KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ÖSYM

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kuruluna bağlı bir kuruluştur.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarının isteği üzerine yükseköğretim kurumlarına anket, doçentlik sınavları dahil her düzeyde sınav ve değerlendirme ile öğrenci kayıt işlemlerini ve Yükseköğretim Kurulunca verilecek diğer işleri yapar.

Ösym Haberleri

 • YKS ne zaman?

  Gündem, 20 Nisan 2018

  YKS ne zaman?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim tarihini 24 Haziran olarak açıklamasıyla birlikte üniversiteye giriş sınavı YKS ile tarih çakıştı. Bu gelişme üzerine YÖK tarafından YKS ertelendi. Peki YKS ne zaman? Üniversite sınavı YKS ne zaman yapılacak?

 • 2018 YKS ne zaman? YÖK duyurdu...

  Gündem, 19 Nisan 2018

  2018 YKS ne zaman? YÖK duyurdu...

  YKS ne zaman? sorusu, YÖK tarafından yapılan açıklamayla yanıt buldu. ÖSYM tarafından 23-24 Haziran'da gerçekleştirilmesi beklenen Yükseköğretim Kurumları Sıanvı (YKS)'nın tarihi, erken seçim tarihiyle çakışınca YÖK devreye girdi ve YKS ertelendi. Peki 2018 YKS ne zaman? İşte ertelenen YKS tarihi!

 • Sayıştay eleme başvuruları başladı

  Gündem, 18 Nisan 2018

  Sayıştay eleme başvuruları başladı

  ÖSYM tarafından Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı'na yapılacak olan başvuruların tarihi açıklandı. Peki, Sayıştay eleme başvuru tarihi ne zaman? Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

  Erken seçim tarihi YKS ile çakışıyor! YÖK yeni tarihleri açıkladı!

  Gündem, 18 Nisan 2018

  Erken seçim tarihi YKS ile çakışıyor! YÖK yeni tarihleri açıkladı!

  YKS ne zaman yapılacak? Türkiye 24 Haziran 2018'de seçime gidiyor. Üniversiteye geçişte bu yıl ilk defa uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise o tarihlere denk geldiği için YÖK, tarihle ilgili açıklama yaptı. Peki YKS ne zaman? 2018 YKS tarihi belli oldu!

  YKS ne zaman?

  Gündem, 17 Nisan 2018

  YKS ne zaman?

  YKS ne zaman? Türkiye'nin erken seçime gideceği, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı ve 24 Haziran 2018 olarak belirtildi. Ancak, 24 Haziran 2018'de YKS uygulanacak ve sınavın ne zaman yapılacağı öğrenciler tarafından sorgulanıyordu. Konuyla ilgili YÖK açıklama yaptı ve yeni YKS tarihini duyurdu. Peki YKS ne zaman? İşte 2018 YKS tarihi!

 • 2018 KPSS ne zaman?

  Gündem, 17 Nisan 2018

  2018 KPSS ne zaman?

  Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için başvuru tarihi yaklaşıyor. Memur adayları 2018 KPSS başvuruları ne zaman, sınav hangi tarihlerde yapılacak gibi sorulara yanıt arıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı için ÖSYM tarihleri açıklamıştı. İşte 2018 KPSS başvuru ve sınav tarihleri.

 • MSÜ soruları ve aday cevapları yayınlandı

  Gündem, 16 Nisan 2018

  MSÜ soruları ve aday cevapları yayınlandı

  ÖSYM tarafından 18 Mart'ta uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na katılan adayların, sınav soruları ve aday cevap anahtarı yayınlandı. MSÜ sınav soruları ve aday cevapları nasıl görüntülenir? İşte 2018 MSÜ sınav soruları ve cevap anahtarı görüntüleme sayfası...

 • EKPSS ne zaman?

  Gündem, 16 Nisan 2018

  EKPSS ne zaman?

  ÖSYM tarafından yapılacak olan EKPSS için adayların bekleyişi sürüyor. Sınava katılacak olan adaylar için geçtiğimiz günlerde sınav giriş belgeleri erişime açıldı. Peki EKPSS ne zaman? EKPSS sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir?

