Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
ABD Dışişleri Bakanı, Rum yönetimi Dışişleri Bakanı ile görüştü
0:00 / 0:00

Telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, iki bakanın, ikili ilişkileri derinleştirme konusundaki karşılıklı taahhütlerini yinelediğini belirtti.

Price, "İki bakan, bölgesel iş birliği ve anlaşmazlıkların barışçıl çözümü yoluyla Doğu Akdeniz'de istikrarı teşvik etmenin önemi üzerinde anlaştılar. ABD, her iki tarafı da gerekli açıklığı, esnekliği ortaya koyma ve uzlaşma görüşmelerine yönelik ortak zemin bulma konusunda çaba göstermeye teşvik ederken Bakan (Blinken),ABD'nin; Kıbrıslıların öncülüğünde, Birleşmiş Milletlerin aracılık ettiği, adayı tüm Kıbrıslıların yararına iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirme çabalarına destek vermeye devam edeceğini taahhüt etti." ifadelerine yer verdi.

Blinken'ın Rum kesimi, Yunanistan, İsrail ve ABD'yi içeren "3+1'lik diplomatik mekanizmaya" desteğini ifade ettiğini belirten Price, Blinken'ın, bölgede "Rusya ve Çin'in kötü niyetli etkilerine karşı koyma" çabalarının önemini vurguladığını aktardı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.