Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İngiltere'de, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkeye resmi ziyarette bulunmasının yasaklanması talebiyle başlatılan imza kampanyası büyük rağbet görüyor.

Bir saatte 80 bin imza toplanan kampanya, konunun parlamentoda tartışılmasını garantilemiş durumda.

İmza kampanyasında "Donald Trump ülkeye ABD Başkanı olarak kendi imkanlarıyla gelebilir. Ancak Majesteleri Kraliçe'ye sıkıntı yaratacağı için resmi devlet ziyaretinde bulunmamalıdır" deniliyor.

İŞÇİ PARTİLİ CORBYN DESTEK İSTEDİ

İmza kampanyası, Trump'ın seçimleri kasım ayında kazanmasının ardından başlatılmıştı. Ancak Washington'ın cuma günü 7 Müslüman ülkeye ülkeye geçici giriş yasağı koymasının ardından kampanyaya ilgi çok büyük oranda arttı.

Bunda kuşkusuz muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in kampanyaya Twitter üzerinden destek istemesinin etkisi de bulunuyor. Corbyn, yayımladığı mesajda "Başbakan Theresa May (Trump'ın) resmi ziyaretini erteleyip Trump'ın eylemlerini açıkça kınamazsa, Britanya halkını hüsrana uğratır" dedikten sonra, "Katılıyorsanız imzalayın" yazarak imza kampanyasını paylaşmıştı.

​Corbyn'in kampanyayı paylaşmasıyla birlikte imzalarda büyük artış kaydedilerek, bir saat içerisinde konunun meclis gündemine girip tartışılması için gereken sayıya ulaştı.

İNGİLİZ BAŞBAKAN TRUMP'I KABUL ETMEK İSTİYOR

İngiltere Başbakanı Theresa May'in ofsinden yapılan açıklamada, Trump'ın İngiltere'ye planladığı resmi ziyaretin gerçekleşeceğini kaydetti. Ancak imza kampanyasıyla birlikte mecliste yürütülecek tartışmanın bu planları bozması mümkün.

CORBYN: TRUMP'IN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANSIN

Öte yandan ITV1 televizyonuna konuşan İşçi Partisi lideri Corbyn, ABD Başkanı Trump'ın ülkeye girişini yasaklama çağrısında bulundu. Corbyn, Başbakan Theresa May'in Trump'a yönelik olumlu tavrını da eleştirdi.

LONDRA BELEDİYE BAŞKANI'NDAN TEPKİ

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağını "utanç verici ve zalimce" diye nitelendirdi.

Geçen yıl yapılan seçimle Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Pakistan kökenli Han, Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklama kararına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

"Başkan Trump’ın belli ülkelerden sığınmacılara ve göçmenlere yönelik yasağı utanç verici ve zalimce." ifadesini kullanan Han, "Her ülke kendi göçmen politikasını belirleme hakkına sahipse de bu yeni politika ABD’nin temelinde yer alan özgürlük ve hoşgörü değerleriyle açıkça çelişiyor." görüşüne yer verdi.

ABD’nin yasağının çifte vatandaşlığı olan İngiltere vatandaşlarını da etkileyeceğini belirten Han, İngiliz hükümetinin Trump’ın göçmen politikasını paylaşmadığını açıklamasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Han, yasaktan etkilenen Londralılara yardım için hükümetle birlikte çalışacağını da kaydetti.

TRUMP'A İNGİLTERE YASAĞI TEPKİSİ

Öte yandan, Han’ın da üyesi olduğu ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, bu sabah katıldığı bir televizyon programında, Müslümanlara yönelik yasak kaldırılana kadar Trump’ın İngiltere’ye yapacağı resmi ziyarete izin verilmemesi çağrısı yaptı.

İngiltere'nin Trump'ı ağırlamak konusunda "aceleci davranmaması" gerektiğini belirten Corbyn, "Bu yasak kalkmadan (Trump'ın) buraya gelmesi çok yanlış olacaktır." dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May ABD’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında Trump’a Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi davetini iletmişti. Trump’ın da daveti kabul ettiği ve bu yıl içinde İngiltere’ye resmi bir ziyarette bulunacağı açıklanmıştı.

