KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ÖSYM

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kuruluna bağlı bir kuruluştur.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarının isteği üzerine yükseköğretim kurumlarına anket, doçentlik sınavları dahil her düzeyde sınav ve değerlendirme ile öğrenci kayıt işlemlerini ve Yükseköğretim Kurulunca verilecek diğer işleri yapar.

Ösym Haberleri

 • YGS sınav kağıtları erişime açıldı!

  Gündem, 29 Mart 2017

  YGS sınav kağıtları erişime açıldı!

  ÖSYM, internet sitesi üzerinden YGS sınav cevap kağıtlarını erişime açtı. Peki YGS sınav cevap kağıtları nasıl görülür? YGS cevap kağıtları!

 • YGS saat kaçta açıklanacak?

  Gündem, 28 Mart 2017

  YGS saat kaçta açıklanacak?

  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan takvime göre YGS sonuçları bugün açıklanacak. Peki YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak? YGS sonuçları açıklandı mı?

 • YGS yorumları!

  Gündem, 28 Mart 2017

  YGS yorumları!

  2017 YGS sonuçlarının açıklanmasıyla, üniversiteye geçişin ilk aşaması olan YGS süreci tamamlanmış oldu. İşte sınava katılan adayların sosyal medyada YGS'ye yönelik yaptığı paylaşımlar ve YGS yorumları...

  YGS sonuçları açıklandı!

  Gündem, 28 Mart 2017

  YGS sonuçları açıklandı!

  Milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı, üniversiteye geçişin ilk aşaması olan YGS'nin sonuçları açıklandı. Peki YGS sonuçları nasıl öğrenilir? İşte 2017 YGS sonuçları hakkında tüm detaylar...

  LYS başvuruları ne zaman?

  Gündem, 28 Mart 2017

  LYS başvuruları ne zaman?

  Üniversite adayları, YGS puanlarını öğrendikten sonra LYS başvurusuna hazırlanıyor. Peki LYS başvurusu nasıl yapılır? LYS tarihleri ne zaman? LYS başvuruları ne zaman?

 • YGS sonuçları bekleniyor!

  Gündem, 27 Mart 2017

  YGS sonuçları bekleniyor!

  YGS sonuçları, binlerce üniversite adayı tarafından merak ve heyecanla bekleniyor. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanıyor? YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

 • YGS sonuçlarına sayılı günler kaldı

  Gündem, 24 Mart 2017

  YGS sonuçlarına sayılı günler kaldı

  12 Mart Pazar günü gerçekleştirilen YGS için adaylar sonuçları bekliyor. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

 • ALES başvurularında son gün!

  Gündem, 23 Mart 2017

  ALES başvurularında son gün!

  ALES, 2017 yılı için de kısa bir süre içinde tamamlanacak. Başvurular ise bu gece bitiyor. Peki ALES başvurusu nasıl yapılır?

  KPSS başvuruları sona erdi

  Gündem, 23 Mart 2017

  KPSS başvuruları sona erdi

  KPSS, milyonlarca memur adayının katılımıyla gerçekleştirilecek. KPSS için 13 Mart'ta başlayan başvuru süreci, dün sona erdi. Peki KPSS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak?

  e-YDS başvuruları başladı!

  Gündem, 22 Mart 2017

  e-YDS başvuruları başladı!

  e-YDS için başvurular bugün itibariyle başladı. Peki e-YDS başvurusu nasıl yapılır? İşte e-YDS başvurusu hakkında detaylar...

 • YDS İlkbahar Dönemi sınav giriş belgesi yayınlandı!

  Gündem, 22 Mart 2017

  YDS İlkbahar Dönemi sınav giriş belgesi yayınlandı!

  YDS sınav giriş belgesi hakkında açıklama bekleyen adaylara ÖSYM, bugün yaptığı açıklama ile sınav giriş belgesini erişime açtı. İşte YDS sınav giriş belgesi!

 • LYS'ye girecekler dikkat!

  Gündem, 16 Mart 2017

  LYS'ye girecekler dikkat!

  ÖSYM, 2017 LYS'ye girecek öğrencilerin bilgilerini kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin 17 Mart 2017 tarihinde yapılabileceğini açıkladı

 • ÖSYM'den KPSS ücretlerine yeni düzenleme

  Gündem, 15 Mart 2017

  ÖSYM'den KPSS ücretlerine yeni düzenleme

  ÖSYM, KPSS ücretlerini yeniden belirledi. İşte yeni düzenleme sonrası ücretler...

  '15 dakika mağdurları' isyanda!

  Gündem, 14 Mart 2017

  '15 dakika mağdurları' isyanda!

  YGS’de bu sene ilk kez uygulanan ‘15 dakika önce sınav yerinde bulunma zorunluluğu’ binlerce mağdur yarattı. Sınava alınmayan öğrenciler internette imza kampanyası başlattı

  ÖSYM'nin tartışma yaratan o kuralı için esneklik çağrısı

  Gündem, 13 Mart 2017

  ÖSYM'nin tartışma yaratan o kuralı için esneklik çağrısı

  YGS'nin başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemlerinin sonlandırılması uygulamasına esneklik getirilmesi istendi

 • YGS tamamlandı, adayların gözü sonuçlarda!

  Gündem, 13 Mart 2017

  YGS tamamlandı, adayların gözü sonuçlarda!

  2017-YGS dün Türkiye genelinde ortak yapılan sınavla tamamlandı. Milyonlarca üniversite adayının katılım sağladığı YGS'nin ardından adaylar şimdi de heyecanla YGS sonuçlarını bekliyor.

 • ALES başvuruları başladı!

  Gündem, 13 Mart 2017

  ALES başvuruları başladı!

  7 Mayıs 2017'de yapılacak ALES için başvuru günü bekleniyor. Peki ALES başvurusu ne zaman? ALES başvurusu nasıl yapılır? İşte ALES başvuru tarihi ve detaylar!

 • 2017-YGS tamamlandı

  Gündem, 12 Mart 2017

  2017-YGS tamamlandı

  ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12.40'da tamamlandı. Peki YGS nasıl geçti? YGS ile ilgili yorumlara haberimizden ulaşabilirsiniz

  2017-YGS soru ve cevapları yayımlandı

  Gündem, 12 Mart 2017

  2017-YGS soru ve cevapları yayımlandı

  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) gerçekleştirildi. ÖSYM, 2017-YGS soru ve cevaplarını yayımladı. Peki 2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?