Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Büyükanıt'tan 'ağar' cevap

    Benim dönemimde asker konuşamaz diyen Mehmet Ağar'a Org. Büyükanıt'tan ağır yanıt geldi. Büyükanıt, Çok talihsiz bir konuşma. Ben Türkiye'nin geleceği, rejimin laik yapısıyla ilgili olarak konuştum. O zat iktidarda olsa da biz bu konuları konuşuruz dedi

    DYP lideri Mehmet Ağar'ın dağdaki PKK'lıların aftan yararlanarak siyasete katılmaları imasını içeren önemli çıkışının ardından DYP Genel Merkezi ile Genelkurmay Başkanlığı karargâhı arasında soğuk rüzgârlar esmeye başladı.

    Bunun gerisinde, Ağar'ın yalnızca PKK ile ilgili sözleri değil, aynı zamanda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri Komutanlığı'nda konuşma yapmasını açık ifadelerle eleştirmesi de yatıyor.

    ÇOK TALİHSİZ BİR KONUŞMA, KINIYORUM

    DYP lideri, 4 Ekim tarihinde Abbas Güçlü'nün Kanal D'de yayımlanan Genç Bakış programına katılarak, Benim dönemimde asker konuşamaz. Asker konuşuyorsa hükümet yok demektir demişti. Ağar'ın Orgeneral Büyükanıt'ın Harp Akademileri'ndeki konuşmasının hemen ertesi günü yaptığı bu çıkış, askere açık bir tavır olarak değerlendirilmişti.

    Orgeneral Büyükanıt, Ağar'ın bu sözleri hatırlatıldığında rahatsızlığını gizlemeyerek, Bunu çok talihsiz bir konuşma olarak görüyorum diyor ve ekliyor:

    Ben Türkiye'nin geleceği, rejimin laik yapısıyla ilgili olarak konuştum. Bu başlıklar hakkında konuşmanın iç siyasetle bir ilgisi yok. O zat iktidarda olsa da biz bu konuları konuşuruz.

    Genelkurmay Başkanı'nın, Ağar'ın Ha babam dağda silah sesleri olacağına, düz ovada siyaset yapsınlar şeklindeki sözlerinden de rahatsız olduğu gözleniyor. Orgeneral Büyükanıt, bu sözler hatırlatıldığında, Bu bir genel af çağrısıdır. Bunu şiddetle kınıyorum. Dağdan inen insan nasıl siyaset yapacak ki? diye konuşuyor.

    Ağar'ın tartışma yaratan bir başka açıklaması da, anaların feryatlarına ilişkin sözleriydi. DYP lideri, 11 Ekim'de İstanbul'da yaptığı bir açıklamada, bir şehit anasının vatan sağ olsun diyemiyorum şeklindeki sözlerine bir siyasetçinin kulaklarını kapatamayacağını belirterek, Bir ananın feryadını, gözyaşını anlamayanlar siyasette duramazlar demişti.

    Genelkurmay Başkanı, bu sözlerle ilgili bir soru üzerine de Milliyet'e şu açıklamayı yaptı: Anaların feryatlarını duyduğunu söylüyor. Herhalde 'cumartesi anaları'nın feryatlarını kastediyor...

    ÇOK YAKIN DOSTLARDI

    Bilindiği gibi, Güneydoğu'da faili meçhul cinayetlere kurban giden gençlerin anneleri bir dönem her cumartesi günü Galatasaray'da (İstanbul) bir araya gelip, protesto gösterisinde bulunuyorlardı. Bu gruba, Cumartesi anneleri deniyordu. Orgeneral Büyükanıt, bu sözleriyle Ağar'a oldukça ağır bir suçlama yöneltmiş oluyor.

    Orgeneral Büyükanıt ile Ağar'ın geçmişte çok yakın iki dost oldukları ve PKK'ya karşı birlikte mücadele ettikleri hatırlandığında, aralarında bugün esmekte olan soğuk rüzgarlar ironik bir durum yaratıyor.

    MİLLİYET

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