Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk imzasıyla Muğla Valiliğine gönderilen yazıda, "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine (MSKÜ) tahsis edilen alanda hukuka aykırı biçimde DALÇEV AŞ yetkilisi Ramazan Oruç tarafından 11 Mayıs 2016 tarihinde işgal yapılmış olduğundan, alanın kolluk kuvveti marifetiyle ivedi olarak boşaltılması hususunda, bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." ifadelerine yer verildi.

 

Bunun üzerine MSKÜ İktisadi İşletme yetkilileri ile Dalyan Çevre Geliştirme, Turizm, İnşaat, Emlak ve Otel AŞ (DALÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç, Ortaca Kaymakamlığına gelerek Kaymakam Fatih Ürkmezer ile bir süre görüştü.Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan MSKÜ İktisadi İşletme Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özler, İztuzu'nda yaşanan belirsizliğin hem turizmcileri hem de yöre halkını rahatsız ettiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen yazı üzerine Kaymakamlığa geldiklerini ifade eden Özler, "Kaymakam bey gerekli işlemleri ve yazışmaları yapacağını ifade etti. İztuzu bize emanet bırakıldığı için bir an önce boşaltılmasını ve turizm sezonuna hazırlanmasını istiyoruz. Biz üniversite olarak bir an önce bu meselenin çözülmesini bekliyoruz. Konunun bu hafta içinde netleşeceğini düşünüyoruz." dedi.

"YARGITAY KARARI VAR"

DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise ellerinde Yargıtay kararı bulunduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yargıtay kararlarına saygı göstereceğini umduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin bir hukuk ülkesi olduğunu ifade eden Oruç, şunları söyledi:

"Bilindiği üzere Yargıtay, Bakanlığın iptal ettiği protokolün geçersizliğine hükmetti. Aynı şekilde yerel mahkemenin verdiği kararı Yargıtay onadı. Dolayısıyla bizim oradaki işletmelerdeki hakkımız bakidir. Artık buna başka türlü bir çare bulmak gerekir. Üniversitenin bir numaralı alandaki işgali devam ediyor. Çünkü biz bu alanı başka bir yere teslim etmedik. Üniversitenin Dalyan ağzında bulunması hukuksuz."

Şirketin bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğüne, Yargıtay kararını ve sürecin nasıl işlediğini anlatan bir dosya gönderdiklerini belirten Oruç, "Bakanlığın son Yargıtay kararından haberi olmadığını düşünüyorum. Burası bir hukuk ülkesi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da Yargıtay kararına saygı göstereceğini umuyorum. Bir resmi kurum, bir Bakanlık, 'Yargıtay kararını tanımam' derse içinden çıkılmaz bir durum alır. Bakanlığın, Yargıtay kararını gördükten sonra tavrının değişeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

OLAY

Ortaca Belediyesince işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014'te Muğla Valiliği bünyesinde kurulmuş olan Muğla Çevre Koruma Vakfı Turizm Limited Şirketinin (MUÇEV) yaptığı ihaleyle, özel şirket DALÇEV'e verilmişti. Ortaca Belediyesi ihalenin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesinde dava açmıştı. Mahkeme, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiş, karşı taraftan yapılan itiraz üzerine aynı mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı.

Bunun üzerine MUÇEV, 10 Kasım 2014 tarihinde İztuzu'nun boşaltılması için belediyeye yazı göndermişti. Belediyenin tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelenmiş, bir süre sonra mahkeme, Ortaca Belediyesinin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini durdurmuştu.

Belediyenin, Valilik aleyhinde Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı davada ise plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti.Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajının işletmesini, imzalanan protokolle MSKÜ'ye vermişti.

Üniversite yetkilileri de geçtiğimiz hafta İztuzu Plajı'nın özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla tutanak tutarak Ortaca Kaymakamlığına şikayette bulunmuştu. Kaymakamlık, belgelerin 7 gün içinde incelenerek karar alınması, kararın olumsuz olması halinde özel firma yetkililerinin plajdan kolluk kuvvetleri aracılığıyla tahliye edilmesi yönünde tutanak tutarak plajdan ayrılmıştı.

AA