Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP'li AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'ın istifa etmelerinin ardından kabineye 2 yeni isim getirildi. 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Anayasa gereği görevde bulunan seçim hükümetinde iki bakanın istifası sonrası Avrupa Birliği Bakanlığı’na Sayın Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Sayın M. Cüneyd Düzyol getirilmişlerdir.

"MEMNUNİYETLE KABUL ETTİM"

Avrupa Birliği Bakanlığı'na atanan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, ''Sayın Başbakan, 'bilginize ve birikiminize ülkemizin ihtiyacı var' dedi, böyle bir cümle karşısında ülkeye hizmet etmekten kaçınmanın bir nedeni olamazdı. Bu ülke için ne yapmam gerekiyorsa yapılması gerektiğine inanan biri olarak ben de görevi memnuniyetle kabul ettim'' ifadelerini kullandı.

Dedeoğlu, ''Geçiş döneminde ülkenin ihtiyacı olarak saptanmış bir isimsem buna itiraz etme lüksüm olduğunu düşünmüyorum'' ifadesini kullanırken göreve başlaması ile birlikte çok kısa bir dönem için çalışacağına dikkati çekti.

Dedeoğlu, ''Türkiye'nin gündeminde çözülmesi gereken, acil olarak seçime kadarki gündemde ne varsa onu kolaylaştırıcı olmayı ön görebilirim. Halihazırda yürüyen ne varsa onu nasıl hızlandırabiliriz, nasıl kolaylaştırabiliriz onu yapmaya çalışabilirim. Yoksa yeni bir gündem yaratmak gibi bir görevim kati suretle olamaz'' şeklinde konuştu.

6 Şubat 2012'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 4 yıl için YÖK üyeliğine atanan Dedeoğlu, "çözüm süreci"nde oluşturulan "akil insanlar" heyeti üyesi olarak, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi.

PROF. DR. BERİL DEDEOĞLU

-1961'de Ankara'da doğdu
-İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu
-1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu
-Akil İnsanlar heyetinde yer aldı
-Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığını yapıyordu
-Evli ve 2 çocuğu var

 

CÜNEYD DÜZYOL

-1964 yılında İzmir'de doğdu
-ODTÜ'den mezun oldu
-1993 yılında planlama uzmanlığına atandı
-2003-2009 yıllarında İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yaptı
-2009'da Kalkınma Bakanlığı müsteşar yardımcılığına atandı
-2014'te Kalkınma Bakanlığı müsteşarı oldu
-Evli ve 2 çocuğu var