Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Balıkesir'in Manyas ve Bandırma ilçe sınırları içinde yer alan Manyas Gölü'nde balık bolluğu yaşanıyor.

Salur ve Çevre Mahalleler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Bayram Karabulut, yaptığı açıklamada, kooperatif üyeleri tarafından avlanan balıkların özellikle Kuzey Irak'a ihraç edildiğini söyledi.

Kooperatife kayıtlı 101 balıkçının bulunduğunu belirten Karabulut, şunları kaydetti:

"Balıkçılar sabah çıktıkları Manyas Gölü'nden öğle saatlerinde Salur Mahallesi'ndeki su kanalına dönerek burada balıkları teslim ediyorlar. İskenderun'daki bir su ürünleri firması aracılığı ile Kuzey Irak'a ihraç edilen İsrail sazanının kilosu 90 kuruşa satılıyor. Manyas Gölü'nde 5 su ürünleri kooperatifi var. Bize bağlı üye sayısı 101 ancak 55 üye Manyas Gölü'nde faal balıkçılık yapıyor. Kooperatifimize bağlı olarak çalışan bir balıkçının ortalama geliri aylık 3 bin 500-4 bin lira civarında. Gölde, günlük ortalama 7 ton civarında balık avlanıyor. Kasım ayı başından itibaren bu sezon 140 ton balık avlandı. Geçen yıl aynı dönemde 110 ton balık avlanmıştı. Yani yüzde 25 artış var diyebiliriz. Biz de av sezonu Ekim 15'te başlıyor ancak Manyas Gölü'nde şartlar kasım ayının başında müsait olduğu için biz 15 gün geç avlanmaya başlıyoruz."

Manyas Gölü'nde balıkçılık yapan Mehmet Selvi, Naci Kaplan ve Mehmet Çetinkaya da göldeki balık bolluğunun sevindirici olduğunu belirttiler.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Alan da Manyas Gölü'nde avlanarak geçimini sağlayan çok sayıda balıkçı olduğunu ve özelikle gölden çıkan İsrail sazanının bölge ekonomisine katkı sağladığını ifade etti.

1 Eylül’de balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi. Ağlar açık denizlere serildi. Eylülden bu yana lezzetiyle damaklarımızı şenlendiren hamsiye de palamuta da fazlasıyla doyduk. O kadar cıvıl cıvıldı ki denizler 5 liraya hamsi ve palamut yemenin keyfini sürdük. Kimilerinin midesi bayram ederken kimileri de bu lezzeti saklamak ve özledikçe yemek için balıkları stoklayıp donduruculara doldurdu. Bu yıl palamut yılı olduğunu her defasında söyleyen balıkçıların reisi İdris Reis ile balık takvimini çıkardık. Ekim-kasım-aralık aylarının haftalık olarak en lezzetli balıklarını sıraladık. İşte hangi balığı en lezzetli haliyle ne zaman yemeli sorusunun cevabı olan balık takvimimiz...

ALTIN TAÇ PALAMUT VE LÜFERDE AMA...

Balığın en lezzetli zamanındayız belki ama hangi balığı ne zaman yiyeceğiz? Yılın lezzeti ve bolluğu ödülünü belli ki palamut ve lüfer aldı ama kasım-aralık ayında tacı başka balıklar devralıyor. Balık Pazarı’nda konuştuğumuz balıkçıların reisi İdris Reis haftalık balık takvimini şöyle anlatıyor, “Şimdi ekimdeyiz. Bu ayın en lezzetli balıkları olarak tercih edebileceğimiz ayın başında sardalya vardı. Şu an azaldı çünkü arkasından hamsi ve beraberinde palamut geldi ama palamut coşarak geldi. En bereketli ve en lezzetli dönemi özellikle de ızgarasını bu dönemde yapmak gerek çünkü en yağlı zamanı. Ardından da tekir gelir. Ekim ayında hafta hafta seçeceğimiz balıklar bunlardı.

Kasıma girmeden son hafta palamut ve tekire ağırlık verebiliriz. Kasım ayını da palamut ile karşılayacağız. Bu ilk hafta yine palamutu bol görürüz. Çünkü bu yıl palamut yılıdır. İkinci hafta lüfer, üçüncü hafta kalkan ve son hafta da mezgit ile buluşuruz. Kasım ayında tercih etmemiz gereken balıklar bunlardır. Aralık ayına gelince tablo biraz değişir. İlk haftadan itibaren kalkan balığını görürüz. Ardından barbunya gelir üçüncü hafta mezgit en leziz halini alır son hafta ise levrek, tadına doyamazsınız.”

FİYATLAR DEĞİŞİYOR

İdris Reis balık fiyatlarının sıklıkla değiştiğini, bol balık olduğu bir gün düşerken diğer gün az balık gelmişse yükselebileceğini söyleyerek şöyle devam ediyor: “Lüfer birkaç güne kadar 50 lira idi. Şimdi 25 ila 30 lira arasında çünkü bollaştı. Hamsi geçen gün 20 liradan satılıyordu. 10 ila 15’e kadar düştü. Kasasını 200 liradan almıştık, dün 100 liradan aldık. Palamut ise 10 ile 15 lira arasında alıcı buluyor. Malum en lezzetli zamanı. Bu mevsimde palamut şiş yenir ya da fırında yapılır. Az domatesle. Izgaranın da tadına doyulmaz.”

NAGİHAN ALAN/GAZETE HABERTÜRK

Bandırma Bereketli Köyü Kuş Gölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Zeki Tek, yaptığı açıklamada, Irak'taki olaylar nedeniyle İsrail sazanı ihracatında ciddi daralma olduğunu söyledi.

Gölde bol balık bulunduğunu ancak satışların düşmesi nedeniyle az avlandıklarını ifade eden Tek, "Geçen yıllarda Irak'ın bütün bölgelerine balık gidiyordu, şimdi sadece başkent Bağdat'a gönderebiliyoruz. O yüzden kotayı da kıstık. Günlük 8-10 ton balık çıkartıyoruz. Önceki yıllarda 9 aylık sezonda bin tona yakın gerçekleştirdiğimiz balık ihracatı 400 tona kadar düştü. 1 tır doldurduktan sonra bekliyoruz birkaç gün balığa çıkmıyoruz. Balık satışları zayıf, Irak düzelirse bizim işler de düzelecek. Balığın kilosunu 1 liradan satıyoruz. Bu fiyatlar da ancak giderleri karşılar." dedi.

Kooperatifin 106 üyesi bulunduğunu, 54 teknenin avlanmak için göle açıldığının belirten Tek, "Sürekli iş olsa para kazanacağız, balık çok ama alıcı pek yok. Balık bolluğundan en fazla, yaz için sıcak bölgelere göç etmeyip Manyas Gölü'nde kalan pelikanlar faydalanıyor." diye konuştu.
AA