Trump’ın adaylık sürecinde de İngiltere'ye girişinin yasaklanmasını talep eden bir dilekçeye 500 bin civarında imza atılmıştı. Dilekçe İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında tartışılmış ancak yasaklama konusunda herhangi bir adım atılmamıştı.

İNGİLİZ HÜKÜMETİNDEN TEPKİ

İngiliz hükümeti dün gece yayımladığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağınının İngiliz vatandaşlarını etkilemesi halinde resmi girişimlerde bulunulacağını duyurmuştu.

Başbakan May’in Trump ile bu konuda aynı görüşte olmadığı belirtilen açıklamada, ABD yönetiminin konuyla ilgili yasal düzenlemesinin özellikle İngiliz vatandaşları için muhtemel etkileri bakımından incelendiği vurgulanmıştı. Açıklamada, "Eğer İngiliz vatandaşları etkilenirse, ABD hükümetine bu konuda resmi şikayetimizi ileteceğimiz açıktır." ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York'ta John F. Kennedy Havalimanı'nda iki Irak vatandaşı göz altına alınmıştı.

Son olarak ABD'de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar vermişti.


New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar almıştı.

İNGİLTERE HÜKÜMETİ HAREKETE GEÇTİ

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği giriş yasağından etkilenen İngiliz vatandaşlarının durumuyla ilgili olarak ABD mercileri nezdinde girişimde bulunulması talimatı verdi.

İngiliz hükümeti, Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklama kararınından çifte vatandaşlık sahibi veya başka ülkelerde doğmuş İngiliz vatandaşlarının etkilenmemesi için girişim başlattı.

İngiliz basınının başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı habere göre May, Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a ve İçişleri Bakanı Amber Rudd’a ABD’li mevkidaşlarıyla konuyla ilgili olarak temasa geçmeleri talimatı verdi.

Dışişleri Bakanı Johnson da Trump’ın kararını sosyal medya hesabında yayımladığı mesajla eleştirerek, "İngiliz vatandaşlarının haklarını içeride ve dışarıda koruyacağız. (İnsanları) Milliyetleri nedeniyle damgalamak yanlış ve bölücüdür." ifadelerini kullandı.

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin Irak doğumlu milletvekili Nadhim Zahawi ile Somali doğumlu Olimpiyat şampiyonu atlet Sir Mo Farah başta olmak üzere pek çok sayıda İngiliz vatandaşının ABD'nin getirdiği seyahat yasağından etkilenebileceği belirtiliyor.

TRUMP'A KARŞI 600 BİN İMZA

Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Müslüman ülkelerin vatandaşlarına yönelik yasak kaldırılana kadar Trump’ın İngiltere’ye yapacağı devlet ziyaretine izin verilmemesi çağrısı yaparken, İngiliz parlamentosunun internet sitesinde ziyaretin önlenmesi için açılan kampanyada yaklaşık 600 bin imza toplandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında Trump’a Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi davetini iletmişti. Trump’ın da daveti kabul ettiği ve bu yıl içinde İngiltere’ye bir devlet ziyaretinde bulunacağı açıklanmıştı.

Trump’ın adaylık sürecinde de 500 binden fazla kişinin imza attığı bir dilekçeyle İngiltere’ye girişinin yasaklanması talep edilmişti. Dilekçe İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında tartışılmış ancak daha sonra yasaklama konusunda herhangi bir adım atılmamıştı.

ELEŞTİRİLER ÜZERİNE HAREKETE GEÇTİLER

İngiliz hükümeti dün gece yayımladığı yazılı açıklamayla, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağınının İngiliz vatandaşlarını etkilemesi halinde resmi girişimlerde bulunulacağını duyurmuştu.

Başbakan Theresa May’in Trump ile bu konuda aynı görüşte olmadığı belirtilen açıklamada, ABD yönetiminin konuyla ilgili yasal düzenlemesinin özellikle İngiliz vatandaşları için muhtemel etkileri bakımından incelendiği vurgulanmıştı. Açıklamada, "Eğer İngiliz vatandaşları etkilenirse, ABD hükümetine bu konuda resmi şikayetimizi ileteceğimiz açıktır." ifadeleri kullanılmıştı.

