27 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ENDER SARAÇ - HT PAZAR

İsterse herkes sağlıkla zayıflayabilir. Şimdi dikkatle okuyun ve madde madde kontrol ederek neden kilo veremediğinizi saptamaya çalışın. Nasıl kilo verebileceğinizle ilgili öneriler de devamında geliyor.

1- KAN TAHLİLİ YAPTIRIN: Belki de sizde insülin direnci, demir eksikliği, yüksek şeker, tiroit bozukluğu vardır... Bir doktora başvurmadan, muayene ve kan tahlili olmadan diyette ısrar etmek gereksiz bir çaba olabilir. Gücünüzü ve hevesinizi tüketebilir. Peki hangi tahliller özellikle yaptırılmaIı?

HOMA insülin direnci: Şeker, karbonhidrat, tatlı-unlu mamulleri yakıp yakamadıgınızla ilgili bilgi verir.

Kanda demir düzeyi: Kansızlık, sürekli bir açlık hissi vc halsizlik için ipucu verebilir.

Düşük kan şekeri-hipoglisemi: Ağır yemekler ve tatlılardan 2-3 saat sonra daha da acıkıp yemeğe, tatlılara, hamur islerine önlenemez saldırışınızın bir nedeni olabilir.

Tiroit bezinin az çalışması yani hipotiroidi: Az yeseniz bile bir türlü yağlanmanın önüne geçememenizin nedeni olabilir.

Testosteron düşüklüğü: İleri yaştaki erkeklerde kas kaybının ve göbeklenmenin niye arttığına dair fikir verebilir.

Büyüme hormonu: Kilo hızlı yaşlanma konularında bazı soruları cevaplayabilir.

Gıda tolerans testlerinin ise yarayıp yaramadığıysa çok tartışmalı bir konu. Eğer kilolu biri uzun çabalara rağmen bir türlü kilo veremiyorsa, belki bir çare olarak başvurulabilir. Yediğiniz ve yararlı sandığınız bir besin aslında size uygun veya sağlıklı olmayabilir, hatta kilo almanıza katkıda bulunuyor da olabilir. Ancak bu testi yaptıracaksamz bile acele etmemeli ve en doğru şekilde yaptırmalısınız. Maalesef bazı firmalar hiç de bilimsel olmayan bir biçimde, doktor kontrolünden uzak bu testleri, ticari ağırlıklı yapıyorlar ve olay para tuzağına dönüşüvor.

2- VÜCUT BİLEŞENLERİ ANALİZİ
Kilolu olabilirsiniz ama belki de bu sadece biraz ve sağlıklı bir fazlalıktır. Yahut normal kiloda görünürken aslında kas ve kemik gibi kaliteli dokular erimiş, yağlarsa çok artmış olabilir. O zaman işler çok değişir. Kilonuzun ne kadarı yağ, ne kadarı kas vc kemik gibi kaliteli dokulardır ve bu dokular bedende nasıl dağılıyor, saptanmalıdır. Böylece nereden kilo verilmeli ya da verilmemeli, saptanmalıdır.

3- GİZLİ DEPRESYONUNUZ OLMASIN
Pek çok hastamda fazla kiloyu deşince eğer tüm muayene ve kan tahlilleri normalse, gizli depresyon olabileceğini gördüm. Uygun psikolojik destek, kişisel gelişim kurları, ibadet, psikolog-psikiyatr destekleri, kişinin gizli depresyonunu yenip zamanla incelmesine katkıda bulunabiliyor.

4- TEK TİP DİYETLER VEYA AÇLIK-ŞOK DİYETLERİ METABOLİZMANIZI BOZMUŞ OLMASIN
Bazen kendi başınıza yaptığınız tek tip protein diyeti, açlık veya şok programları, bedeninizin işleyişini değiştirmiş ve artık kolay kilo alır, zor verir duruma düşmüş olabilirsiniz. Asla uzun süreli veya şiddetli açlık içeren hızlı zayıflama programlarına rağbet etmeyin!

Detoks çorbası ve komposto
İşte size 1 günlük ve hızlı toksin atıp zayıflamanıza yardımcı olabilecek bir detoks çorbası tarifi. Detoks günü, çorba ve komposto içilecek.

Sabah güne ballı limonlu ılık su ile başlayın. 1 su bardağı ılık su içine 1 çay kaşığı kadar doğal bal ve 8-10 damla limon sıkın, için. Daha sonra kahvaltı öğünü olarak 1 kase şekersiz tarçın ile hazırlanmış meyve kompostosu için ve günün devamını çorba ve komposto şeklinde sürdürün. Verdiğim çorba ve komposto tarifiyle tam bir gün geçirin. En son akşam öğününüzden sonra midenizi rahatlatmak için bir avuç tuzsuz leblebi
yiyebilirisiniz...

SEKERSİZ MEYVE KOMPOSTOSU:
2 orta boy yeşil elma, 3-4 adet esmer kuru kayısı veya mürdüm eriği, 1 adet parmak büyüklüğünde çubuk tarçın ve 3-4 tane karanfili 1.5 litre su ile kaynatarak kompostonuzu hazırlayın. Gün içerisinde ılık olarak tüketin.

LAHANA DETOKS ÇORBASI:
1 adet orta boy lahana
4-5 maydanoz, saplanyla 2 adet acı sivri biber
1 adet orta boy kuru soğan
2 dış sarmısak
1 tatlı kasığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı toz zencefil
1 çay kaşığı kimyon
Biraz karabiber
1.5-2 lt kadar içme suyu
Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri yıkayıp temizledikten sonra ince bir şekilde doğrayıp kaynayan suda 15 -20 dakika kaynatın. Sonra blendırdan geçirin. Günde 1.5-2 litre kadar içilmesini tavsiye ederim.

HAFTANIN ŞİFALISI
Beyaz çay ve yararları

Aslında beyaz çay ile yeşil çay ve siyah çayın aynı bitki olduğunu biliyor muydunuz? Hepsi de aynı bitki; tea sinensis. Çay bitkisinin göbek ve hemen çevresindeki yapraklar olgunlaşırken önce beyaz röfle verir, sonra tamamen yeşile döner, işlemden geçince de siyah çay olur. Hepsi de yararlıdır ama beyaz çay en yüksek antioksidana sahip olanıdır; sonra yeşil çay, ardından da siyah çay gelir. Zayıflamak isteyen hastalanma günde 2-3 fincan bu çayı öneriyorum, tabii şekersiz olarak.
Beyaz çayın diğer yararlarına gelince... Zayıflamaya yardımcı olur. virüsleri öldürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanserden korur, kemikleri güçlendirir, cildi güzelleştirir. Kuvvetli bir antioksidandır...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000