Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bedirhan ÖZYİĞİT / ANKARA -HT GAZETE

EMNİYET Genel Müdürlüğü Tanık Koruma Daire Başkanlığı'nda deprem oldu. Genel Müdür Mehmet Kılıçlar'ın talimatıyla Daire Başkanı ve Eski Başbakanlık Koruma Şubesi Müdürü Ali Uzuner görevinden alındı. İddiaya göre; Ergenekon davasında gizli tanık olarak ifade veren 3 kişiye, Tanık Koruma'da gorevli 4 polis, ifadelerini değiştirmeleri yönünde baskı yaptı. Yine iddiaya göre bu birimde görevli polisler, tanıklara ait bilgilerden yola çıkarak 3 kişi üzerinde baskı kurdu. Ergenekon yapılanmasıyla ilgili önemli bilgiler veren tanıklara, Ergenekon yapılanmasıyla ilgili ifadelerini değiştirmeleri konusunda baskı yapıldı.

TANIKLAR ŞİKAYET ETTİ
Ergenekon davasının seyrini değiştirebilecek 3 tanık, kendilerine baskı yapıldığını gerekçe göstererek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Benzer bir olayın daha önce Malatya'da görülen Zirve Yayınevi davasında da yaşanmasından dolayı, konu Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi. Şikayeti inceleyen Başsavcılık, elindeki bilgiler ışığında Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçti.


BAŞKAN GÖREVDEN ALINDI
Emniyet kendi bünyesinde inceleme başlattı. Rapor halinde Emniyet Genel Müdürü'ne sunulan bilgilerinin ardından Tanık Koruma Dairesi Başkanı ve eski Başbakanlık Koruma Şube Müdürü Ali Uzuner görevden alındı. Diğer 4 polis hakkında inceleme devam ederken Uzuner'in yerine Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ında müşavir olarak görev yapan Polis Başmüfettişi Musa Çağlar getirildi.

'Ne duyarız, ne görürüz ne dokunuruz'
İddilarla ilgili açıklama yapmayan Ali Uzuner'in yakın çevresine şunları söylediği öğrenildi: "Görev değişikliğinin bu olayla hiçbir alakası yok. Sürem doldu. İddialara ilişkin en ufak bir iz de yoktur. Zaten biz bu tanıklarla muhatap dahi olmuyoruz. Ne duyarız, ne görürüz, ne dokunuruz. Ne karışırız. O işlemler illerden yürür. Çalışmayı düşünmüyorum. Emekli olmayı düşünüyorum."

'İfadeni değiştireceksin, dediler'
Malatya Zirve Yayınevi davasında tanık, 'Deniz Uygar' kod adlı İlker Çınar, mahkemede tanık korumada görevli polislerin ifadelerini değiştirmesi yönünde baskı yaptıklarını söylemişti.