Cuma günü Trump’la görüşen May, ABD’nin yeni başkanıyla bir araya gelen ilk lider olmuştu. İngiliz kamuoyunda ve basınında May, Trump’ın açıklanan politikalarına net tepki göstermediği için eleştirilmişti.

ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York'ta John F. Kennedy Havalimanı'nda iki Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı.

ABD'de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar vermişti.

 

ABD'de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar aldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York'ta John F. Kennedy Havalimanı'nda iki Irak vatandaşı göz altına alınmıştı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden avukatlar gözaltına alınan Irak vatandaşlarının serbest bırakılması ve Trump'ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararın durdurulması için dava açmıştı.

HAVALİMANLARINDAKİ PROTESTOCULAR COŞKUYLA KARŞILADI

Havalimanlarında Trump'ın imzaladığı kararnameyi protesto eden kalabalıklar, federal mahkemenin kararını coşkuyla karşıladı. Fakat hakimin kararı Trump'ın kararnamesinin sadece belli bir kısmını kapsıyor.

Ülke genelinde, uluslararası havalimanlarında kalabalıklar Trump'ın imzaladığı kararnameyi protesto etmek için toplandı.
Ülke genelinde, uluslararası havalimanlarında kalabalıklar Trump'ın imzaladığı kararnameyi protesto etmek için toplandı.

Hakimin kararına göre Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen'den ABD'ye geçerli bir vizeyle gelmiş kişiler ile mülteci başvurusu onaylanmış kişilerin ülkeye girişinin yasaklanmasını askıya alındı.

Gözaltındaki kişilerin, hakimin kararından ne kadar çabuk etkileneceği bilinmiyor.

JFK Havalimanı'nda göstericilerle polis karşı karşıya geldi.
JFK Havalimanı'nda göstericilerle polis karşı karşıya geldi.

YEŞİL KART SAHİPLERİ 90 GÜN ÜLKEYE GİREMEYEBİLİR

Trump'ın kararnamesine göre, yabancı ülkelerde doğmuş fakat ABD'de yaşayan ve şuan ülke dışında olan çok sayıda kişinin 90 gün boyunca ülkeye giriş yapamama riski bulunuyor. Söz konusu kişilerin, ülkede kalıcı oturma izni veren 'yeşil kart' veya diğer vize türlerinden sahip olması ise durumu değiştirmiyor.

Öte yandan Ulusal Güvenlik Departmanı'ndan bir yetkili, söz konusu 7 ülkeden gelen ve yeşil kart sahibi olan kişilerin ABD'ye girişinin engellenmediğini söyledi.

Trump'ın kararnameyi imzaladığı cuma gününden hemen önce ABD'ye giden uçuşlarına binen kişiler, ülkedeki havalimanlarında gözaltına alındı.

AP'nin haberine göre transit uçuşlardaki 109 kişinin ülkeye girişine izin verilmediği, 173 kişinin ise ABD'ye yapılacak uçuşlara alınmadığı bildirildi.

ULUSLARARASI HAVALİMANLARINDA TRUMP KARŞITI PROTESTOLAR

Kararname, New York'taki JFK Havalimanı da dahil ülke çapında uluslararası havalimanlarında protestolara sebep oldu.  

San Francisco'da yüzlerce kişi uluslararası terminalin varış kısmına çıkan sokağı kapatırken, Portland havalimanındaki onlarca protestocu ise 'Portland kahvesi Yemen'den geliyor' yazılı pankartlar ve Trump karşıtı sloganlarla gösteri düzenledi.

ABD'ye girişi engellenen ilk iki kişi ise ABD ordusuyla da bağlantısı olan iki Iraklı oldu. Hameed Khalid Darweesh ve Haider Sameer Abdulkhaleq Alshawi adlı iki Iraklı New York JFK havalimanına indikten hemen sonra gözaltına alındı ve avukatlarının müdahalesiyle serbest bırakıldı.

