Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda ve Bitlis'te polis aracının geçişi sırasında infilak ettirilen EYP'yle şehit olan 3 polis, 5 asker ve 1 korucu için tören düzenlendi.

Elazığ'da İl Emniyet Müdürlüğüne PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan polis memurları Yusuf Kenan Mutlu, Serhat Öztürk ve Elvan Özbay'ın cenazesi düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlandı.

Bir çocuk babası Öztürk (30),iki çocuk babası Özbay (45) ve üç çocuk babası Mutlu'nun (50) Türk bayrağına sarılı naaşları törenin düzenlendiği Elazığ Havalimanı'na getirildi. Şehitlerin naaşları meslektaşlarının omuzlarında katafalka konuldu."ELAZIĞ TERÖRE KARŞI KALE GİBİ DURACAK"

Saygı duruşunda bulunulması ve şehitlerin öz geçmişlerinin okunmasının ardından konuşan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, dün İl Emniyet Müdürlüğüne yapılan hain saldırıda hayatlarını kaybederek şehit olan polis memurlarına Allah'tan rahmet, bu menfur saldırıda yaralanan ve halen değişik hastanelerde tedavilerine devam edilen 98 emniyet mensubu ve sivil vatandaşlara da Allah'tan acil şifalar niyaz etti.

Terör örgütünün hiç bir zaman toplumsal destek görmediğini, teröre karşı devamlı devletin ve milletin yanında yer almış ve huzur şehri olarak bilinen Elazığ'da gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirten Zorluoğlu, "Bu saldırıyı gerçekleştirenler ve onların destekçileri şunu çok iyi bilmelidirler ki, bu hadise Elazığ'daki birlik ve beraberlik ruhunu, farklılıkları zenginlik sayan dayanışma anlayışını ve teröre karşı 600 bin Elazığlının dik duruşunu en ufak bir şekilde etkilemeyecek. Bilakis Elazığ teröre karşı adete bir kale gibi durarak tarihi misyonunu sürdürmeye devam edecektir." diye konuştu.

Bu mukaddes topraklarda var olmanın, huzur içerisinde yaşamının bedelinin hep ağır olduğunu kaydeden Zorluoğlu, bu memleketin ve milletin şanını, şerefini, namusunu, haysiyetini ayakta tutabilmek büyük fedakarlıklar yapılarak ve onbinlerce şehitler verilerek sağlanabildiğini vurguladı.

Zorluoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri değerler, vatan, bayrak, namus, dini sıkı sıkı korunmaya ve dimdik ayakta durmaya inşallah devam edecektir. Emniyet teşkilatımız, polislerimiz, askerlerimiz bugün olduğu gibi bundan sonra da bu vatanı, kutsal değerlerimizi muhafaza etmeye devam edeceklerdir. Biz millet olarak birlikten, beraberlikten, kardeşlikten, adaletten, haktan ve merhametten asla vazgeçemeyeceğiz. Ama şehitlerimizin kanları da kesinlikle yerde kalmayacak. Onlara, bu alçakça saldırıyı yapanlara da mutlaka en ağır cezalar verilecektir."

Şehit aileleri tören boyunca gözyaşlarına hakim olamadı. Bir şehit yakını, "Ben ne yaparım onsuz, benim canımı aldılar." diyerek ağıt yaktı.

Terör saldırısında yaralanan bazı polis memurlarının da katıldığı törende, İl Müftüsü Peyami Güngör'ün okuduğu duanın ardından Mutlu'nun naaşı memleketi Malatya'ya, Öztürk'ün cenazesi Ankara'ya, Özbay'ın naaşı da Kütahya'ya uğurlandı.

Törene, şehitlerin aileleri ve yakınları ile AK Parti Elazığ Milletvekilleri Tahir Öztürk, Ejder Açıkkapı, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.(AA)

5 ASKER VE 1 KORUCU İÇİN TÖREN

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyü kırsalında görevden dönerken mayınlı saldırıda şehit olan 5 asker ve 1 korucu için uğurlama töreni düzenlendi.

Bitlis İl Jandarma Komutanlığı önünde düzenlenen törene, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Gezer, kurum amirleri, şehit yakınları, silah arkadaşları ve vatandaşlar katıldılar.

Tören, şehit cenazelerinin alana getirilmesi ile başladı. Ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Şehit yakınlarının güçlükle ayakta durduğu törende bir konuşma yapan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, "Hepimizin acısı çok büyük. Başımız sağ olsun. Özellikle şehitlerimizin yakınlarına Allah sabırlar versin" dedi.

"BU AHMAKLIKTAN DÖNÜN"

Çınar konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hepimiz görüyoruz. 'Demokrasi götürüyoruz' diye Irak'ı, Suriye'yi cehenneme çevirdiler. Bombalarla çoluk çocuk demeden katlettiler. Nereye gittilerse cehennem çevirdiler. Artık hepimizin bu ahmaklıktan dönmemiz gerekir. Mafyanın uyguladığı gasp ve ahlaksızlık yapıyorlar. Türkiye yeni dünyanın aktörüdür. İslam dünyasının umududur. Türkiye'nin büyümesinden korkarak her türlü oyunu oynuyorlar. Kontrolden çıktıkları için bunu yapıyorlar. Saldırılar oldukça Türkiye büyüyen bir devlet. 16'dan fazla imparatorluk kurmuşuz. Bu başaran bu ruhtur. Şehitlerimiz uğruna can verdiği bu bayrak yine şehitlerimizin örtüsüdür. Adam öldürmek kolaydır. Zalim egemen ülkelere itaat edip ülkelerine ihanet edenler var. FETÖ gibi bir örgüt, milletin çocuklarını terörist yaparak milletin başına bela etti. Ne kadar kötü söz söylesek yetmeyecek. Şeytani planlar kurarak, bu çocukları kandırarak onların ölmelerine sebep oluyor. Hukuk açısından artık hiçbir şey eskisi gibi kalmayacak. Bazı şerefsiz imamlar, muhtarlar, teröre destek verenler hukuk çerçevesinde hesabını verecekler. Etek giyip bombalayanlar, ülkemizin hayatını mahvedenler her şey ortada. Van'da Elazığ'da eylemler yaparak adam öldürenler, adam gibi ölmek, vatan için ölmek. Şehit olmak önemli olandır. Şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Ruhları şad olsun."

Konuşmanın ardından Bitlis Müftü Vekili tarafından dualar edildi. Duaların ardından şehitler memleketlerine uğurlandı. Şehit Üsteğmen Ömer Bozkurt Ankara Sincan'a, Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Talha Musab Salçuk Van'ın Çatak ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Adem Özen Gaziantep'in Şahinbey ilçesine, Şehit Jandarma Uzman çavuş Mikail Daşçı Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine, Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Demir Balıkesir'in Sındırgı ilçesine ve Şehit Geçici Köy Korucusu Musluh Yaldız ise Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyüne gönderildi. 

Jandarma Astsubay Çavuş Talha Musab Salçuk, gözyaşları arasında memleketi Van'da toprağa verildi. Şehit olan köy korucusu Müslüm Yaldız, Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyün toprağa verildi. Elazığ'da bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Yusuf Kenan Mutlu Malatya'da toprağa verildi

(İHA)