Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden bir gün önce Yeşilköy Hava Harp Okulu'nda 20 general ve subayın yer aldığı toplantıya katılan 66. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, darbe girişiminde bulunan yaklaşık 20 general ve ve subayın Hava Harp Okulu'nda bir gün önce toplantı yaptıkları belirlendi. Toplantıya katılanların kimlik tespitine ilişkin çalışmalar da sürüyor.

Toplantıya, 66. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'in de katıldığı belirlendi. Savcılık Tuğgeneral Yiğit hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Darbe girişiminin nasıl yapılacağının ele alındığı belirtilen toplantıya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatil yaptığı Marmaris'teki oteli basan ekibi komuta eden ve Muğla'da tutuklanan Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in de katıldığı belirlendi.

Darbenin başarılı olması durumunda Ankara Valiliği'ne atanmasının planlandığı kaydedilen Tuğgeneral Kemal Akçınar ile ilgili olarak okulun misafirhanesinde yapılan aramada 5 takım elbise, 10 takım iç çamaşırı ve askeri tatbikatta kullanılan kamuflajı bulunarak, el konuldu.

Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından okulda bulunan komutanların, buradaki bazı askerlerin sivil kıyafetlerini zorla ya da para karşılığında alarak giydikleri, kamuflajlarını bırakıp halkın arasına karıştıkları öğrenildi.

Toplantıya katılan diğer isimlerin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

TOPLANTININ ŞİFRESİ: GÖKHAN ŞAHİN SÖNMEZATEŞ'İN MİSAFİRİYİZ
Toplantıya ilişkin detaylar da ortaya çıktı. Hava Harp Okulu'na gelenlerin, "Gökhan Şahin Sönmezateş'in misafiriyiz" şifresini verdikleri, bu şifreyi verenlerin kaydının yapılmadan nizamiyeden giriş yaparak Hava Harp Okulu'ndaki ana komuta binasında yapılan toplantıya yönlendirildiği belirlendi. 

Toplantıya katılanlardan bazılarının aynı gece, gece yarısına kadar süren toplantıdan sonra Hava Harp Okulu'nda ayrıldığı, bazılarının da yine kayıt alınmadan okulun misafirhanesinde kaldıkları öğrenildi.

3 AY ÖNCE TÜM KAMERALAR İPTAL EDİLMİŞ
Hava Harp Okulu'nun ana komuta binasındaki kameralar hariç, okulun tüm kamera sisteminin darbeden 3 ay önce iptal edildiği, kamera izleme odasının da dinlenme odasına çevrildiği belirlendi. Hava Harp Okulu'nun nizamiyedeki nöbetçi kabinlerinin, darbe girişiminden bir gün önce kurşun geçirmez kabinler ile değiştirildiği tespit edildi.

SARI ZARF İÇİNDE 1'E DOLAR DAĞITILMIŞ
Hava Harp Okulu Destek Komutanı Albay Yusuf Özdemir'in darbe günü okulda rütbeli ve rütbesiz askerlere sarı zarf içinde F serisinden birer dolar dağıttığı öğrenildi. F serisi dolarlardan bir tanesi, darbe girişiminden tutuklanan sözleşmeli er Muhammet Ömer Saldanlı'nın üzerinden çıktı.

AA-DHA