Hameed Darweesh, serbest bırakıldıktan hemen sonra.
Hameed Darweesh, serbest bırakıldıktan hemen sonra.

Öte yandan söz konusu 7 ülkeden diplomatların ABD'ye girişlerinin halen izinli olduğu belirtildi.

Houston'daki havalimanında saatlerce gözaltında tutulan Filistinli aile, serbest kalmalarının ardından protestocular tarafından sevinçle karşılandı.
Houston'daki havalimanında saatlerce gözaltında tutulan Filistinli aile, serbest kalmalarının ardından protestocular tarafından sevinçle karşılandı.

NYC BELEDİYE BAŞKANI: AİLELERİ AYIRMAYACAĞIZ

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, göçmenlik uygulaması sebebiyle federal fonun alıkoyulması durumunda Trump yönetimine karşı hukuki savaş başlatacaklarını açıkladı.

Reuters'ın haberine göre Trump'ın planı, eyalet ve şehirlerde yerel kuvvetlerin, kayıt altına alınmamış göçmenleri federal yetkililere rapor etmeyi reddetmesi durumunda bu bölgelere federal fonun kesileceği şeklindeydi.

Basın toplantısı düzenleyen Blasio, yasalara uyan New Yorkluları sınır dışı etmeyeceklerini, aileleri birbirinden ayırmayacağını ve polis ile halka arasındaki güven ilişkisini zedelemeyeceklerini söyledi.

UÇAK MÜRETTEBATI DA GİREMEDİ

Bazı Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki vatandaşların ABD'ye giriş yasağını kapsayan Trump kararnamesi uçak mürettebatını da kapsıyor.

DHA'nın haberine göre Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nden (IATA) yapılan açıklamada yasak kapsamında bulunan Irak, Libya, Suriye, İran, Sudan, Somali ve Yemen pasaportu taşıyan uçak personelinin de ABD'ye giremediği belirtildi. Uygulamanın Hava Trafiğini olumsuz etkileyeceği açıklandı. 

DÜNYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Trump'ın kararnamesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ilk tepki veren liderlerden biri oldu.

Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, "O (Merkel), teröre karşı gerekli ve kararlı bir savaşın bile, belli bir geçmişten veya inançtan gelen kişilere şüpheli olarak bakılmasını haklı çıkarmayacağını düşünüyor" diye konuştu.

Seibert, iki liderin telefonda görüştüğünü ve Merkel'in Trump'a, kararından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini söyledi.

İTALYA BAŞBAKANI: "İTALYA, DEĞERLERİNE BAĞLIDIR"

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, ülkesinin, Avrupa’nın temel taşları olan açık toplum, çoğul kimlik ve ayrımcılığa karşı olma gibi değerlerine bağlı olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağını eleştiren Avrupalı liderler arasına İtalyan lider de katıldı.

Trump'ı isim vermeden eleştiren Gentiloni, sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki özel hesabından, “İtalya, değerlerine bağlıdır. Açık toplum, çoğul kimlik ve ayrımcılığa izin vermeme. Bunlar Avrupa’nın temel yapı taşlarıdır” diye yazdı.

İRAN: VİZESİ OLAN HER ABD'Lİ ÜLKEMİZDE MEMNUNİYETLE KARŞILANACAK

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter'dan yaptığı açıklamada ABD'lilerin ülkeye memnuniyetle alınacağını söyledi.

Zarif, ABD Başkanı Trump'ın kararının ardından halıhazirda İran vizesi bulunan her ABD vatandaşının ülkeye girebileceğini söyledi.

İran'ın bu kararnameye ilk tepkisi, Tahran'ın da ABD'ye benzer bir uygulamayla karşılık vereceği yönünde olmuştu.
Zarif, "ABD'nin aksine bizim kararımız geri dönük değildir. Geçerli İran vizesi olan herkes memnuniyetle karışalanacak." dedi.

LONDRA BELEDİYE BAŞKANI: UTANÇ VERİCİ VE ZALİMCE

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağını "utanç verici ve zalimce" diye nitelendirdi.

