Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yönelik saldırı, çevredeki iş yerinin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Saldırıyla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma sürüyor.

İş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedilen görüntüde Büyükerşen ve yanındaki kişinin, Haller Gençlik Merkezi'ne doğru yürümesi ve sonrasında yaşanan arbede yer alıyor.

Eski Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'ndeki açık hava parkından yürüyerek geçen Büyükerşen, dün akşam saatlerinde iş yeri sahibiyle tartışma yaşamıştı. Tartışma devam ettiği sırada iş yeri sahibinin yanında bulunan kişi, silahını çıkarıp Büyükerşen'i darbetmeye çalışmış, etraftakilerin araya girmesiyle Büyükerşen, yara almadan olay yerinden uzaklaştırılarak Haller Gençlik Merkezi'ne götürülmüştü. Olayla ilgili 4 şüpheli gözaltına alınmıştı.

BÜYÜKERŞEN'DEN AÇIKLAMA

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, dün akşam saatlerinde uğradığı saldırı sonrası bugün Eskişehir halkı ile buluştu. Büyükerşen, olayın rant kaynaklı olduğunu belirterek, "Beni muhatap alanlar ve efradı, ayda 30 bin liraya Devlet Demiryolları'ndan kiralıyor, Eskişehir'in ikinci alt kiracıya 60 bin liraya yakın kiraya veriyor" dedi

Büyükerşen, dünkü olaydan ders alınması gerektiğini belirterek, "Dünkü olay dünde kaldı ama bu olay bize yine ders alınacak bir sonuç ortaya koydu. Şimdi bu olay aslında bir rant kavgasıdır. Çünkü inşaatlarla, yatırımlarla her şey çok güzel de, doğan yatırımın kentlerin gelişememiş kısımlarına ve oralardaki mülk sahiplerine imkan sağlaması lazım. Her yerde bu böyle olur. Dün bu olaydan sonra Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere Başbakanımız, bakanlar dahil geçmiş olsun dileklerini ilettiler ama bizim bu olaydan çıkardığımız ders, bu doğan ranttan kanunsuz şekilde yararlanmak isteyenler var. Yani pay almak istiyorlar o rantlardan, kanunsuz bir şekilde bu olay da aslında temelinde böyle bir arzu ile şehirlerde baş gösteren rant çeteleşmesi, rant için mafya bozuntuluğunun bir örneğidir. Küçük mafyalar, küçük çeteler oluştu. Gazetelerde kimler olduğunu, ne yaptıklarını, ne ettiklerini gördünüz." dedi.

Büyükerşen şu açıklamalarda bulundu:

"Bu ve bunların bana yaptıkları saldırının hiç önemi yok. Önemli olan hepimizin el birliğiyle hangi partiden olursa olsun, iktidar olsun muhalefet partileri olsun, halkımız olsun el birliğiyle bu türlü şehirlerde çeteleşme, mafyalaşmanın önüne geçmek için tabloya bakmamız lazım. Bunlar nereden besleniyorlar, nasıl doğuyorlar. O meşhur bizim trenin yerin altına alınmasıyla ortaya çıkan büyük hat, 1,5-2 kilometrelik bir hat. Orası sadece bizim Devlet Demiryolları Genel Müdürü ve yardımcılarıyla imza altına aldığımız yeşil alan diye imar planında geçirdiğimiz ve yürüyüş yolu olan, Devlet Demiryollarının bize müracaatıyla oranın temizliği, bakımı için de bir gelir kaynağı oluşturmak amacıyla 100 metrelik mesafelerde 5 tane 20 metrekarelik büfeler yaptılar betondan. O büfeleri kiraya veriyor. Kiraya verince o dünkü saldırının muhatabı olan, daha doğrusu beni muhatap alanlar ve efradı, ayda 30 bin liraya Devlet Demiryollarından kiralıyor. Eskişehir'in ikinci alt kiracıya 60 bin liraya yakın bir paraya kiraya veriyor. Görüyorsunuz rantlar aradan nasıl çıkarılıyor. Bu çok açık ve çıplak. Büfede ne satılır? Su, meyve suyu, bisküvi, sakız satılır değil mi. Devlet Demiryollarının isteği de makuldü, biz de numarataj verdik. Tepebaşı Belediyemiz de ruhsat verdi. Büfe ruhsatı verdi ama orayı hepiniz gördünüz kilometrelerce masa, sandalye, hatta görmeyenler için yapılan değnekle takip edilen yol izlerinin üstüne dahi masa ve sandalyeler yığılmak suretiyle açık kahvehaneler, hangar gibi çadırlar, şimdi buraya gelirken gördüm söküyorlar. Sandalyeleri filan da apar topar topluyorlar. Kanunsuzluğun farkındalar veya toplattırılıyorlar" ifadelerini kullandı.

