Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Hollanda Dışişleri Bakanı Zijlstra, Hamdallah ile görüştü

    Filistin'i ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Ramallah'ta Başbakan Rami el-Hamdallah ile bir araya geldi.

    Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ramallah'taki Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşmede Filistin'de yaşanan son siyasi ve ekonomik gelişmeler ele alındı.

    AA'nın haberine göre, Hamdallah, Hollanda Dışişleri Bakanı Zijlstra'ya "İsrail askerlerinin Filistin beldelerinde gerçekleştirdiği baskın ve gözaltılar ile Filistin halkına uygulanan daimi ihlaller" hakkında bilgi verdi.

    İsrail-Filistin sorunun çözümünde "Kudüs ve Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı"nın odak nokta olduğunu vurgulayan Hamdallah, "Bunlar bizim taviz verilmez kırmızı çizgilerimizdir. Bu konular üzerinde pazarlık söz konusu olamaz." ifadelerini kullandı.

    REKLAM

    Hamdallah ayrıca başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası camianın başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini tanıma konusunda etkin adımlar atması ve iki devletli çözüm önerisini kurtarması gerektiğinin altını çizdi.

    Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki’nin de hazır bulunduğu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusu da ele alındı.

    Resmi temasları çerçevesinde bölgeyi ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı Zijlstra bugün Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