Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Erdoğan, "Ülkem adına iftiharla ifade etmeliyim ki şu anda özgürlükleri, demokrasiyi, milli egemenliği güçlü şekilde muhafaza eden bir Anayasa Mahkemesi var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadil Kurumlar Birliği hazırlık toplantısı dolayısıyla Türkiye'de bulunan kurul üyeleri ile Anayasa Mahkemesi üyelerine akşam yemeği verdi.

Yemek öncesinde konuşan Başbakan Erdoğan, demokratikleşme ve hukuk alanında gerçekleştirdikleri reformların Türkiye'nin önünün açılmasında, büyümesinde, ülkenin geleceğe çok daha güvenle bakıyor olmasında önemli katkı sağladığını söyledi.

Bireyin hak ve hürriyetlerini öne çıkaran devletin, bireyin gücüyle güçlü, insanının sahip olduğu haklar ve özgürlükler kadar büyük bir devlet olacağına işaret eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Geride bıraktığımız 10 yıl içinde devlete ve hukuka ilişkin yanlış algıları ortadan kaldıracak çok önemli adımlar attık. Türkiye'de müdahaleler yoluyla bürokrasi siyasetin, yargı yasamanın, devlet bireyin önündeyken bugün tüm erkler kendi yetki alanları dahilinde uyum içinde görevlerini yapar hale geldi. Müdahaleler yoluyla devlet ve güçlülerin hukuku oluşurken milli iradenin güç kazanmasıyla hukuk güç kazanmış, bireyin hak ve özgürlüklerini genişletmiştir.

12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleşen anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesinin de reform süreçlerine katkı sağlayan, hukuka ve demokrasiye güç katan bir yapıya kavuştu. Anayasa Mahkemesi, siyasete sınır çizen, siyasetin alanını daraltan bir anlayıştan sıyrılarak, siyasete yani milli egemenliğin tecellisine imkan tanıyan, siyaset ve hukuku karşılıklı olarak güçlendiren bir yapıya ulaştı. Ülkem adına iftiharla ifade etmeliyim ki şu anda özgürlükleri daraltan, siyasete sınır çizen, birey karşısında devleti koruyan bir anayasa mahkemesi değil, özgürlükleri, demokrasiyi, milli egemenliği güçlü şekilde muhafaza eden bir Anayasa Mahkemesi var."

AA