Geçen yıl yapılan seçimle Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Pakistan kökenli Han, Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklama kararına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

"Başkan Trump’ın belli ülkelerden sığınmacılara ve göçmenlere yönelik yasağı utanç verici ve zalimce." ifadesini kullanan Han, "Her ülke kendi göçmen politikasını belirleme hakkına sahipse de bu yeni politika ABD’nin temelinde yer alan özgürlük ve hoşgörü değerleriyle açıkça çelişiyor." görüşüne yer verdi.

ABD’nin yasağının çifte vatandaşlığı olan İngiltere vatandaşlarını da etkileyeceğini belirten Han, İngiliz hükümetinin Trump’ın göçmen politikasını paylaşmadığını açıklamasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Han, yasaktan etkilenen Londralılara yardım için hükümetle birlikte çalışacağını da kaydetti.

TRUMP YASAĞI SAVUNDU

ABD Başkanı Trump, ABD'nin 'güçlü sınırlara ve en üst düzey sınır denetimine' ihtiyacı olduğunu söyleyerek, yedi Müslüman ülkeye geçici olarak vize ve iltica yasağı getirme kararını savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ülkemizin güçlü sınırlara ve en üst düzey sınır denetimine ihtiyacı var. Hemen. Avrupa'da ve dünyada neler olduğuna bakın, ne korkunç bir kargaşa!" diye yazarak yasaklama kararnamesinin arkasında olduğunu ortaya koydu

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ YASAĞI UYGULAMAYA BAŞLADI

Körfez ülkelerine ait büyük hava yolu şirketlerinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararını uygulamaya başladığı bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli hava yolu şirketi Emirates yetkililerinden alınan bilgiye göre şirket söz konusu 7 ülke vatandaşlarına ABD bileti satılmaması ve vizesi olanların dahi uçaklara binişine izin verilmemesi yönünde talimat verdi.

Emirates'in mağdur yolcuların rezervasyonlarını değiştirmeleri konusunda yardımcı olmaya çalıştığı, yeni uygulamadan etkilenen yolcu sayısının ise az olduğu aktarıldı.

Başkent Abu Dabi'deki bir diğer hava yolu şirketi Etihad Airways'ten yapılan yazılı açıklamada da Trump'ın imzaladığı kararnamenin yürürlüğe girmesiyle, ABD'deki göçmenlik hizmetleri dairelerindeki özel giriş şartlarının değiştirildiği belirtildi.

Katar Hava Yolları da dün yaptığı açıklamada, ABD'den yeni kararlarla ilgili bir belge aldıklarını, buna binaen Green Card'ı bulunanlar, Birleşmiş Milletler, NATO, uluslararası örgütler ve hükümet üyeleri için çıkarılan vizeye sahip olanlar dışındaki söz konusu ülke vatandaşlarının ABD'ye yolculuk yapamayacağını kaydetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya almış Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ise 90 gün boyunca ABD'ye girmelerini yasaklamıştı.

Son olarak ABD'de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar vermişti.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar almıştı.

ARAP BİRLİĞİ'NDEN ÇAĞRI

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD yönetimine bazı Müslüman ülkeler için getirdiği ABD’ye giriş yasağı kararını gözden geçirmesi için çağrıda bulundu.

Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin aldığı bu karardan dolayı derin endişe duyduğunu ifade etti.

Getirilen bu yasağın, güvenlik problemi teşkil etmeyen bireylerin dolaşım özgürlüğü konusunda ülkeler arasındaki açılım gibi son on yıllarda dünyada yaşanan olumlu gelişmelere ters düştüğünü kaydeden Ebu Gayt, ABD yönetiminin kararı gözden geçirmesini umduğunu belirtti.

Kararın, ailelerin birliğinin korunması, Arap ve Amerikan toplumları arasındaki iletişimin sürdürülmesi konusunda olumsuz etkilere neden olabileceğini aktaran Ebu Gayt, karşı karşıya kaldıkları trajedinin boyutları dikkate alındığında Suriyelilerin kabulünün askıya alınmasının endişe verici olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini askıya almış Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ise 90 gün boyunca ABD'ye girmelerini yasaklamıştı. Son olarak ABD'de bir federal mahkeme, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar vermişti. New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar almıştı.