"BİR YUMRUK VE BİR TEHDİTLE GÖRDÜM Kİ APAR TOPAR KALDIRILIYOR"

"Bu olayda büfe diye aldıkları ruhsatın da iptal edilmesini sağlayan Ahmet Ataç kardeşime teşekkür ediyorum. 15 süreyle tahliye süresi vermişti ama bugün gördük ki bizim yediğimiz bir yumruk ile ve bir tehditle gördüm ki apar topar kaldırılıyor. Ne yapalım Türkiye burası, oluyor böyle şeyler ama ben sizlere güveniyorum. 'Korumasız neden geziyorsun' diyorlar, beni Eskişehirliler korur diyorum 18 senedir. Nitekim dün de öyle oldu. Hepinize çok teşekkür ediyorum, gözlerinizden öpüyorum.

SALDIRGANIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'e bir adamıyla saldıran Mahfuz Banlı'nın avukatı Cem Duman konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada müvekkilinin belirtilen işletmeyi 19 yıllığına Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarından yapılan ihale sonucunda işletme hakkını devraldığını belirten Avukat Cem Duman, "Mahfuz Banlı işletmesinde bulunduğu sırada basın danışmanı ile müvekkilime ait iş yerinin önünden geçen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen ile vekil eden arasında müvekkile ait işletmenin ruhsat hakkı sebebiyle bir tartışma yaşanmıştır. Müvekkile ait iş yeri Tepebaşı Belediyesi tarafından işletme ruhsatı almış ise de 21 Temmuz 2017 günü belediye yetkililerince işletmenin yaya yoluna masa-sandalye koyduğu gerekçesiyle ruhsatı iptal edilmiş olup tarafımızca ilçe belediyesinin bu haksız eylemine karşı Eskişehir 2'inci İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talepli idari dava açılmıştır" ifadelerini kullandı.

"MÜVEKKİLİM BÜYÜKERŞEN'E ÇAY İKRAM ETMEK İSTEMİŞTİR"

Açıklamasında yaşanan olay anını anlatan Duman, devamında şu ifadelere yer verdi:

"Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükerşen'i son derece misafirperver ve saygılı bir üslupla karşılayan ve selamlamak maksadıyla elini sıkmak isteyip çay ikram etme teklifinde bulunan müvekkilime Sayın Büyükerşen tarafından el verilmemiş, akabinde de Sayın Büyükerşen 'Sizin o pis çayınızı içmem, terbiyesizlik yapmayın, kaldırın tüm masaları, burada size ekmek yedirmem, masaları kaldırmazsanız başınıza yıkarım hepsini' şeklinde müvekkilime çıkışması üzerine vekil eden tarafından kendisine 'Ayıp oluyor başkanım. Karşınızda belediye işçiniz ya da öğrenciniz yok, saygılı olun, burası sizin yetkinizde değil, Tepebaşı Belediyesi yetkili sayın başkanım' demesiyle Sayın Büyükerşen 'Tepebaşı Belediyesi ben ne dersem onu yapmak zorunda' diyerek müvekkilime hakaret etmeye başlamıştır. O sırada müvekkilimi daha önce ziyaret etmeye gelen ve yaşananlara tanık olan yeğeni Yunus Mehmetoğlu dayısının uğradığı hakaretlere şahit olunca maalesef sinirlerine hakim olamayarak Büyükerşen'e bir adet tokat atmış, Sayın Büyükerşen'in yanındaki kişi elini beline atınca yanında taşıdığı kuru sıkı tabir edilen silahı çekmiş müvekkilin araya girmesi ile de hemen olay yerinden uzaklaşmıştır. Yaşanan olaydan sonra müvekkil ve yeğeni yaklaşık iki saat işletmelerinde oturmaya devam etmiş, daha sonra davetlisi olduğu Erenköy Mahallesi'ndeki bir düğüne katıldığı sırada Eskişehir KOM Şube ekiplerince gözaltına alınmış olup halen Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde bulunmaktadırlar. Görsel ve yazılı basında yer aldığı gibi müvekkilim Büyükerşen'e sözlü ve fiziki bir saldırısı olmamış, yeğeni ile Sayın Büyükerşen arasındaki tartışmayı araya girerek sonlandırmış olup olaydan sonra da kaçtığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkil Mahfuz Banlı emekli polis memuru olup, ticari faaliyetlerde bulunan ve hakkını hukuki yollarla arayan bir iş adamıdır. Bu nedenle de yaşanan olaya konu kendisine ait iş yerinin ruhsatı iptal edilmesi üzerine tarafımızca Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'nde Tepebaşı Belediyesi aleyhine dava açılmış olup işbu dava halen derdesttir."