Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Almanya'nın Köln kentinde 12 Haziran'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 29 yaşındaki Tunus asıllı Sief Allah H.’nin evinde zehirli biyolojik madde 'risin' bulunduğu ve bomba yapımında kullanılan materyallerin ele geçirildiği ifade edildi. Almanya Federal Kriminal Polis Departmanı Başkanı Holger Muench, Tunuslu şüphelinin ele geçirilmesiyle planlanan biyolojik bir saldırının önlendiğini duyurdu. Muench yaptığı açıklamada, "Almanya’da ilk defa biyolojik bomba eylemi için çok somut hazırlıklar yapıldı" ifadelerini kullandı.

Almanya Federal Kriminal Polis Departmanı'nın başındaki Holger Muench Almanya'da biyolojik bir saldırı planlandığını duyurdu. 'Risin' adlı maddenin çok küçük bir miktarının bile yutulmasının ölüme sebep olduğu aktarıldı. 

Muench "Birkaç ay önce bu zanlının farkına vardık ve daha sonra DEAŞ'a olan bağlantısı ortaya çıktı. Nereyi hedef aldığını bilmiyoruz ve olası suç ortakları gözden geçiriyoruz" dedi. Ele geçirilen risinin siyanürden 6 bin kat daha öldürücü olduğu ve bilinen bir panzehirin olmadığı belirtildi.
Zanlının Mayıs ayı ortalarında "bin tekerlekli tohumlar ve elektrikli kahve değirmeni" gibi ekipman satın almaya başladığı kaydedildi.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri