Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) yerleşkesinde özellikle kış aylarında sık görülen ve tehlike oluşturan yaban domuzlarına karşı, yerleşkeyi çevreleyen alanın 4 kilometrelik bölümüne istinat duvarı örülüyor.

Üniversite yönetimi, özellikle kış aylarında yiyecek bulmak amacıyla yerleşke içerisine inen ve öğrenciler için tehlike oluşturan yaban domuzlarına karşı tedbir aldı. Tedbirler kapsamında yerleşke yakınındaki ormanlık alan ile üniversite kampüsü arasına 60 santimetre yüksekliğinde istinat duvarı yapımına başlandı. Üzerine çekilecek tel örgülerle yüksekliği artırılacak duvarın uzunluğu 4 kilometre olacak.

Duvar inşaatını inceleyen CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitenin üst kısmının ormanlık olduğunu ve özellikle kış aylarında yabani hayvanların su ve yiyecek bulmak için kampüse indiğini söyledi.

"DUVARIMIZ 4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA OLACAK" 

Özellikle domuzların yerleşkeye çok fazla geldiğini aktaran Yıldız, şunları söyledi:

"Üniversitemizde ikinci öğretim yapılıyor. Öğrencilerimiz gece 22.30'da dersten çıkıyor. Bir de lojmanlarımızda oturan hocalarımız var. Yabani hayvanların üniversitemize girmesini, herhangi bir tehlikenin oluşmasını önlemek için bir duvar çekmeye karar vermiştik. Duvarımız 4 kilometre uzunluğunda olacak, 4 kilometrenin bin 200 metresi tamamlandı. Havalar iyi gittiği müddetçe en kısa zamanda bitirmeyi düşünüyoruz."

Yıldız, duvarın yüksekliğinin tel örgülerle 2,1 metreye çıkartılacağını dile getirerek "Duvarımız, Kayseri yolundaki lojmanlarımızın olduğu yerden başlayıp, Fadlum Irmağı'na kadar devam edecek. Yabani hayvanların üniversitemize girmesini bu sayede engellenmiş olacağız." dedi.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde aç kalan çok sayıda yaban domuzu kent merkezine indi.

Bu sırada evine dönen bir polis memuru domuzların saldırısından son anda kurtuldu.

Olay, ilçenin Şirinyer Mahallesi'nde meydana geldi.

Sayıları 30'u geçen domuz sürüsü erken saatlerde mahalleye indi.

Bu sırada evine giden Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru M.G, bir anda çok sayıda domuzu karşısında görünce cep telefonu ile görüntülemek istedi.

Sürünün içinden bir domuzun üzerine geldiğini gören polis, taşla ürküterek domuzları ormana geri gönderdi.

M.G, "Akşam üzerine doğru spor yaptıktan sonra eve dönüyordum. Bir anda karşımda 30-40 yaban domuzu görünce şaşırdım. Cep telefonumu çıkartıp kayıt almaya başladığım sırada içlerinden biri bana doğru koşmaya başladı. Kayıttan çıkıp elime aldığım taşla domuzu korkutup ormana doğru kovalamaya başladım. Bu sırada diğer domuzlarda korkup orman kaçmak zorunda kaldı" dedi.

İlçenin Armutalan ve Siteler mahallesinde özellikle yaz mevsiminde dağda yiyecek bulmakta zorlanan çok sayıda yaban domuzu beslenmek için şehre iniyor.

İHA

Denizli'de, ormanlık alanda aç kalan 10 yaban domuzu, Bağbaşı Mahallesi'ne inip Sarayiçi Parkı'nda yiyecek aradı. Domuzlar, mahalle sakini tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

Denizli- Acıpayam karayolu üzerindeki Bağbaşı Mahallesi'nde, 10 yaban domuzunun bulunduğu sürü, saat 02.00 sıralarında kent ormanın bulunduğu bölgeden Bağbaşı Mahallesi'ne indi. Sarayiçi Parkı'na gelen sürü, çimleri ve toprakları kazıp yiyecek aradı. Parkın çimlerine zarar veren domuz sürüsü, evinde oturan bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Aç kaldıkları için şehre indikleri sanılan domuz sürüsü, daha sonra kent ormanına doğru dönüp gözden kayboldu.

DHA