Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ümran AVCI/İSTANBUL

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tedavi gören çocuklara umut aşılayacak yeni bir proje başlattı. Miniklerin tedavi öncesi ve sonrasındaki görüntülerinden oluşan profil fotoğrafları “Ben başardım sıra sende” etiketiyle sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

Paylaşımlarda aynı çocukların farklı yıllardaki fotoğrafları aynı karede bir araya getirildi. Profilin bir yanı lösemiyle mücadele yıllarına ait, diğeri tedavi sonrası çekilen görüntülere. Çoğunluğunda bir yanda çocukluk günleri, diğer yanda yetişkinlik yılları. Bir tarafta tedavi sırasında dökülen saçların yerine konulan şapka ve bandana, diğer yanda tedavi sonrası gönüllerince uzatılıp salınmış saçlar... Yüzün bir tarafı hasta ve yorgun, diğer yanı hayata yeniden başlamanın verdiği mutluluğun yansıması.

Türkiye’de her yıl 2 bin yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Dün hastalığa karşı yılmadan, korkmadan tedaviyle karşı duranlar, bugün lösemi teşhisi konulanlara fotoğraflarıyla umut oluyor. “Ban başardım sıra sende” etiketiyle sosyal medyada paylaşılan bu fotoğraflar takipçiler tarafından, “Dünyanın en güzel ve en umut veren fotoğrafları” diye yorumlandı.

Gençler kararlılıkla verilecek her türlü mücadelenin kanserde olduğu gibi her alanda başarıyla sonuçlanacağını #kahraman #savaşçı #Lösemi #umut #inan #korkma #mücadele #hareketegeç #sağlık #sendekanseredurde etiketleriyle paylaştı.

UMUT MESAJLARI

* Gençler, fotoğraflarının üzerlerine yazdıkları mesajlarıyla da başarı için olmazlarını şu sözlerle ifade etti:

* Kanseri yenmiş birine güçlü olmayı öğretemezsiniz; biz başardık, sıra sizde!

* Her zaman gülümse, kanserden korkma!

* Başaracağına, hastalığını atlatacağına inan, pozitif ol, moralini yüksek tut. Unutma her şey inanmakla başlar...

* Mücadeleyi asla bırakmayın, her gün gününüze şükredin ve sabredin.

* Savaşı ben kazandım korkmuyorum. n Lösemi canavarını yendim. Sıra sizde!

* Ben başardım ve yendim. Sen de güçlüsün. Şimdi sıra sende n Kanser beni dizlerimin üzerine çökertmedi, ayağa kaldırdı.

* Siz de var mısınız güçlü olmaya?

* Kanser denilen şey kahkahalarımla baş edemedi ve kazanan ben oldum.

* Umudunuzu yitirmeyin, güneş battığında yıldızlar çıkar.

* (Kanser mi o da neymiş?) biz onu gülümsemelerimizle yendik!