  2018 KPSS ne zaman?

  Gündem, 16 Nisan 2018

  2018 KPSS ne zaman?

  Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için heyecanlı bekleyiş sürüyor. ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavın ne zaman olduğu ve başvuru tarihi ise adayların en çok merak ettiği konulardan. Peki 2018 KPSS ne zaman? KPSS başvuru tarihleri ne zaman? İşte detaylar...

  MSÜ sınav sonuçları erişime açıldı

  Gündem, 13 Nisan 2018

  MSÜ sınav sonuçları erişime açıldı

  Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınav sonuçları için bekleyiş dün sona erdi. ÖSYM, internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda MSÜ sınav sonuçlarının erişime açıldığını belirtti. Peki MSÜ sınav sonuçları sorgulama nasıl yapılır? İşte Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçları öğrenme ekranı!

 • 2018 DGS ne zaman?

  Gündem, 10 Nisan 2018

  2018 DGS ne zaman?

  2018 DGS için gözler ÖSYM'de... Binlerce aday, Dikey Geçiş Sınavı'na giriş yapacak ve adaylar lisans programlarında eğitim görebilmek için sınavda sorulara doğru yanıt vermeye çabalayacak. Peki 2018 DGS ne zaman? Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman başlıyor?

 • Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı yapacak

  Gündem, 10 Nisan 2018

  Sağlık Bakanlığı 9 bin personel alımı yapacak

  Sağlık Bakanlığı'nın sözleşmeli pozisyonlarına personel alımı yapabilmek için gerçekleştirilen KPSS 2018/4 tercihleri başlıyor. ÖSYM tarafından yapılacak tercihler ne zaman başlıyor? Kimler KPSS 2018/4 tercihi yapabilir? İşte ayrıntılar...

 • MSÜ sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 09 Nisan 2018

  MSÜ sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  MSÜ sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih, ÖSYM'nin yayımladığı takvime göre belli oldu. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 18 Mart'ta yapılmıştı. 2018 MSÜ sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YDS soru ve cevapları erişime açıldı

  Gündem, 03 Nisan 2018

  YDS soru ve cevapları erişime açıldı

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından, 1 Nisan'da düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (2018-YDS İlkbahar Dönemi) ait temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı. İşte YDS soru ve cevapları!

  YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 03 Nisan 2018

  YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YDS sonuçları, sınava katılan adaylar tarafından merakla bekleniyor. ÖSYM tarafından 1 Nisan'da yapılan YDS'ye katılan adaylar, sınav puanını öğrenebilmek için sonuçların açıklanacağı tarihi araştırıyor. Peki, YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

 • YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 01 Nisan 2018

  YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

  YDS 2018 İlkbahar dönemi sınavı sona erdi. YDS sınavına giren öğrenciler sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İşte ÖSYM'nin YDS sınav sonuçları için verdiği tarih ve detaylar...

 • ÖSYM'den YDS uyarısı

  Gündem, 31 Mart 2018

  ÖSYM'den YDS uyarısı

  1 Nisan Pazar günü yapılacak 2018 YDS ilkbahar dönemi sınavı için ÖSYM'den saat uyarısı geldi. YDS sınavı saat kaçta? İşte ÖSYM'den gelen uyarı...

 • YDS bu pazar yapılacak

  Gündem, 30 Mart 2018

  YDS bu pazar yapılacak

  YDS, ÖSYM tarafından adayların katılımıyla Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınava katılacak olan adaylar sınavın saatini araştırıyor. Öte yandan saat konusunda ÖSYM'den uyarı yapıldı. Peki YDS saat kaçta?

  YDS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

  Gündem, 29 Mart 2018

  YDS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

  YDS yani Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ilkbahar dönemi için başvuran adayların sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından erişime açıldı. YDS sınavı giriş belgesi sorgulama ve YDS sınav tarihi haberimizde...