolleri sonrasında Ankara'ya gönderildiler.

5 İLDE 31 AYRI ADRESE EŞZAMANLI OPERASYON

Sabah erken saatlerde İstanbul, Ankara, Eskişehir, Çanakkale ve Niğde'de başlatılan eşzamanlı operasyonda 31 ayrı adrese baskınlar düzenlendi. Eskişehir, Çanakkale ve Niğde'de birer eve baskın düzenlenirken İstanbul'da 11, Ankara'da da 17 ayrı adrese polis ekipleri gitti. Arama yapılan adresler arasında İstanbul Fenerbahçe Orduevi ve Levent'teki Askeri Lojmanlar da yer aldı.

31 KİŞİLİK GÖZALTI LİSTESİ 
Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde, Çanakkale ve Eskişehir'de adreslerine baskın düzenlenen ve haklarında gözaltı kararı bulunan emekli askerlerin lsitesi ise şu şekilde;

Ankara: emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Kurmay Albaylar Hüsnü Dağ, Arslan Daştan, Oğuz Kalelioğlu, Sezai Kürşatökte, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albaylar Serdar Çelebi, İbrahim Selman Yazıcı, emekli Albaylar Mustafa Kemal Savcı, Ziya Batur, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan; emekli binbaşı Ahmet Aka; emekli Başçavuş Hamza Özaltun  

İstanbul: emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller İdris Koralp, Ünal Akbulut; emekli albaylar Yüksel Sönmez, Eser Şahan, Cengiz Çetinkaya; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Orhan Nalcıoğlu, Mustafa Babacan; emekli Başçavuş Necdet Batıran, Aydın Karaşahin. 

Çanakkale: emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci

Niğde: emekli Kıdemli Albay Ümit Şahintürk

ASKER SELAMI VERDİ
28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan Emekli Albay Ali Can Türk, evinde süren 9 saatlik aramadan sonra, Yunus Emre Devlet Hastanesinden alınan sağlı raporundan sonra Ankara'ya götürüldü. Türk, hastaneden ayrılırken, gazetecilerin bir şey söyleyecekmisin sorusuna asker selamı vererek," Bu sancılı süreç geçecektir" dedi.

EMEKLİ TUĞGENERAL KILIÇARSLAN'IN EVİNE AMBULANS GELDİ
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın Ankara Birlik Mahallesi'ndeki evinde arama çalışması devam ederken, apartmanın önüne de ambulans geldi.

Kılıçarslan'ın oturduğu Çağıl Apartmanı'nın önünde duran ambulanstan bir doktor inerek binaya girdi. Yaklaşık yarım saat içeride kalan doktor, daha sonra ambulansla evin önünden ayrıldı.

EMEKLİ ALBAY ŞAHİNTÜRK ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜ
28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan, emekli Albay Ümit Şahintürk, Niğde'de gözaltına alındıktan sonra ifade için Ankara'ya götürüldü.

ÖZKASNAK EVİNİN ÖNÜNE JANDARMA ÇAĞIRDI
28 Şubat soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkartıldığı iddia edilen ancak ismi 31 kişilik listede görülmeyen Erol Özkasnak, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak beldesindeki evine jandarma çağırdı. Gazetecileri engellemek amacıyla Gümüşkaya Jandarma Karakolu'na telefon eden Özkasnak'ın evinin önüne iki jandarma gelerek nöbet tutmaya başladı.

PSİKOLOJİK HAREKAT UZMANI KİTAP YAZARI ALBAY
28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan emekli Albay Alican Türk'ün Eskişehir'deki evindeki arama beş saatten fazla sürdü. Türk'ün Özel Kuvvetler'den emekli olduğu, terör ve faili meçhuller konusunda iki kitabının bulunduğu öğrenildi.

Biri "Doğu ve Güneydoğu'da Faili Meçhul Cinayetler ve Gerçekleri" olmak üzere terör konusunda yazılmış iki kitabı bulunan Türk daha sonra Ankara'ya götürüldü.

ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜLER
Saatler süren aramaların ardından gözaltı işlemleri yapılan Çevik Bir ile üç generalin de aralarında bulunduğu 9 asker, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki adli tabipliğe götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından da beyüz bir minibüs ile Ankara'ya götürülmek üzere Atatürk Havalimanı'na getirildi. Doğrudan aprona alınan Çevik Bir ve diğerleri, 16.05'de kalkması gereken THY uçağının uçuş ekibinin gecikmesi üzerine yaklaşık yarım saat minibüs içinde bekletildi. Bu sırada polisin su servisi yaptığı görülen emekli askerler, daha sonra ellerindeki çantalarıyla uçağa bindi. Emekli askerlerin arka kısmına oturtuldukları uçak yaklaşık bir saat rötarlı olarak Ankara'ya gittiEMEKLİ ORGENERAL ÇEVİK BİR GÖZALTINA ALINIP ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

Gökhan ARTAN / AHT
  • 28 Şubat
  • 28 şubat soruşturması
  • postmodern darbe
  • çevik bir
  • erol özkasnak
  • nuh mete yüksel

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(323)
Kalan karakter : 2000