Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Adnan Menderes Havalimanı'ndaki patlayıcı tespit köpeği Lucy, hassas burnuyla yolcu güvenliği için çalışıyor.

Havalimanında barakasında yaşayan Lucy, her sabah idarecisi eşliğinde mesaiye başlıyor. İdarecisi ve aynı zamanda ekip arkadaşı Özkan Şahin ile havalimanında köşe bucak arama yapan Lucy, hassas burnuyla patlayıcı madde arıyor. Yaklaşık 20 dakikada bir mola veren "Lucy", dinlenmesini de yine kendisine hazırlanmış özel alanlarda yapıyor. Görevi gereği bütün alanları dolaşan Lucy, yolcuların da ilgisini çekiyor. Bazı yolcular Lucy ile fotoğraf çektirmeden geçemiyor.

SINAVLARDAN TAM NOT ALDI

Lucy'in ekip arkadaşı Şahin, yaptığı açıklamada 2 yıldır Lucy'le çalıştığını söyledi. Daha önce yine havalimanında özel güvenlik olarak hizmet verdiğini dile getiren Şahin, Lucy ile takım arkadaşı olmak için yapılan test ve değerlendirmeler sonucunda bu görev için uygun görüldüğünü belirtti.

Havalimanında güvenlikle ilgili bugüne kadar olumsuz bir olayla karşılaşmadıklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Köpek Eğitim Merkezinde her 2 yılda bir sınav yapılıyor. Lucy girdiği tüm sınavlardan tam not alıyor. Bütün patlayıcı maddelere tepki veriyor. Lucy hayat kurtaran bir köpek, yolcuların güvenliği için burada. Değerli bir burun."

Hayvan sevgisinden dolayı bu işte istekli olduğunu aktaran Şahin, "Yanından hiç ayrılmıyorum. Lucy ile birlikte uyumlu bir ekip olarak çalışıyoruz" dedi.

Görevinde 6'ncı yılını dolduran Lucy, 2 yıl sonra emekli olacak.