Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısından yaklaşık 5 saat sonra, terminallerdeki işleyiş normale dönmeye başladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve terör saldırısı nedeniyle uçak içinde bir süre bekletilen yolcular, Dış Hatlar Terminali'nden çıkış yapmaya başladı. Türk Hava Yolları'nın (THY) üç tarifeli uçağı, saat 04.00'ten itibaren havalimanına iniş yaptı.

Fransa'nın Lyon kentinden İstanbul'a gelen Adnan Macit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, indikten sonra uçakta bir süre bekletildiklerini söyledi. Macit, uçakta personel tarafından terör saldırısıyla ilgili kendilerine gerekli bilgilerin verildiğini ifade ederek, "İçerideki arkadaşlar bilgi verdiler ama patlama olduğunu duyunca yine uçakta beklemek durumunda kaldık." dedi.

Şerif Elüstü de Lyon'dan gelen uçağın saat 21.40'ta havalimanına indiğini, uçak içinde bekledikleri sürede kendilerine yardımcı olunduğunu ve çeşitli ikramlarda bulunulduğunu anlattı. Elüstü, "Pilot, havalimanında neler yaşandığına ve terör saldırısına ilişkin bize bilgi verdi." diye konuştu.

Pasaport işlemlerinin ardından dış hatlar geliş katından İstanbul'a giriş yapan yolcuların, saldırı sonrasında terminalde yapılan çalışmaları bir süre izlediği görüldü.

İstanbul'dan ayrılacak yolcuların ise saat 05.00'ten itibaren terminallere girmesine izin verileceği bildirildi. Yolcuların, havalimanındaki pasaport işlemlerinin ardından uçaklara alınacağı kaydedildi.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Havalimanında saldırı sonrası hayat normale dönerken, enkaz kaldırma çalışmaları da sürüyor. İşçiler, çeşitli makineler yardımıyla terminalde temizlik çalışması yapıyor. Terminalin gidiş ve geliş katında kırılan camlar ve hasar gören malzemeler sökülerek, yerlerine yenileri takılıyor.ATATÜRK HAVALİMANI ARAÇ TRAFİĞİNE AÇILDI

Atatürk Havalimanı'nda canlı bomba saldırısının ardından kapatılan araç trafiği, yaklaşık 7 saat sonra açıldı.

Atatürk Havalimanı, dış hatlar terminalinin bulunduğu bölgedeki terör saldırısının ardından araç girişlerine kapatılmıştı. Yaklaşık 7 saat sonra araç trafiği normale dönmeye başladı. Havalimanı girişinde güvenlik önlemi alan polis ekipleri de şüpheli gördüğü şahısların araçlarını durdurup arama gerçekleştirdi.

337 SEFER İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları, patlamanın ardından iç ve dış hatlarda 337 seferini iptal ettiğini duyurdu.

THY'DEN AÇIKLAMA

THY, Atatatürk Havalimanı'nın uçuşlara açılşım olduğunu belirterek, yolcuların aksaklıklarla karşı mağduriyete yaşamamaları için güncel uçuş bilgilerini, Web Sitesi ve Çağrı Merkezi'nde takip ederek gelmelerini istedi.

THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"Değerli Yolcularımız, 28 Haziran 2016 tarihinde yaşanan olayın ardından İstanbul Atatürk Havalimanı uçuşlara açılmış olup yolcularımızın oluşabilecek aksaklıklara karşı mağduriyet yaşamamaları adına güncel uçuş bilgilerini, Web Sitemiz ve Çağrı Merkezimizden takip ederek havalimanına gelmeleri önemle rica olunur.

Karşılıklı olarak Amerika uçuşlarımız da dâhil olmak üzere, tüm seferlerimiz devam ettirilmektedir."

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısının ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na yönlendirilen uçaklardan 2'si, yolcularıyla İstanbul'a gitti.

AA-CİHAN